רכס הרי הסלעים - Rockies Mountains, שחלקו הדרומי מתחיל בסיירה מדרה של מכסיקו, חוצה את ארה"ב מדרום לצפון, דרך ניו-מכסיקו, קולורדו, ויאומינג ומונטנה, ממשיך להצפין בתחומיה של קנדה, במדינות אלברטה ובריטיש קולומביה, אז כובש יופיו פסגות ורוכש את תהילתו המוצדקת, כאחד מאזורי הנוף המופלאים בעולם. בנוסף למעשה ידיו של האל הטוב, ובנוסף לעוצמתו של הטבע כאשר הוא במיטבו, השכילו הרשויות הקנדיות לשמר את הנכס הזה באופן מושלם כמעט, מתוך יראת-כבוד לנופי בראשית, ומתוך ידיעה כי אין צורך לרמוס ולאנוס את הטבע כדי ליהנות ממנו.

עונת הטיולים בשמורות של הרוקי'ס הקנדיים, קצרה למדי: מיוני ועד אוקטובר. ככל הניתן רצוי לנצל את העונה בקצותיה, בעיקר בתקופת חגי-תשרי שלנו, כאשר עומס המבקרים קטן יותר. האקלים בחודשים אלו חמים ויבש יחסית ושעות האור ארוכות, עם שקיעות צפוניות שמתאחרות עד מעבר לשעה עשר בלילה. עליהם הזהובים של עצי הצפצפה ושל הערבות מעתירים הוד על הסתיו הקנדי הקסום.

שער הכניסה לשמורות נמצא בעיר קלגרי, אלברטה. מישראל טיסות ישירות לטורונטו ומשם טיסות-המשך לשדה-התעופה של קלגרי. מהשדה לעיר קיימות הסעות מוסדרות במוניות ובאוטובוסים, 24 שעות ביממה. משך הנסיעה העירה כחצי שעה. למרבית החברות להשכרת רכב דלפקים בשדה. ניתן כמובן לוותר על השהות בקלגרי ולנהוג מהשדה היישר לכיוון ההרים.

העולם כולו בהישג-יד. כתבות ומידע מקיף על מאות יעדים נוספים באמריקה. לחצו על התיבה הבאה:

בעיר עצמה כדאי לעלות במעלית למגדל קלגרי המתנשא לגובה של 190 מ', וממנו תצפית יפה. קלגרי מתגאה באחת הספריות המרשימות של צפון אמריקה. הספריה נפתחה מחדש בנובמבר 2018 והמבנה שלה הוא יצירת מופת ארכיטקטונית. בנוסף, אפשר לבקר ב-Heritage Park, במרכז המדעי ובפארק האולימפי.

בחודש יולי נערך בקלגרי האירוע השנתי עמו העיר מזוהה יותר מכל. זהו פסטיבל הרודיאו, הקרוי "סטמפדה", או בתרגום חופשי: "מנוסה בבהלה". מדובר בפיאסטה בסגנון הקאובויס, הנמשכת עשרה ימים. האירוע השנתי מזרים לקלגרי מעל מיליון מבקרים. בשנת 2020 יחול הפסטיבל בין 12-3 ביולי, ואילו ב-2021 הוא יחול בין 18-9 ביולי.

הרוקי'ס הקנדיים מורכבים מארבע שמורות, בהן שתי השמורות הגדולות והמפורסמות: באנף בדרום וג'אספר בצפון. בין שתי השמורות מפרידה ערבת-הקרח של קולומביה. משך הנסיעה מקלגרי עד לעיירה קנמור כשעה וחצי. זוהי נקודת התחלה טובה לטיול ברוקי'ס, במיוחד עבור אלו שלא התעכבו בקלגרי וזקוקים לכל הפחות ליום אחד של התאוששות מהטיסות הארוכות עד קנדה. בעונת החורף קנמור ובאנף הופכות למוקד משיכה ראשון במעלה לחובבי הסקי.

העיירה באנף בגובה של 1,400 מ' מעל פני-הים נמצאת עשרים דקות נסיעה מקנמור. הישוב באנף מזכיר במידה מסויימת עיירות אלפיניות בשוויץ ובאוסטריה והוא מהווה את המרכז המוצהר של השמורה. אפשר לצאת מהעיירה לפעילויות אופייניות לאזור: שייט בסירות קנו, שייט במסלולי רפטינג, הליכה רגלית, רכיבה על אופניים, טיפוס קירות. כדאי לבקר כאן במפל בואו ובמעיינות החמים. מסלול הליכה חביב וקל יחסית יכול להתבצע ממרכז הישוב אל פסגת הר טאנל. אחת החוויות המופלאות בפרק זה של הטיול, הינה העלייה ברכבל להר סולפור, לתצפית מרהיבה על רכס הרי הרוקי'ס. תחנת הרכבל התחתונה נפתחת בחודשי הקיץ בשעה 08:00 בבוקר והיא נמצאת למרגלות הר סולפור, בקצה המאונטן אווניו בבאנף.

הנופים המרהיבים של הרוקיס הקנדיים, בסרטון וידאו קצר:

הדרך הקצרה מהעיירה באנף עד לייק לואיז - Lake Louise היא על הכביש המהיר טרנס-קנדה, מרחק של 54  ק"מ. אפשר לבחור במסלול איטי ויפה יותר דרך עמק הבאו - Bow Valley. מטיילים בעלי רוח ספורטיבית יוכלו לשלב גם גיחה לערוץ ג'ונסטון. טיול הליכה רגלי נהדר, לבעלי כושר גופני סביר ומעלה, מוביל מערוץ ג'ונסטון אל Ink Pots. מסלול זה מומלץ לבצוע בעיקר בחודש יוני.

