דקוטה-הדרומית שוכנת בצפון המערב-התיכון של ארה"ב, באזור המכונה "המישורים הנרחבים". גודלה של המדינה כמאתיים אלף קמ"ר והיא גובלת בדקוטה-הצפונית, איווה, מינסוטה, נברסקה, וויומינג ומונטנה. נכון לשנת 2019 מספר התושבים במדינה מתקרב ל-900,000. דקוטה-הדרומית מושפעת מאקלים פנים-יבשתי אופייני, עם קיץ חם ועם חורף המביא עמו סופות שלגים. ספטמבר ואוקטובר הם בדרך-כלל החודשים המועדפים לביקור באזור. נהר המיזורי חוצה לשניים את המדינה שצורתה מלבנית.

מרבית האתרים המעניינים בדקוטה-הדרומית, מרוכזים  בחלקה הדרום-מערבי. שמורת "הגבעות השחורות" משתרעת על-פני שטח הגדול במעט משטחה של מדינת ישראל. עצי המחט הכהים המכסים את מדרונות הגבעות הם שהעניקו למקום את שמו. הגבעות השחורות היוו במהלך ההיסטוריה, מוקד משיכה מיסטי, לאינדיאנים בני שבט הסו. הם האמינו שהאלים חיים במעלה ההר, אך לא היו מודעים לעושר הרב הטמון באדמה ורק בתקופת הבהלה לזהב, כאשר אלפי הרפתקנים הגיעו לכאן ונישלו אותם מנחלותיהם, הבינו שעליהם להלחם כדי להגן על המולדת ובקרבות האלו, נחשפו חלק מהגיבורים המיתולוגיים של המערב-הפרוע ובהן דמותו המפוארת של הלוחם האגדי "קרייזי הורס" - Crazy Horse.

האתר המפורסם ביותר באזור הגבעות הוא בלא-ספק הר רשמור - Mount Rushmore. כאן נחצבו בסלע גרניט, בעבודת פיסול מגלומנית, ראשיהם של ארבעה מהנשיאים הבולטים של ארה"ב: וושינגטון, ג'פרסון, לינקולן ותיאודור רווזוולט. זהו אחד ממוקדי התיירות הפופולאריים ביותר עבור האמריקאים והר רשמור עמוס כמעט תמיד במאות מבקרים. האתר פתוח בכל יום החל מהשעה 05:00 בבוקר. בקיץ המקום נסגר בשעה 23:00. הכניסה להר רשמור חופשית, אבל מחיר החניה בחניון = 10 דולר. הישוב הקרוב ביותר לאתר הוא קיסטון - Keystone. ניתן לנסוע ברכבת קיטור מן המאה ה-19, מקיסטון ועד היל סיטי, נסיעה רומנטית שנמשכת כשעה ורבע.  בעוד הר רשמור מצדיק שהות של שעתיים עד שלוש בלבד, דווקא היערות הסמוכים אליו מזמנים לחובבי הטבע - ובמיוחד למטיילים ספורטיביים ומיטיבי-לכת - מסלולי טיול מרהיבים.

מה השעה עכשיו בדקוטה הדרומית ?

דרומית להר רשמור, בשמורת קסטר - Custer State Park נחצב בהר, פסל אדיר מימדים - גדול אף מאלו של הנשיאים הלבנים -  בדמותו של הצ'יף קרייזי-הורס. 

עוד דרומה, נמצאת "מערת הרוחות" - Wind Cave, אחת המערות הארוכות באמריקה, וסביבה פארק יפה ובו חיות רבות: איילים, בופאלו, זאבי-ערבות, צבאים ועוד... מערה ארוכה ומרשימה נוספת  היא "מערת המרגלית" - Jewel Cave. אפשר לשלב את הסיור באזור זה עם המעיינות החמים שנמצאים בשולי שמורת הגבעות השחורות ועם מרכז הממותות - The Mammoth Site. העיירה קסטר שוכנת במיקום נוח על צומת הדרכים 16 ו-385 בין שתי המערות המוזכרות כאן למעלה ומומלץ להשתמש בה כבסיס יציאה לטיולים באתרי השמורה וביערות.

בחלקן הצפוני של "הגבעות השחורות" כדאי לבקר בקניון - Spearfish Canyon, שנמצא במבואות הישוב ספירפיש וכן בעיירה Deadwood המזוהה עם הרפתקנות והימורים. בימיה הראשונים, בשנת 1876,  הייתה דד-ווד מרכז רווי פורענות ופשע, כאשר שימשה מרכז לכורי הזהב. מהמרים רבים וגנגסטרים נהרו אליה ומלאו את המסבאות שלה. פסלו של אחד מההוללים האלו, בילי היקוק "הפרוע", עדיין מפאר את אחת מכיכרות הישוב. כיום, מלבד העניין ההיסטורי שיש למקום, ניתן גם להמר כאן במספר בתי-הימורים.

