תהילתה של העיר פילדלפיה, אשר במדינת פנסילבניה, טמונה בעברה, עת שימשה כבירת האומה האמריקאית, בימי בראשית שלה.  בשנת 1776 הוכרזה כאן עצמאותן של 13 המדינות המכוננות של ארצות-הברית של אמריקה. 24 שנים אחר-כך הועתק מקום מושבה של ההנהגה אל העיר וושינגטון שהוכתרה גם כבירה החדשה.

אמנם פילי - כפי שנהוג לכנות בחיבה את העיר - משתרעת על-פני שטח נרחב, אבל עבור התיירים המזדמנים לכאן, מרבית מוקדי העניין מרוכזים באזור מצומצם, במרכז ההיסטורי של העיר שרחובותיו בנויים שתי וערב, בין שני הנהרות התוחמים את לבה של פילדלפיה: דלוואר - Delaware וסקולקיל - Schuylkill.

שדה-התעופה הבינלאומי נמצא 10 ק"מ דרום-מערבית לעיר. מחיר נסיעה במונית מהשדה למרכז פילדלפיה כ-20$. פילי מתוכננת להפליא והכניסה אליה בנסיעה במכונית, כמו גם ההתמצאות בתוכה, נוחה וקלה יחסית. שני רחובות ראשיים, Market Street ההולך ממערב למזרח ו-Broad Street המתוח מצפון לדרום, מחלקים את העיר לארבעה רבעים המזוהים לפי רוחות השמיים: צפון-מערב, דרום-מזרח וכו'. בכל אחד מארבעת המתחמים פארק גדול המהווה נקודת-ציון של אותו אזור.

זמן נסיעה באוטובוס: מפילדלפיה לניו-יורק = שעתיים. לוושינגטון הבירה = ארבע שעות. לשיקגו = עשרים שעות.

אין זה מקרה שהרובע ההיסטורי, על בנייני הלבנים-האדומות שלו, מזכיר למתבוננים בו את הערים הבריטיות המסורתיות. בימים בהם נבנתה פילדלפיה, היוותה לונדון מודל לחיקוי עבור מרבית תושביה שהיגרו אליה מאירופה. הרובע נמצא מערבה לנהר דלוואר והאתר המרכזי שלו הוא אולם העצמאות - Independence Hall, בו התבצעה ההכרזה באותו ארבעה ביולי בלתי-נשכח. בימי חול רצוי להגיע לכאן מעט אחרי הפתיחה או מעט לפני הסגירה כדי לא להיתקל בגדודי התלמידים המסיירים באולם.

פעמון החירות המפורסם יובא לכאן מאנגליה והיה מיועד במקורו להזעיק את צירי העם לאסיפות של מדינת פנסילבניה. אחר-כך בשעת הכרזת העצמאות הכו בו וקול הפעמון היה אות לאירוע ההיסטורי. מאז הוא נותר אחד הסמלים המשמעותיים לערכי החירות של העולם המערבי. בשלב מסויים הפעמון נסדק וכעת הוא ידוע לכל כפעמון הסדוק. למעלה משני מיליון איש פוקדים אותו מדי שנה במשכנו החדש אל מול אולם העצמאות. אגב, גן הפעמון בירושלים, קרוי על-שם פעמון-החירות הסדוק...

הערים הגדולות במדינת פנסילבניה

העיר
מספר תושבים
כמות גשם בחודש ספטמבר
עיר תאומה בולטת
דמות מוכרת
פילדלפיה
1,567,700
96 מ"מ
תל-אביב, ישראל
303,100
79 מ"מ
כרמיאל, ישראל
120,300
117 מ"מ
וינצ'י, איטליה
98,500
117 מ"מ
לובלין, פולין
87,800
112 מ"מ
רויטלינגן, גרמניה
77,000
103 מ"מ
פרוג'ה, איטליה
75,800
117 מ"מ
קורפו, יוון
59,400
115 מ"מ
סאנו, יפן
52,100
110 מ"מ
49,100
103 מ"מ
מעלות, ישראל

בסמוך, על פינת הרחוב עם השם הערמוני (Chestnut street) ממוקם בניין הקונגרס המקורי, שבו התקבלו חלק מההחלטות הרות-הגורל של המדינה. כן ניתן לבקר במרחק הליכה מכאן, בכיכר העצמאות, בבית-המשפט, במעונו לשעבר של הנשיא בנג'מין פרנקלין - Franklin Court, בבית-הדואר הישן ובמספר אתרים נוספים לזכרו של בן פרנקלין. בכלל, פרנקלין שנולד בבוסטון והשתקע בפילי בגיל 17 בלבד, הוא גאוות העיר.

קרוב יותר לנהר, במה שקרוי "העיר העתיקה", אפשר לבקר בביתה של התופרת בטסי רוס - Betsy Ross House, שהפך למוזיאון, בכנסייה - Christ Church, בה התפללו סלבריטיס של אותה תקופה, כמו גורג' וושינגטון ובן פרנקלין, ובסמטת אלפרט - Elfreth's Alley שהיא אחד הרחובות העתיקים ביותר בצפון אמריקה.