שניים מהאגמים היפים של צפון אמריקה נמצאים בעמקים, למרגלות ההרים של אזור זה. הראשון הוא כאמור אגם לואיז הקרוי על-שמה של אחת מבנותיה של המלכה ויקטוריה - אם כי השם שנתנו לו התושבים הקנדים הוותיקים: אגם האזמרגד, קולע בהרבה (בינתיים העניקו את השם "אגם האזמרגד", לאגם אחר בשמורה) - והשני הוא אגם מוריין - אולי אחד האתרים הפוטוגנים עלי-אדמות. אגם מוריין שוכן בגובה של 1,883 מטר מעל-פני הים. עד אמצע חודש מאי מדובר במקווה קרח שהכבישים אליו חסומים. רק לקראת חודש יוני בכל שנה, מפשירים מי אגם מוריין והאזור נפתח עבור המבקרים. מלבד הטיולים ופעילויות ההרים המתבקשות, בהשראת הפסגות המושלגות והקרחונים השגיבים, מומלץ פשוט לנוח כאן ולנשום עמוק את האוויר הצח.

הנסיעה מלייק לואיז ועד הישוב ג'אספר, דרך ערבת הקרח, מרחק של מעל 250 ק"מ, מצריכה יום עבודה ארוך. הקרחונים משתרעים על-פני 400 קמ"ר כשהאטרקציות הבולטות באזור זה הן מפלי אטבסקה, קרחון סטטפילד, ממנו תצפית על נהר Sunwapta ועל המפלים הקפואים במורדות ההר, וקרחון הדום. על חלק מהקרחונים ניתן לערוך סיור באוטובוס-קרח מיוחד הנע על גלגלי ענק. הסיור נמשך מעל שעה.

העיירה ג'אספר, בקצה כביש מספר 93, מוקפת אגמים עם מי טורקיז וטובלת בנופים ירוקים ודשנים. כמו בבאנף, גם כאן תשתית נרחבת ומגוונת המתאימה לכל סוגי התיירים. וכמו בבאנף גם כאן הפעילויות דומות: מסקי בחורף, ועד שייט, רכיבה והליכה, בקיץ. ברדיוס קצר מהעיירה בולטים: ערוץ מלין, הר בלקומב והר Whistler. ויסלר היא גם שמה של עיירת הנופש והסקי הנודעת, ששוכנת למרגלות המדרונות של ההר. בעוד בחורף זהו אחד מאתרי הסקי המבוקשים והגדושים של קנדה, בקיץ ניתן לערוך כאן טיולים רגליים וטיולים עם אופני-שטח במסלולים יפהפיים. המעוניינים יוכלו גם לשלב סיורים הכוללים גלישת אומגה. הישוב ויסלר והאתר הסמוך התפרסמו גם בזכות פלישתם של דובים שחורים לאזור המחיה של בני-האדם.

השמורה של ג'אספר מצטיינת גם בכמות האדירה של יונקים ובעלי -חיים אחרים המשוטטים בתחומיה. היונק האהוב על התיירים, והפופולארי ביותר, הוא דב הגריזלי המשוטט ביערות הרוקי'ס בחופשיות. חברות מקומיות עורכות סיורים מודרכים בעקבות הדובים.

רבים מהמטיילים שבים את כל הדרך חזרה ב-Icefields Parkway, אחת הדרכים המרהיבות בקנדה, בואכה לייק לואיז, ומשם גיחה לפארק יוהו (Yoho), ושוב לבאנף. הפארק עם הנופים הדרמטיים מכיל 28 פסגות שגובהן מעל 3,000 מ' (משמעות השם יוהו מסמלת קריאת התפעלות, ועד כמה שזה נשמע ילדותי השם מייצג את הלך-הרוח של המטיילים במקום) העיירה המשמשת לחניה ביוהו נקראת פילד, והיא נמצאת 83 ק"מ מבאנף.

מי שמוותר על פארק יוהו, יכול לרדת מג'אספר דרך כביש מספר 16, לעיר אדמונטון, בירת מחוז אלברטה.

זמני זריחת השמש ושקיעתה, בקלגרי, נכון למחר:

Time in Calgary:

מרחקי נסיעה מקלגרי: לקנמור 103 ק"מ, לרד דיר 147 ק"מ, לאדמונטון 300 ק"מ, לונקובר 971 ק"מ, לסיאטל 1,132 ק"מ, לפורטלנד 1,249 ק"מ, לויניפג 1,329 ק"מ, ללוס אנג'לס 2,482 ק"מ, לשיקגו 2,570 ק"מ, לאוטאווה 3,337 ק"מ, לטורונטו 3,400 ק"מ, למונטריאול 3,534 ק"מ, לניו-יורק 3,838 ק"מ.

054-4701631

 

הרי הרוקי הקנדיים


אתרי אינטרנט נוספים הקשורים לרוקיס הקנדיים:

מזג-האוויר - ברגעים אלו ממש - בבאנף:

מה השעה עכשיו בקלגרי ?

©

menu