למבקרים במחוז קוויבק - Le Québec, נדמה לעתים, כאילו "מלחמת שבע השנים" שחוללה עימות בין אנגליה לצרפת באמצע המאה ה-18, עדיין לא הסתיימה. תחושה זו נובעת מהתבדלותם של מרבית תושבי המחוז ומזיקתם העמוקה לתרבות הצרפתית. אמנם הרוחות נרגעו מעט, מאז הסעיר שרל דה-גול את לוחמי החירות בשנת 1967 כאשר שלהב אותם בנאום מעל מרפסת העירייה במונטריאול. קריאתו המפורסמת: "תחי קוויבק החופשית" Vive Le Québec libre עוררה תנועה בדלנית תקיפה שכמעט הובילה לפירוד מוחלט מקנדה, אבל הפסד בהפרש קל במשאל-עם בין התושבים, הותיר את מחוז קוויבק במעמדו הקודם ולאחרונה אף שורה אווירה פייסנית וקוסמופוליטית על מונטריאול. לעת עתה נגנזו חלומות ההתנתקות. מאידך, הפכה מונטריאול למוקד המחאה של הסטודנטים, באמצע שנת 2012, כנגד גל ההתייקרויות וכנגד חוקים הפוגעים בחופש הביטוי. אין פלא אם כך שבשנת 2015 נבחר לראשות הממשלה ג'סטין טרודו שהעביר את ילדותו במונטריאול. טרודו מייצג את האגף הליברלי של קנדה.

קוויבק נמצאת במזרח קנדה והיא המחוז הגדול ביותר במדינה. מרחביה העצומים מתפרשים על שטח הגדול פי 84 משטחה של מדינת ישראל. המרחק מגבולה הדרומי של קוויבק ועד גבולה הצפוני, כמרחק מנאפולי ועד אמסטרדם. חלקו הדרומי של המחוז מיושב בצפיפות יחסית ובו גם שתי הערים המרכזיות של קוויבק: עיר הבירה ששמה אף הוא קוויבק והעיר הגדולה והחשובה מונטריאול. ככל שעולים צפונה האקלים הופך קר וקשה וכך גם דרכי התעבורה. ארץ רחבת-ידיים זו שנופיה פרא, חושפת  מטיילים הרפתקנים כמו גם תיירים ממוסדים, למראות של טבע בתולי. הנסיעה בדרכיה של קוויבק, ביערות הצפופים ובערבות השלג, בין האגמים כחולי המים לבין מישורי הטונדרה הארקטיים היא מסע נהדר לעולם צלול וטהור.

מה השעה עכשיו במונטריאול ?

מה מזג-האוויר עכשיו במונטריאול ?

מה שער החליפין של הדולר הקנדי (ביחס לשקל הישראלי), נכון להיום ?

שדה-התעופה הבינלאומי של מונטריאול - Montréal-Trudeau נמצא כ-25 ק"מ מערבית מהמרכז. העיר עצמה שוכנת על אי, במקום בו מתחברים הנהרות הגדולים סנט לורנס - Saint Lawrence ואוטאווה. בשטחה של מונטריאול כלולים עוד עשרות איים קטנים. העיר שניה בגודלה בכל קנדה רק לטורונטו, וגם - עד כמה שזה נשמע מפתיע - שניה בעולם לפאריס בלבד, במספר דוברי הצרפתית המתגוררים בה.

המטרו - הרכבת התחתית -  עם ארבעה קווים ו-65 תחנות, הוא אמצעי התחבורה הנוח והיעיל של המקום. רשת מסועפת של קווי אוטובוסים משלימה את המערכת האיכותית של התחבורה העירונית.

ההר המלכותי - Mont Royal שעל שמו קרויה העיר, הוא בעצם גבעה המתנשאת לגובה של 237 מ'. הגבעה הזו ממנה החלה מונטריאול לצמוח מהווה נקודת ציון היסטורית. המון-רויאל מתבלט לעין בירקרקות העצים שלו כמעט מכל נקודה באזור וממנו תצפית יפה על גורדי השחקים של העיר מחד, ועל הנהר מן העבר השני.

במורדותיו הדרומיים של "ההר", כפי שמכנים תושבי מונטריאול את הגבעה, נמצא המרכז העסקי של העיר הנתחם בין Rue Sherbrooke בצפון, לבין Rue St-Antoine בדרום. כאן נמצאים מספר מוזיאונים מעניינים ומרכזי קניות מודרניים. כנהוג בערים גדולות אחרות בקנדה, קיים גם פה קומפלקס תת-קרקעי אדיר מימדים, רצוף בחנויות ובמסעדות, בהן ניתן לבלות גם בימי החורף הקפואים.

הורידו אפליקציה חינמית של לשכת התיירות של מונטריאול:

Mont Real

במרחק הליכה קצר מהמרכז מצוי הרובע הלטיני, חיקוי מעניין לרובע המקורי בפאריס וגם הרובע העתיק - Vieux-Montréal והציורי שבו משתקפים געגועיהם של המתיישבים הראשונים לאמא צרפת מכל רחוב ומכל בית. הכיכר המרכזית והמשובבת של הרובע נקראת על שמו של ז'ק קרטייה - Place Jacques Cartier. בכיכר מרכזית נוספת נמצאת הקתדרלה היפה נוטר-דם. עוד במתחם היסטורי זה: Château Ramezay, הבניין הנהדר שהפך למוזיאון. בסמוך לרובע כדאי לבקר בנמל הישן. מן הנמל יוצאות סירות לשייט תיירותי על הנהר וגם להן שם השאול מעיר האורות: Bâteau Mouches. בתוך הנהר מספר איים המצדיקים ביקור.

