העולם כולו בהישג-יד. כתבות ומידע מקיף על מאות יעדים נוספים באמריקה. לחצו כאן:

רכס הרי הסלעים - Rockies Mountains, שחלקו הדרומי מתחיל בסיירה מדרה של מכסיקו, חוצה את ארה"ב מדרום לצפון, דרך ניו-מכסיקו, קולורדו, ויאומינג ומונטנה, ממשיך להצפין בתחומיה של קנדה, במדינות אלברטה ובריטיש קולומביה, אז כובש יופיו פסגות ורוכש את תהילתו המוצדקת, כאחד מאזורי הנוף המופלאים בעולם. בנוסף למעשה ידיו של האל הטוב, ובנוסף לעוצמתו של הטבע כאשר הוא במיטבו, השכילו הרשויות הקנדיות לשמר את הנכס הזה באופן מושלם כמעט, מתוך יראת-כבוד לנופי בראשית, ומתוך ידיעה כי אין צורך לרמוס ולאנוס את הטבע כדי ליהנות ממנו.

עונת הטיולים, בשמורות של הרוקי'ס הקנדיים, קצרה למדי: מיוני ועד אוקטובר. ככל הניתן רצוי לנצל את העונה בקצותיה, בעיקר בתקופת חגי-תשרי שלנו, כאשר עומס המבקרים קטן יותר. האקלים בחודשים אלו חמים ויבש יחסית ושעות האור ארוכות, עם שקיעות צפוניות שמתאחרות עד מעבר לשעה עשר בלילה. עליהם הזהובים של עצי הצפצפה ושל הערבות מעתירים הוד על הסתיו הקנדי הקסום.

שער הכניסה לשמורות, נמצא בעיר קלגארי - Calgary, אלברטה. מישראל טיסות ישירות לטורונטו ומשם טיסות-המשך לשדה-התעופה של קלגארי. מהשדה לעיר, הסעות מוסדרות במוניות ובאוטובוסים, 24 שעות ביממה. משך הנסיעה העירה כחצי שעה. למרבית החברות להשכרת רכב דלפקים בשדה. ניתן כמובן לוותר על השהות בעיר ולנהוג מהשדה היישר לכיוון ההרים.

בעיר עצמה כדאי לעלות במעלית למגדל קלגרי המתנשא לגובה של 190 מ', וממנו תצפית יפה. בנוסף, אפשר לבקר ב-Heritage Park, במרכז המדעי ובפארק האולימפי.

מה השעה עכשיו בקלגרי ?

בחודש יולי נערך בקלגרי האירוע השנתי עמו העיר מזוהה יותר מכל. זהו פסטיבל הרודיאו, הקרוי "סטמפדה", או בתרגום חופשי: "מנוסה בבהלה". מדובר בפיאסטה בסגנון הקאובויס, הנמשכת עשרה ימים. האירוע השנתי מזרים לקלגרי מעל מיליון מבקרים. בשנת 2019 יחול הפסטיבל בין 14-5 ביולי, ואילו ב-2020 הוא יחול בין 12-3 ביולי.

הרוקי'ס הקנדיים מורכבים מארבע שמורות, בהן שתי השמורות הגדולות והמפורסמות: באנף - Banff בדרום, וג'אספר - Jasper בצפון. בין שתי השמורות מפרידה ערבת-הקרח של קולומביה. משך הנסיעה מקלגרי עד לעיירה קנמור כשעה וחצי. זוהי נקודת התחלה טובה לטיול ברוקי'ס, במיוחד עבור אלו שלא התעכבו בקלגרי וזקוקים לכל הפחות ליום אחד של התאוששות מהטיסות הארוכות עד קנדה. בעונת החורף קנמור ובאנף הופכות למוקד משיכה ראשון במעלה לחובבי הסקי.

העיירה באנף בגובה של 1,400 מ' מעל פני-הים נמצאת עשרים דקות נסיעה מקנמור. הישוב באנף מזכיר במידה מסויימת עיירות אלפיניות בשוויץ ובאוסטריה והוא מהווה את המרכז המוצהר של השמורה. אפשר לצאת מהעיירה לפעילויות אופייניות לאזור: שייט בסירות קנו, שייט במסלולי רפטינג, הליכה רגלית, רכיבה על אופניים, טיפוס קירות. כדאי לבקר כאן במפלי באו - Bow Waterfalls ובמעיינות החמים. מסלול הליכה חביב וקל יחסית יכול להתבצע ממרכז הישוב אל פסגת הר טאנל. אחת החוויות המופלאות בפרק זה של הטיול, הינה העלייה ברכבל להר סולפור - Sulphur, לתצפית מרהיבה על רכס הרי הרוקי'ס.

הנופים המרהיבים של הרוקיס הקנדיים, בסרטון וידאו קצר:

הדרך הקצרה מהעיירה באנף עד לייק לואיז - Lake Louise היא על הכביש המהיר טרנס-קנדה, מרחק של 54  ק"מ. אפשר לבחור במסלול איטי ויפה יותר דרך עמק הבאו - Bow Valley. מטיילים בעלי רוח ספורטיבית יוכלו לשלב גם גיחה לערוץ ג'ונסטון. טיול הליכה רגלי נהדר, לבעלי כושר גופני סביר ומעלה, מוביל מערוץ ג'ונסטון אל Ink Pots. מסלול זה מומלץ לבצוע בעיקר בחודש יוני.

