איטליה: אשדות סריו, ממוקמים בפרובינציית ברגמו אשר בחבל לומברדיה. סכר גדול שולט על זרימת מימי הנהר, אלו המזינים את המפלים ועל-כן רק חמישה ימים בשנה, בתאריכים ידועים מראש, משחררים את הזרימה אל המפלים, אך כשזה קורה, כדאי מאוד להיות נוכחים במקום.

איסלנד: מימי הקרחונים המופשרים, בצפון איסלנד, יוצרים את מפלי דטיפוס הניתכים מגובה של 44 מטרים ונחשבים למפלים בעלי העוצמה הגדולה ביותר באירופה כולה. עוד מפלים הראויים לציון באיסלנד: גלימור, Seljalandsfoss המרשים, וכן סקוגהפוס.

אסטוניה: בצפונה של אסטוניה, בין אונטיקה לטוילה, מצוי מפל ואלסטה. המפל כשלעצמו יפה מאוד, אבל ייחודו בימי החורף, אז מימיו קופאים והופכים אותו לאתר מרהיב.

אנגליה: שביל-המפלים של אינגלטון, בצפון אנגליה, מהווה המחשה לכך, שלעתים, מפלים קטנים יחסית - כאשר הם מצויים בתבנית נוף מתאימה - מלהיבים את הצופה במידה רבה. השביל חוצה יערות של עצי אלון וחולף על-פני מספר מפלים נהדרים, שהמוצלח שבהם הוא Thornton Force הנופל מגובה של 14 מטר.

בולגריה: Raysko Praskalo הוא המפל הגבוה והמרשים ביותר באזור הבלקנים. המפל שוכן בפארק הלאומי של מרכז-הבלקן לצלה של פסגת בוטב. האתר נמצא 150 ק"מ מזרחית לסופיה ו-70 ק"מ צפונית לפלובדיב.

ויילס:  הרי סנודוניה (Snowdonia Mountains) והחוף המשתפל למורדותיהם, בצפון-מערב ויילס, הם בלא-ספק מן האטרקציות המלהיבות בבריטניה. נופי ההרים עוצרי-הנשימה, האגמים, היערות, הכפרים הקטנים, כל אלו ועוד, הופכים את האזור המופלא הזה למוקד משיכה לרבבות מטיילים. רבים מנצלים את תוואי  השטח לצעדה רגלית מרתקת בשמורה ואף לטיפוס אל פסגות ההרים. זהו אזור עתיר במפלי-מים. שימו-לב למערכת המפלים של Swallow המתדרדרים במתינות, במדרונות ההר.

נורבגיה: פריקים של מפלים, טוענים שנורבגיה היא גן-עדן של טבע דרמטי, לא רק בזכות הפיורדים שלה, אלא גם בזכות מספר בלתי נדלה של מפלים מרהיבים: די להביט בצניחתו החופשית של מפל מרדלספוסן מגובה של מאות מטרים, או באחיו עצום המימדים: מפל לנגפוס המצוי בסמוך לפיורד של אקרה, כדי להבין עד כמה מופלאים אתרי הטבע של ארץ זו. ועוד מפלים נהדרים בנורבגיה: Henfallet, Feigefossen והמפל שזוכה למירב הביקורים: Voringsfossen.

סלובניה: אולי המרהיב מבין אגמי סלובניה, הוא אגם בוהיני הנמצא כ- 30 ק"מ מבלד, בעמק מיוער. מימיו הצלולים והזכים של אגם בוהיני משווים לו מראה זוהר. ליופי הרב נוסף מראה ההרים המקיפים את האגם. אפשר לשלב טיולים באזור: מפלי סאביצ'ה, גשר הודיצ'ב על נהר מוסטריצה, ועלייה עם הרכבל להר ווגל (Vogel), המתנשא לגובה של 1,800 מ'.

סקוטלנד: חלק ניכר מהמפלים המופלאים של בריטניה, מצויים בסקוטלנד, ובהם ראויים לביקור: מפלי סטיל הצונחים מגובה של 120 מ', מפלי גלומך, וכמובן המפלים הגבוהים ביותר - ובעלי השם המוזר ביותר, בממלכה הבריטית: Eas a Chual Aluinn.

