טהיטי, אי אקזוטי מרהיב ביופיו השוכן בלב האוקיינוס השקט ומהווה חלק מארכיפלג של איים השייכים למושבה פולינזיה הצרפתית. טהיטי עצמה ממוקמת על האי הגדול ביותר במושבה, והיא נמצאת בקבוצת איים הנקראת סוסייטה - Iles Société. כ-70% מתושבי פולינזיה הצרפתית, חיים בטהיטי.

זהו אחד היעדים על-פני כדור-הארץ, המרוחקים ביותר ממדינת ישראל. מרבית התיירים הישראלים משתמשים בטהיטי כתחנת ביניים בלבד, בטיסות בין אוסטרליה / ניו-זילאנד לבין ארה"ב / צ'ילה. מספר חברות-תעופה מציעות מסלולים "סובבי עולם" הכוללים עצירה בטהיטי. השהות במקום נחשבת ליקרה ושירותי התיירות מיועדים בעקר למטיילים בעלי אמצעים. החודשים דצמבר עד פברואר גשומים במיוחד.

האי זכה לפרסום במערב, הרבה בזכות הצייר האימפרסיוניסטי פול גוגן, שחי במקום בסוף המאה התשע-עשרה ויצירותיו המשקפות בבהירות רבה את הקסם האקזוטי של איי פולינזיה, עוררו את סקרנותם של האירופאים, וכן בזכות המרד המפורסם על הבאונטי.

באמצע שנות התשעים ערכו הצרפתים סדרה של ניסויים גרעיניים באזור ועוררו את זעמם של תושבי האיים ושל שוחרי איכות הסביבה בעולם כולו. למאבק נגד הניסוי היו הדים -  ומלבד העובדה שהוא נכשל – דבק לפולינזיה דימוי שלילי. רק לאחרונה פג חששם של התיירים מהאוויר "המגורען", והם שבים לנפוש לאורך חופי הפלא.

עיר הבירה של טהיטי היא פאפיט - Papeete. בעיר חיים שישים אלף תושבים והיא למעשה הישוב האורבני היחידי בכל הארכיפלג (הישוב השני בגודלו הוא אוטורואה אשר באי ראיהטי, כאשר הוא מונה פחות מעשרת אלפים תושבים). מלבד השוק המקומי, מוזיאון הפנינים ורציפי הנמל, אין בפאפיט אתרים יוצאי דופן. בדרך-כלל כדאי ללון כאן לילה אחד בלבד, לפני או אחרי הטיסה הבינלאומית, בהתאם ללוח הזמנים. שדה התעופה של פאפיט נקרא פהא - Faaa. חברת התעופה הלאומית Air Tahiti מקיימת טיסות סדירות אל כל האיים השכנים. טיסה לבורה בורה לדוגמא, נמשכת 50 דקות.

העלות של נסיעה במונית גבוהה באופן מיוחד ולכן רצוי ככל הניתן להשתמש באוטובוסים המקומיים או פשוט לשכור רכב.

כ- 50 ק"מ מערבית לעיר הבירה - במחוז Mataiea - שכן בעבר מוזיאון גוגן. בשנת 2017 המוזיאון נסגר לצורך התארגנות מחדש ולא נודע מתי יפתח את שעריו מחדש. הגנים הבוטניים הצמודים למוזיאון הוזנחו אף הם.

טהיטי היא אחד המקומות האטרקטיביים בעולם לגלישת גלים, בין-היתר בזכות משברי הגלים האגדיים של טיהופו - Teahupoo. כמו-כן זהו מוקד משיכה לשוחרי הצלילה והשטת היאכטות. לעומת זאת, חופי הים עם מי הטורקיז, החול הלבן הרך ועצי הדקל נמצאים ב...בורה-בורה, אבל אם בכל זאת באתם לכאן רק כדי לנפוש אז כדאי לנסות את חוף פאפרה - Papara.

טהיטי בנויה משני חלקי יבשה דמויי ביצה המחוברים בלשון צרה בנקודה הנקראת טראבו. הביצה הגדולה היא טהיטי-נוי והביצה הקטנה היא טהיטי-איטי.

מלבד הנופש ופעילות הספורט הימי אפשר לשלב בביקור בטהיטי גם טיולים רגליים במעבה האי. מומלץ במיוחד לסייר באזור ההר הגבוה ( 2,241 מ' ) אורוהנה.

ראו גם: יומן-מסע מרתק, מאת אירית פורת. רשמיה של פורת ממסעה בפולינזיה הצרפתית, כתובים בלשון בהירה וקולחת ומעוררים תשוקה לצאת בעקבותיה אל המקומות הקסומים, אותם היא מתארת ביומנה.

איים שכנים:

האי
מספר תושבים
גודל בקמ"ר
ישוב מרכזי
שפת דיבור
מרחק מפאפיט
מוראה
16,300
134 קמ"ר
אפראייטו
טהיטית
29 ק"מ
בורה בורה
9,000
29. 3 קמ"ר
ואיטפה
צרפתית
230 ק"מ
רנגירואה
2,600
1,446 קמ"ר
טיפוטה
צרפתית
355 ק"מ
איי קוק
21,000
240 קמ"ר
אוורואה
אנגלית
1,153 ק"מ
סמואה
250,000
3,030 קמ"ר
טפונה
סמואנית
2,333 ק"מ
טונגה
104,000
748 קמ"ר
נוקואלופה
טונגנית
2,710 ק"מ
פיג'י
910,000
18,274 קמ"ר
סובה
פיג'יאנית
3,473 ק"מ

ראו סרטון וידאו מרהיב על טהיטי:

054-4701631

 

 

טהיטי

Tahiti


מזג-האוויר בטהיטי, ברגעים אלו ממש:

©

menu