העיר המרכזית והחשובה באזור כולו, היא רפיד-סיטי - Rapid City, אפרורית ומעניינת כמו עפולה שלנו. בכל מקרה, יש בעיר מוזיאון נחמד.

אם נוסעים דרום-מזרחה מרפיד-סיטי על כביש מספר 44, מגיעים לשמורה המדהימה של בדלנדס - Badlands National Park. מדובר בשטח מדברי וטרשי שעל אדמות המליחה שלו נרקמו צורות נוף מוזרות וייחודיות. כביש נוח חוצה את הבדלנדס ומאפשר תצפית מושלמת על הצוקים והעמקים, אך מי שיחפוץ בכך יוכל גם לצעוד בשבילי ההליכה המסומנים, שהיפה שבהם הוא "שביל הדלת" - The Door Trail.

ממש על גבול נברסקה, שוכנת העיר פיין רידג' - Pine Ridge ובה אוכלוסייה גדולה של צאצאי בני שבט הסו, החיים בעוני רב. לא הרחק מכאן מצוי אתר ההנצחה - Wounded Knee לזכר מאות האינדיאנים שנטבחו על-ידי חיילים אמריקאים בשנת 1890.

העיר הקטנה פיר - Pierre משמשת כבירה למדינת דקוטה-הדרומית. העיר מונה פחות מעשרים אלף תושבים והיא יושבת על גדת נהר המיזורי. כמו בכל אחת מערי הבירה בארה"ב, גם כאן הוקם בניין קפיטול מעניין, שהוא מוקד המשיכה כמעט היחידי של פיר.

מזרחה לנהר, לשפתו של כביש 90, הכביש החשוב ביותר שחוצה את המדינה, נמצאת העיירה מיטשל שבה אפשר לבקר במבנה שנקרא "ארמון התירס" - Corn Palace והוא למעשה אולם של כנסים וקונגרסים, המקיים גם הופעות ופסטיבלים. התירס, אגב, הוא אחד הגידולים החשובים של "המישורים הנרחבים".

סו-פולז (Sioux Falls), העיר הגדולה ביותר בדקוטה-הדרומית, יושבת במזרח המדינה, על צומת הכבישים 90 ו-29. כל מלה נוספת מיותרת...

הסופרת לורה אינגלס ווילדר אשר התגוררה בימי נעוריה עם משפחתה, בכפר דה-סמט - De Smet קבלה פה השראה לספורים המוכרים למיליוני ילדים ברחבי העולם. ספריה שהפכו אחר-כך לסדרת טלוויזיה המוכרת בשם: "בית קטן בערבה" מתארים את התקופה ההיסטורית והחלוצית של המתיישבים האירופאים הראשונים בתוך נופיה הפסטורליים של דקוטה-הדרומית. דה-סמט הפכה זה מכבר ליעד תיירותי, המקיים אירועים ופסטיבלים הקשורים בסופרת ובספריה.

מרחקים מראפיד סיטי: לקספר-ואיומינג 428 ק"מ, לדנוור 637 ק"מ, לסולט לייק סיטי 1,064 ק"מ, לשיקגו 1,477 ק"מ, לדלאס 1,706 ק"מ, ללאס וגאס 1,716 ק"מ, לאינדיאנפוליס 1,745 ק"מ, לסיאטל 1,826 ק"מ, לפיניקס-אריזונה 1,955 ק"מ, לסן פרנסיסקו 2,262 ק"מ, לאטלנטה 2,424 ק"מ, לניו אורלינס 2,494 ק"מ, לפילדלפיה 2,688 ק"מ, לניו יורק 2,737 ק"מ, לבוסטון 3,046 ק"מ, למיאמי 3,490 ק"מ.

תכנון טיולים לנוסע העצמאי לסין, לוייטנאם, להודו וליפן:

אתם מוזמנים להתקשר

054-4701631

דקוטה-

הדרומית


אתרי אינטרנט נוספים הקשורים לדקוטה-הדרומית

הטמפרטורות בראפיד סיטי, ברגעים אלו ממש:

עשרת האתרים החשובים של דקוטה הדרומית
1
הר רשמור
2
אנדרטת קרייזי הורס
3
ארמון התירס
4
יערות בלק הילס
5
שמורת בדלנדס
6
אתר הממוטות
7
שמורת ווינד קייב
8
מרכז הקניות וול דראג
9
מפלי סו פולס
10
קניון ספירפיש

 

©

menu