העיר קוויבק במעלה נהר סנט-לורנס, מרחק 264 ק"מ ממונטריאול, היא העיר בעלת "המטען הגנטי" הכי אירופאי בכל צפון אמריקה. קוויבק הרבה יותר שמרנית ובעלת אוריינטציה צרפתית מאחותה הגדולה וקסמה המיוחד מקנה לה בקרב מרבית המטיילים את התואר: "העיר הכי יפה בקנדה".

מספר הכנסיות והמבנים ההיסטוריים בחלק זה של העיר רב מכדי להכיל את כולם ביום טיול אחד. מצודה אימתנית בצורת כוכב - La Citadelle, חולשת מנקודה גבוהה במגזר הדרומי של חומות העיר, על קוויבק העתיקה.  בעיר העילית נמצא מבנה המשמש כמלון והוא מהווה גם סמל מקומי - Le Château Frontenac הנראה כטירה מצועצעת.

מלון Saint-Antoine בעל המוניטין העולמי, שוכן בסמוך למוזיאון הציוויליזציה, בין הפלאס רויאל לבין הנמל הישן.

תיירים המסתפקים בסיור תמציתי במחוז, הכולל בדרך-כלל את שתי הערים הגדולות בלבד ואינם ממשיכים צפונה, יוכלו לכל הפחות לחוות לילה אחד באיגלו, באתר תיירותי אמנם, אך בתנאים המזכירים את חייהם של האסקימואים המקוריים ובמקום הנמצא בעיבורי העיר קוויבק. ילדים יאהבו את זה במיוחד. לא הרחק מכאן נמצא גם מלון הקרח המרשים, הפועל כמובן בחורף בלבד והוא ניסיון לשחזור ההצלחה של מלון הקרח המפורסם בשוודיה.

ליד העיר קוויבק, בסמוך לאי הקטן של אורלאן - L’île d’Orléans - מרכז ידוע עבור אניני הטעם - נמצאים גם מפלי מונטמורנסי השגיבים - Chute Montmorency, עליהם מדברים בנשימה אחת ביחד עם מפלי הניאגרה. עד כדי-כך...

טוב יעשו תיירים שבאפשרותם להאריך בימים אחדים את שהותם במחוז, אם ינצלו ימים אלו לביקור בפארק הלאומי של Saguenay עם האגם הנהדר - Lac Saint-Jeanוהפיורד עוצר-הנשימה שבתחומיו. העיר היחידה באזור זה נקראת שיקוטימי - Chicoutimi.

צפונה מכאן נפרצת הדרך להרפתקנים ולאוהבי הטבע המזוכך. האזור הצפוני של קוויבק, כולל את השטח שסביב מפרץ ג'יימס - Baie-James המשתרע על פני למעלה מ-300,000 קמ"ר ומיושב בדלילות קיצונית בידי פחות מ-20,000 תושבים אשר מרביתם עדיין מתפרנסים מצייד ואת Nunavik, היותר צפונית, היותר גדולה והיותר דלילה. מי שחלם בילדותו על אסקימואים ועל דובים, על אגמים קפואים ועל שדות קרח יוכל בבגרותו לממש את החלום בצפון הרחוק של קוויבק. זה המקום גם לחובבי הספורט האתגרי שיוכלו לצעוד, לנדוד, לשוט ולגלוש במרחבים האינסופיים.

אתריה הבולטים של קוויבק, בסרטון וידאו קצר:

מרחקי נסיעה ממונטריאול: לטרואה-ריבייר 141 ק"מ, לשרברוק 156 ק"מ, לאוטווה 166 ק"מ, לקוויבק 233 ק"מ, לבוסטון 404 ק"מ, לטורונטו 504 ק"מ, לניו-יורק 533 ק"מ, לפילדלפיה 630 ק"מ, לקלגרי 3000 ק"מ.

תכנון טיולים לנוסע העצמאי לסין, לוייטנאם, להודו וליפן:

אתם מוזמנים להתקשר

054-4701631

 

קוויבק

Quebec


אתרי אינטרנט נוספים הקשורים לקוויבק
מפה אינטראקטיבית של מחוז קוויבק.
אתר ויקיפדיה: מחוז קוויבק.
אתר לונלי פלנט: מחוז קוויבק.
אתר טריפ אדוויזור: מחוז קוויבק.
מפה אינטראקטיבית של העיר מונטריאול.
לוח האירועים והפסטיבלים של מונטריאול.
הפארק האולימפי של מונטריאול.
שוק בון-סקור - Le Marché Bonsecours
שדה-התעופה הבינלאומי של העיר קוויבק - Jean Lesage
תחזית מזג-אוויר.
מדריך של מלונות העיר.
ומסעדות העיר.
בית הכנסת בית אהרון במונטריאול.
הנמל הישן של העיר קוויבק.
הקרנבל של קוויבק.
שירות מעבורות באזור קוויבק.
אזור Charlevoix
אזור Mauricie

עיר הנמל המזרחית

Sept-Îles

האזור הדרום-מערבי של קוויבקOutaouais

האזור הקרוי משום-מה: "המרכז של קוויבק"

  Le Centre-du-Québec

 

עשרת האתרים החשובים של העיר מונטריאול
1
הר מונט רויאל
2
רחוב שרברוק
3
הגן הבוטני
4
כיכר זק קרטיה
5
פארק ג'ון דרפו
6
הפארק האולימפי
7
קתדרלת נוטר-דם
8
תעלת לשין
9
כיכר סנט לואיס
10
הרובע הסיני

 

©

menu