בצדו האמריקאי של הגבול זורמים רק כעשרה אחוז, מכלל המים במפלים. גובהם 55 מטרים ורוחבם 330 מטרים. בסמוך למפלים האמריקנים יש מפל קטן יותר ושמו: Bridal Veil Falls. בין שני החלקים של מפלים אלו, מפריד אי העזים: Goat Island.

המפלים הקנדיים נקראים "מפלי הפרסה" והם ממוקמים בצדו הקנדי של הגבול. גובהם 52 מטרים ורוחבם 750 מטרים. המסה האדירה של מים הזורמת במפלי הפרסה, מעניקה להם צבע ירוק. העומק הממוצע של המים בתחתית המפלים הוא 52 מטרים, כעומק המים בנהר.

מספר מפעלים הידרואלקטריים מייצרים כשני מיליון קילוואט בצד הקנדי, ושני מפעלים אמריקנים מייצרים 2.4 מיליון קילוואט נוספים, המסוגלים לספק חשמל ל- 24 מיליון נורות, של 100 וואט כל-אחת, במקביל !

מפלי הניאגרה נוצרו לפני 12,000 שנים, בתום תקופת הקרח האחרונה, אך מיקומם המקורי היה מרוחק  קילומטרים אחדים, ממקומם הנוכחי. במשך השנים חלה ארוזיה בגדת המפל. היו שנים שקצב הארוזיה (התזוזה של הגדה) היה 1.8 מטר בשנה.

המפלים הפכו לאתר תיירות בשנת 1820 וכעבור 50 שנה, גדל מספר המבקרים במקום, פי עשר. מפלי הניאגרה הם אחד מהמקומות הפופולריים ביותר

בעולם לבלות בהם ירח-דבש. מנהג זה החל להתפתח באמצע המאה ה-19 והתחזק עוד יותר בעקבות הקרנת הסרט: "ניאגרה", בכיכובה של מרלין מונרו.

נקודת התצפית הטובה ביותר על המפלים מהצד האמריקאי היא מגדל "פרוספקט פויינט". זוהי מעין בליטת סלע, שמעליה מגדל המתנשא לגובה של 85   מטרים, מעל המפלים. מראש המגדל תצפית מרהיבה על כל המפלים, והוא פתוח בכל ימות השנה.

אי העזים, נמצא בין שני המפלים. אפשר להגיע אליו ברכבות מיניאטוריות או בהליכה רגלית על גשר. מעליות מוליכות אל "מערת הרוחות". לפני הכניסה למערה, יקבלו המבקרים כובע ומעיל פלסטיק וכן מגפיים מיוחדות, וייכנסו דרך מנהרות תת קרקעיות אל המפלים (דמי הכניסה כוללים את השימוש בציוד). המנהרות מובילות לאורך כ- 200 מטרים אל מישורי התצפית, שם רואים וחשים את עוצמת המפלים, ומבחינים בקשת הססגונית הנוצרת. מנהרות אחרות מובילות אל "מאחורי הקלעים" של מסך המים.

כשלושה קילומטרים מצפון למפלים נמצא Whirlpool State Park.

מכיוון שהצד הקנדי מרשים ומפותח יותר מאשר הצד האמריקאי, ומכיוון שבתוכנית הטיול כל האטרקציות המובטחות הן בצד זה, נרחיב עליו את הדיבור. ניתן לראות את המפלים מכל זווית ומכל כיוון: ממגדלי תצפית, ממערות בתחתית המפל, מסירות, מרכבל, ומראש המפלים.

התצפית על המפלים כאשר הם מוארים בלילה, מהווה חוויה מיוחדת במינה. הניסיון הראשון להאיר את המפלים בלילה היה כבר בשנת 1860, עוד לפני השימוש בחשמל, וזאת לכבוד ביקורו של הנסיך מוויילס. במהלך השנים השתמשו בטכניקות שונות על מנת להאיר את המפלים, וכיום משתמשים ב- 21מנורות קסנון, כדי לקבל את התאורה הלילית המרהיבה. בימי שישי בערב, בשעה 22:30, מסוף מאי ועד סוף אוגוסט, מתקיים מופע זיקוקים, מעל המפלים.

Maid of the Mist, הסירה המקורית של "עלמת הערפל" הושקה בשנת 1846. הספינה הייתה מגושמת למדי, אך יכלה להעביר מרכבה וארבעה סוסים. מאוחר יותר החלו להשתמש בסירות כספינות טיול, המתקרבות ככל האפשר למפלים. השייט ב"עלמת הערפל" נמשך עד היום, ונחשב לאחת האטרקציות העתיקות ביותר בצפון אמריקה. הסירות יוצאות מדי רבע-שעה משני צדי הנהר. הן פועלות החל מה- 4 במאי ועד ה- 24 באוקטובר. שעות הפעילות משתנות בהתאם לעונה. בעלייה לסירה מקבלים מעיל גשם ארוך. הסירה מפליגה לבסיס המפל האמריקאי ומפל הפרסה הקנדי. מדהים לשמוע את רעם המפלים ולחוש את רסס המים על הפנים.