שניים מהאגמים היפים של צפון אמריקה, נמצאים בעמקים, למרגלות ההרים של אזור זה. אגם לואיז הקרוי על-שמה של אחת מבנותיה של המלכה ויקטוריה - אם כי השם שנתנו לו התושבים הקנדים הוותיקים: אגם האזמרגד, קולע בהרבה (בינתיים העניקו את השם לאגם אחר בשמורה) - ואגם מוריין - Moraine שהוא בוודאי אחד האתרים הפוטוגנים עלי-אדמות. מלבד הטיולים ופעילויות ההרים המתבקשות, בהשראתם של הפסגות המושלגות והקרחונים השגיבים, מומלץ פשוט לנוח ולנשום עמוק את האוויר הצח, בארץ השלווה-העמוקה.

הנסיעה מלייק לואיז ועד הישוב ג'אספר, דרך ערבת הקרח, מרחק של מעל 250 ק"מ, מצריכה יום עבודה ארוך. הקרחונים משתרעים על-פני 400 קמ"ר כשהאטרקציות הבולטות באזור זה הן מפלי אטבסקה - Athabasca, קרחון סטטפילד, ממנו תצפית על נהר Sunwapta ועל המפלים הקפואים במורדות ההר, וקרחון הדום - Dome Glacier. על חלק מהקרחונים ניתן לערוך סיור באוטובוס-קרח מיוחד הנע על גלגלי ענק. הסיור נמשך מעל שעה.

העיירה ג'אספר, בקצה כביש מספר 93, מוקפת אגמים עם מי טורקיז, וטובלת בנופים ירוקים ודשנים. כמו בבאנף, גם כאן תשתית נרחבת ומגוונת המתאימה לכל סוגי התיירים. וכמו בבאנף גם כאן הפעילויות דומות: מסקי בחורף, ועד שייט, רכיבה והליכה, בקיץ. ברדיוס קצר מהעיירה בולטים: ערוץ מלין והר Whistler. השמורה של ג'אספר מצטיינת גם בכמות האדירה של יונקים ובעלי-חיים אחרים המשוטטים בתחומיה. היונק האהוב על התיירים, והפופולארי ביותר, הוא דב הגריזלי המשוטט ביערות הרוקי'ס בחופשיות. חברות מקומיות עורכות סיורים מודרכים בעקבות הדובים.

רבים מהמטיילים שבים את כל הדרך חזרה ב-Icefields Parkway, אחת הדרכים המרהיבות בקנדה, בואכה לייק לואיז, ומשם גיחה לפארק יוהו (Yoho), ושוב לבאנף. הפארק עם הנופים הדרמטיים מכיל 28 פסגות מעל 3,000 מ' (משמעות השם יוהו מסמלת קריאת התפעלות, ועד כמה שזה נשמע ילדותי השם מייצג את הלך-הרוח של המטיילים במקום) העיירה המשמשת לחניה ביוהו נקראת פילד, והיא נמצאת 83 ק"מ מבאנף.

מי שמוותר על פארק יוהו, יכול לרדת מג'אספר דרך כביש מספר 16, לעיר אדמונטון, בירת מחוז אלברטה.

זמני זריחת השמש ושקיעתה, בקלגרי, נכון למחר:

Time in Calgary:

מרחקי נסיעה מקלגרי: לקנמור 103 ק"מ, לרד דיר 147 ק"מ, לאדמונטון 300 ק"מ, לונקובר 971 ק"מ, לסיאטל 1,132 ק"מ, לפורטלנד 1,249 ק"מ, לויניפג 1,329 ק"מ, ללוס אנג'לס 2,482 ק"מ, לשיקגו 2,570 ק"מ, לאוטאווה 3,337 ק"מ, לטורונטו 3,400 ק"מ, למונטריאול 3,534 ק"מ, לניו-יורק 3,838 ק"מ.

תכנון טיולים לנוסע העצמאי ליפן ולסין. אנא התקשרו:

054-4701631

 

הרי הרוקי הקנדיים


אתרי אינטרנט נוספים הקשורים לרוקיס הקנדיים:

אתר האינטרנט של הרוקיס הקנדיים
מפה אינטראקטיבית של שמורות הרוקיס הקנדיים.
תרשים דרכים של מחוז אלברטה
הרוקיס לתרמילאים
מדריך הלינות של שמורת באנף.
תחזית מזג-אוויר: העיירה באנף.
מפה סכמטית של מרכז העיירה באנף.
שטו (Chateau) לייק-לואיז.
סקי בלייק-לואיז.
מסלולי הליכה באזור לייק-לואיז.
ג'אספר באתר ויקיפדיה .
כללי זהירות מפני דובים.
העיירה הינטון.
שדה-התעופה של אדמונטון.

מזג-האוויר - ברגעים אלו ממש - בבאנף:

©

menu