צפונה מפארק העצמאות, ליד כיכר פרנקלין, נמצאת הצ'יינהטאון של פילדלפיה. ודרומה לפארק בין רחובות Walnut ו- Lombardובצמוד ל- Washington Square, ממוקמת השכונה היוקרתית סוסייטי היל - Society Hill המצדיקה שוטטות קצרה בין בתיה הבנויים בסגנון ג'ורג'יאני.

במרכז העיר, בהצטלבות של שני הרחובות הראשיים שהוזכרו לעיל, מתבלט בניין העירייה הבנוי בסגנון בארוק על-סף הקיטש ומתנשא לגובה של כ-155 מ'. אין כמעט תייר המוותר  על עלייה למגדל-השעון המזדקר מן המבנה. ממעלה המגדל תצפית מצויינת על האזור כולו. על צריח המגדל ממוקם פסל ארד אדיר מימדים של וויליאם פן - William Penn, מייסד העיר פילדלפיה.

הלאה מכאן, ברובע הצפון-מערבי, פרושה הריאה הירוקה והמשובבת של פארק פיירמאונט - Fairmount Park, הצמודה לאפיק הסקולקיל. בנוסף לפעילויות המגוונות שמציע הגן רחב הידיים, אפשר לבקר פה במוזיאון האמנות המקומי - Philadelphia Museum of Art ובמספר מבנים היסטוריים. במעלה המדריגות של המוזיאון, רץ רוקי בלבואה, הוא סילווסטר סטאלון העשוי ללא חת, והניף את ידיו אל-על בתנועה שהפכה כבר לקלסיקה בעולם הקולנוע. בגדה שמנגד מצוי החלק ה"אינטלקטואלי" של פילי, הכולל את האוניברסיטה ומספר מוזיאונים.

המבנה הגבוה ביותר בעיר הינו ה-Comcast Center המתנשא לגובה של 297 מטר. דווקא גורד השחקים השני בגובהו: One Liberty Place, מעניין יותר מבחינה ארכיטקטונית. מרכז הקניות הבולט של פילדלפיה הוא: The Gallery at Market.

עם כל ההיסטוריה המכובדת וההילה כבדת-המשקל שיש לעיר, פילדלפיה מזוהה בקרב רבים מהאמריקאים דווקא באופן פרוזאי, עם שני מאכלים לא ממש מתוחכמים: כריך הצ'יזסטייק הענק - cheesesteak והבייגלה-פרצל'ס - Pretzels. למעוניינים לטעום את הצ'יזסטייק המקורי: Pat's King of Steaks. מאידך, אניני-טעם יעדיפו לבלות באחת המסעדות היוקרתיות של העיר: Starr Restaurant או Morimoto.

אתריה הבולטים של פילדלפיה , בסרטון וידאו קצר:

מרחקי נסיעה מפילדלפיה: לניו-יורק 156 ק"מ, לבלטימור 165 ק"מ, לוושינגטון הבירה 224 ק"מ, לפיטסבורג 490 ק"מ, לבוסטון 500 ק"מ, לדטרויט 583 ק"מ, לקליבלנד אוהיו 694 ק"מ, לטורונטו 801 ק"מ, לשארלוט 860 ק"מ, לשיקגו 1,222 ק"מ, לסנט לואיס 1,425 ק"מ, למיאמי 1,916 ק"מ, ללוס-אנג'לס 4,360 ק"מ, לסיאטל 4,540 ק"מ.

השעה עכשיו בפילדלפיה

תכנון טיולים לנוסע העצמאי לסין, לוייטנאם, להודו וליפן:

אתם מוזמנים להתקשר

054-4701631

פילדלפיה


אתרי אינטרנט נוספים הקשורים לפילדלפיה:
היסטוריה על קצה המזלג. ועוד מידע היסטורי הנוגע לעיר.
מפה של פילדלפיה.
האתר של עיריית פילדלפיה.
אתר האינטרנט של לשכת-התיירות.
פילדלפיה באתר ויקיפדיה.
פילדלפיה באתר לונלי פלנט.
פילדלפיה באתר טריפ אדוויזור .
פילדלפיה באתר המטייל .
48 שעות בפילדלפיה - כתבה ב-ynet .
תחזית מזג-האוויר לימים הקרובים.
להזמנת בתי-מלון בפילדלפיה. 
מדריך המסעדות של העיר.
לוח האירועים לשנה הקרובה.
השוק האיטלקי: 9th Street Italian Market
האתר של מכון פרנקלין. Franklin institute online.
מוזיאון מרסר Mercer Museum.
המרתון של פילדלפיה.
קבוצת ההוקי-קרח: פילדלפיה פליירס + מידע על הזמנת כרטיסים. Philadelphia Flyers.
קבוצת הכדורסל: Philadelphia 76ers.
המוזיאון לתולדות היהודים בארה"ב: The National Museum of American Jewish History
פילדלפיה אינקוויירר: The Philadelphia Inquirer
 

©

menu