Welland Canal. התעלה הוקמה בשנת 1829 על-מנת לחבר את אגם ארי,  לאגם אונטריו, ולאפשר לאוניות, מעבר. אורך התעלה: 45 ק"מ. במרוצת השנים התעלה עברה שיפורים ושינויים, עד שהגיע למבנה הסופי שלה, בו שמונה "לוקים" אדירי ממדים,  המעלים ומורידים אוניות בהפרש גבהים כולל של   99  מטרים. גם האוניות הגדולות ביותר יכולות לעבור בתעלה זו.

שעון הפרחים: זהו אחד מסמלי העיר, הידועה בגניה הרבים. נבנה בשנת 1950 בהשראת שעון הפרחים שבאדינבורו, סקוטלנד, ונחשב לאחד משעוני הפרחים הגדולים בעולם. באביב נשתלות בשעון סיגליות. השעון תוכנן, נשתל ומתוחזק ע"י אגודת ניאגרה פארק Niagara Park Commission. בסמוך לשעון יש גן עם פרחי לילך הפורח מדי שנה, בסוף חודש מאי.

בצד הקנדי שני מגדלי תצפית: מגדל "סקאילון" ומגדל "מינולטה"."גשר הקשת" Rainbow Bridge חוצה את נהר הניאגרה ומפריד בין ארה"ב וקנדה. נשקף ממנו נוף פנורמי של המפלים. בימי שמש ניתן לראות קשת גדולה דרך הרסס של מי המפלים. ממרומי הרכבל הספרדי, Spanish Aero Car, נשקף נוף מרהיב של המערבולות Whirlpool הנוצרות מסיבוב חד בנהר, לכיוון צפון-מזרח.

אטרקציה מומלצת נוספת היא "המסע מאחורי המפלים". יורדים במעליות החצובות בסלע מרחבת "סלע השולחן", עוברים במנהרות באורך של 46 מטרים אל שתי נקודות תצפית ייחודיות: האחת מאחורי מפלי הפרסה, והשנייה לצד המפלים. המחיר כולל מעילי גשם להגנה מפני רסס המים העז. פתוח כל ימות השנה.

הצפייה בסרט IMAX על-גבי מסך תלת מימדי ענק, היא חוויה יבשה בהרבה... בסמוך מוזיאון קטן בשם : The Daredevil Adventure ובו מוצגים הקשורים לאנשים שניסו לעבור את המפלים. פתוח כל ימות השנה. הכניסה למוזיאון כלולה בכרטיס הכניסה לסרט. חוויה יקרה יותר, אך מרשימה במיוחד, היא טיסה במסוק מעל המפלים והנהר.

קליפטון היל, הוא אזור תיירותי ססגוני, ובו שפע של אטרקציות, כגון: מוזיאוני שעווה, מוזיאון Ripley's Believe it or not - המציג מוצגים מוזרים ומדהימים, מוזיאון השיאים של גינס, מרכז שעשועים משפחתי בשם: Dazzleland, מיני גולף, בית מכושף, הבית של פרנקנשטיין, וכמובן שפע של מסעדות ובתי מלון. ניאגרה פולס שופעת גנים מטופחים. בנוסף לשעון הפרחים יש בה גנים בוטאניים, פארק פרפרים ופארק מקסים בשם פארק המלכה ויקטוריה, אשר הכניסה אליו חינם וממנו תצפית נהדרת על המפלים. הגנים פורחים החל מראשית האביב ועד סוף הסתיו.

מפלי הניאגרה, בסרטון וידאו קצר:

מרחקי נסיעה ממפלי הניאגרה: לטורונטו 128 ק"מ, לקליבלנד 347 ק"מ, לדטרויט 380 ק"מ, לפיטסבורג 388 ק"מ, לוושינגטון 651 ק"מ, לניו-יורק 663 ק"מ, למונטריאול 670 ק"מ, לבוסטון 754 ק"מ, לשיקגו 847 ק"מ, לסנט לואיס 1,229 ק"מ, לאורלנדו 1,939 ק"מ, לונקובר 4,381 ק"מ.


וזו השעה כעת במפלי הניאגרה:

054-4701631

מפלי הניאגרה


אתרי אינטרנט נוספים הקשורים למפלי הניאגרה:
היסטוריה על קצה המזלג.
מפה אינטראקטיבית של אזור המפלים.
מפה נוספת.
אתר האינטרנט הרשמי של לשכת-התיירות.
אתר אינטרנט נוסף, עם מידע מקיף.
מפלי הניאגרה באתר ויקיפדיה.
מפלי הניאגרה באתר לונלי פלנט.
מפלי הניאגרה באתר טריפ אדוויזר.
מפלי הניאגרה באתר המטייל.
כתבה ב-ynet אודות מפלי הניאגרה.
תצלומים וסרטוני וידאו של המפלים.
הזמנת בתי-מלון בניאגרה פולס.
האקלים השנתי, באזור המפלים.
תחזית מזג-האוויר לימים הקרובים.
אתר האינטרנט של סיגלית בר.
 

עשרת המפלים הגבוהים בתבל

1

אנחל

970 מ'
2
טוגלה
950 מ'
3
קטרטס לס טרס הרמנס
914 מ'
4
אולופנה
900 מ'
5
קטרקטה יומבילה
896 מ'
6
וינופוסן
860 מ'
7
בלאיפוסן
850 מ'
8
פואקואוקו
840 מ'
9
ג'יימס ברוס
840 מ'
10
מפלי בראון
836 מ'

 

©

 

menu