שוויץ: שוויץ האלפינית משופעת באינספור מפלי-מים, אך הייחודי והמרשים שבהם נמצא בקניון טרומלבך, במורדות היונגפראו, המונך והאייגר, לא הרחק מהעיר אינטרלקן, או ליתר דיוק: בסמיכות לישוב Lauterbrunnen. מי השלגים הנמסים, זורמים ממרומי ההרים אל הקניון, אשר בתוך סלעיו חבויים עשרה מפלים. הביקור במעבה הסלעים, לתצפית על המפלים המופלאים, מתבצע באמצעות מעלית שקופה. האתר פתוח למבקרים בין החודשים אפריל ונובמבר. ואי-אפשר שלא להזכיר את מפלי הריין, המפורסמים שבמפלי שוויץ.

הודו: מפלי ג'וג (Jog Falls) בחבל קרנטקה הם ממראות הטבע היותר משובבים בדרום הודו, אלא שהביקור בהם טומן מלכודת. עוצמת הזרימה של אשדות המים, רבת רושם במיוחד בימי הקיץ, בעקבות גשמי המונסון, בין החודשים יולי-אוקטובר - וזאת, למרבה הצער, בדיוק התקופה המרתיעה מטיילים דהויי-עור מלבוא לחלק מהביל זה של הודו. המפלים, הנחשבים לגבוהים ביותר בתת-היבשת, נמצאים בדרך בין עיר החוף הגדולה מנגלור לבין גואה.

טורקיה: מעיינות, או מפלי קפוז בשי - המינוח תלוי בנקודת המבט - הם בוודאי תופעה יוצאת-דופן, שכן מעיינות המים נובעים מתוך הסלע ופורצים החוצה בעצמה רבה, תוך נפילה חופשית אל עמק הזמנטי, ובכך הופכים למפלים, אשר מימיהם הזכים, מומלצים לשתיה. קפוז בשי ממוקמת דרומית לקפדוקיה ומזרחית לעיר Nidge.

יפן: במזרחו של האי הצפוני, הוקאידו , מוקף במימי ים-אוחוצק, נמצא חצי-האי שירטוקו ובו מפלי-המים החמים (Kamuiwakka), המושכים אליהם רבבות מטיילים, בחודשים יולי ואוגוסט. יערות שירטוקו, מהווים בית, לדובים החומים.

לאוס: מגבולה של תאילנד מתעקל נהר המקונג, מזרחה אל תוך לאוס. כאן, הוא איננו עוד נחל יפה או נהר מרשים, אלא עורק-חיים פועם שחייהם של מיליוני אנשים תלוי בו לא-במעט. מהגבול במסע בן יומיים מגיעים עד לואנג-פראבנג, אחד מאתרי התיירות המדהימים של לאוס. העיר היוותה בעבר בירה של ממלכת לאן-צ'אנג. זוהי נקודה בה אפיק הנהר מתעקל בצורה של ברך ונע דרומה ושוב מהווה גבול טבעי לאורך מאות קילומטרים בין לאוס לתאילנד. במרחק של 30 ק"מ מלואנג-פרבנג שוכנים מפלי קואנגסי.

סין: שתי שמורות-טבע מופלאות מפארות את צפונה של סצ'ואן. האחת ג'יוזייגו, השניה הואנג-לונג. ההגעה לאזור זה כרוכה בנסיעה ממושכת בת שעות ארוכות, כאשר הכביש הצר מצ'נגדו, עולה צפונה לאורך ערוץ נהר המין. לאחרונה ניתן לטוס לשדה-התעופה המקומי (Jiuhuang) מצ'נגדו, צ'ונגקינג ושיאן. ככל שהאזור נגיש יותר, כך הוא פופולארי יותר. יופיו הבלתי ניתן לערעור של עמק ג'יוזייגו, על אגמיו, המפלים שבו, והיערות העבותים, נהנה מהילת הניתוק והראשוניות שחשו עד לפני שנים אחדות, הזרים הבודדים שהגיעו אליו. הבולט שבין מפלי השמורה הנו: Zhenzhu Tan.

סרי-לאנקה: במחוזות ההר אשר באי הקסום, עם קנדי, העיר השלווה שבה מצוי מקדש השן המפורסם, נורליה ו-מטעי התה שסביבה, וכן עם Adam’s Peak: הפסגה שעל ההר הקדוש. זהו החלק הפראי והיפה של סרי-לאנקה וכאן גם זורמים בחן רב, מפלי סנט קלייר. עוד בסרי-לאנקה: Bambarakanda Falls (241 m'), Diyaluma Falls.

פיליפינים: מפלי פגסנחן, היוו בסוף שנות השמונים ובתחילת שנות התשעים, ביחד עם טרסות האורז של באנווה ובטד, וביחד עם חופי בורקאי, את אחד היעדים המועדפים על התרמילאים הישראלים. למרבה הצער, מעטים בלבד מבקרים בימינו, באתר זה.

תאילנד: מפלי ארוואן, המצויים במערב תאילנד, בשמורת-טבע, הידועה גם בשם: "שמורת שבעת המפלים" הם מן היפים שבמפלי תאילנד. עיקר הקסם של המקום, בחודשים שלאחר עונת גשמי המונסון.

דרום-אפריקה: שניים בגובהם, רק למפלי אנחל, צוללים מימיו של מפל טוגלה, מגובה של 947 מטר. האתר מצוי בהרי דרקנסברג, במדינת קואזלו-נטאל. מפל דרום-אפריקאי נוסף: Augrabies, מצוי בסמוך לפינתה הדרום-מזרחית של נמיביה.

מארוקו: בעונת הקיץ ניתזים מי המפלים של אוזוד בקילוחים דקים אל המכתש שלמרגלותיהם, אך בחורף ובאביב הם ניתכים בעוז וצונחים ברעש רב את שלושת המפלסים, אשר מצטברים לכדי 110 מטר של נפילה. עמק אוזוד, ממוקם בשכנות לישוב בני מלאל ובמרחק של כ-150 ק"מ, צפון-מזרחית למרקש.

קונגו-קינשאסה: מפלי ליווינגסטון הסמוכים לנהר קונגו, נחשבים למפלים המתפרשים על השטח הנרחב ביותר בעולם. למעשה, לאורך של 350 ק"מ, מאיזור עיר הבירה קינשאסה ועד מאטאדי שבקונגו-תחתית זורמת סידרה של אשדות המים, ממפלס אחד למפלס תחתון, הנמוך ממנו בממוצע, בכ-270 מטר. שימו-לב גם למפלי אינגה, 40 ק"מ ממאטאדי ולפרויקט הסכרים המגלומני שנבנה באזור.

ברזיל: קשואירה-דה-פומאסה הוא מפל במחוז בהאיה, בצפון ברזיל, היורד מגובה של 380 מ'. מיקומו באזור נידח, בארץ של מערות ומפלים, הפך אותו לאטרקטיבי במיוחד עבור התרמילאים, המגיעים אליו במסגרת של טרק בן מספר ימים.

גויאנה: במדינה קטנה זו, הגובלת עם ברזיל ועם ונצואלה, שני מפלים פנטסטיים. הראשון: Kaieteur נחשב לאטרקציה הגדולה של המדינה. המפל האדיר, מצוי בלב יערות-הגשם הבתוליים של גויאנה. והשני: Orinduik הנו מערכת של אשדות נמוכים ומשובבי נפש.

ג'מייקה: נהר דנס (Dunn's River) מתגלגל אל הסלעים המשקיפים על הים הקאריבי ונשפך על גביהם כמפל יפהפה, עד התמזגותו עם הים.

ארה"ב: ארצות-הברית היא מלכת המפלים. נזכיר כאן את הבולטים שבמפלים אלו, בשמותיהם בלבד: מפלי יוסמיטי ומפל ורנל בקליפורניה, מפלי Snoqualmie במדינת וושינטון, Multnomah Falls ו-Punch Bowl Falls באורגון. Lower Falls בשמורת ילוסטון, אשר בוויומינג. Looking Glass בצפון קרוליינה. Shoshone Falls באיידהו, Pocket Creek במונטנה, וכן Kahiwa Falls בהוואי. על-כך יש כמובן להוסיף את מפלי הניאגרה.

קנדה:

אוסטרליה: מפלי ג'ים-ג'ים שוכנים בשמורת קאקדו אשר בצפון אוסטרליה. המפלים הנפלאים פעילים אך ורק בעונה הגשומה. רשויות השמורה מזהירים את המטיילים, מפני תנינים המצויים במורד הערוץ...

054-4701631

 

מפלי מים

עשרת האגמים היפים בעולם, לפי אתר Yahoo:

1. אגם ניאסה - מלאווי.

2. אגם פייטו - קנדה.

3. אגם הקרייטר - אורגון, ארה"ב.

4. אגם טאאל - פיליפינים.

5. אגם אטיטלן - גואטמלה.

6. לוך לומונד - סקוטלנד.

7. אגם גארדה - איטליה.

8. אגם אנסי - צרפת.

9. אגם פלטיבצה - קרואטיה.

10. אגם נקורו - קניה.

אנחנו

מתמחים

בבניית מסלולים

ביפן

בוייטנאם

בהודו

בתאילנד

ובסין

------

©

 

menu