יוטה מוקפת מדינות המהוות מוקד משיכה למיליוני תיירים: אריזונה והגרנד-קניון שלה מדרום, נבדה ועיר ההימורים לאס וגאס ממערב, קולורדו ורכס הרי הרוקיס ממזרח. אלא שיוטה עצמה, עם שניים מהפארקים היפים באמריקה, עם עיר בירה מעניינת המשמשת בירה עולמית לבני הדת המורמונית ועם אתרי סקי מעולים, יכולה להוות יעד המצדיק נסיעה מיוחדת, ולאו דווקא תחנת-מעבר.

יוטה נהנית מטופוגרפיה מגוונת במיוחד. המדינה משתרעת על-פני 220,000 קמ"ר - שטח הגדול פי 11 ממדינת ישראל, ובו חיים רק שליש מהתושבים החיים בארץ. ביוטה, פסגות מושלגות מצד אחד ומדבר צחיח מצד שני. הרוחות והבליה פיסלו כאן תצורות נוף מרהיבות, קניונים מעוצבים באופן דרמטי, סלעים צבעוניים, שכבות אדמה החושפות עבר גיאולוגי מרתק. בצפון-מערב שוכן אגם המלח הגדול שעל שמו גם קרויה העיר הראשית: סולט-לייק-סיטי ואילו נהר הקולורדו חוצה את המדינה בחלקה הדרום-מזרחי. הצפון מיושב באופן יחסי, הדרום שומם.

המורמונים הגיעו לכאן באמצע המאה ה-19, בתחושה של פליטים נרדפים. מכיוון שחיפשו לעצמם מקום מבודד בו יניחו להם לנהל את חייהם על-פי דתם, מצאו את יוטה כיעד המתאים ביותר להתיישבות, שכן אדמות המלח והאקלים הקשה נראו כל-כך לא אטרקטיביים שהיה ברור שאף-אחד מלבדם לא ירצה להשתקע באזור. הם הצליחו בחריצות מעוררת השתאות ובהתלהבות אין קץ לעבד את האדמות, להקים מוסדות ובתי-ספר, לנהל חיי קהילה תקינים ולהחיות את השממה. בדומה לבני העלייה השניה לארץ-ישראל, גם למורמונים סיפורי חלוצים מיתולוגיים שכבר הפכו חלק מהאתוס האמריקאי. ההתעקשות של המורמונים לדבוק בחיים פוליגמיים הרחיקה אותם למשך תקופה ארוכה מהאפשרות להשתייך לארצות הברית. רק בשלהי המאה, כאשר ניאותו סופסוף לנהל חיי משפחה נורמליים, הסכימו הפוליטיקאים מהמזרח לצרף אותם לברית ואכן יוטה היא אחת המדינות האחרונות (ה-45, ליתר דיוק) שהצטרפו לארצות-הברית של אמריקה.

השעה כעת בסולט לייק סיטי :

הטמפרטורות בסולט לייק סיטי, ברגעים אלו ממש: 

העיר סולט-לייק-סיטי - Salt Lake City, בירת המדינה ובירתם של המורמונים, שוכנת בגובה של כ-1,300 מ' מעל פני-הים, בעמק צר, למרגלות ההרים, במרחק קצר מאתרי הסקי והיא גם העיר שאירחה את משחקי-החורף האולימפיים בשנת 2002.

את מרכז העיר מציין בית התפילה המורמוני (Salt Lake Temple) והאתרים הסובבים אותו: Temple Square. בנייתה של הכנסייה המרשימה הזו, נמשכה למעלה מארבעים שנה. את אבני הגרניט המעטרות את המבנה הובילו לכאן באמצעות שיירות של שוורים. אפשר לתור את המבנה ולהקיף אותו, אך הכניסה לתוכו מיועדת למורמונים מאמינים בלבד.

במרחק הליכה מהכנסייה נמצאים מרכז הכנסים של העיר, הספרייה עתירת המידע, הגנים הבוטניים ומספר מוזיאונים בעלי חשיבות מוגבלת. Log Haven נחשבת למסעדה היוקרתית בעיר. המסעדה הוותיקה והרומנטית נוסדה לפני 90 שנה.

הישובים הגדולים ביוטה

העיר
מספר תושבים
עיר תאומה בולטת
גובה מעל פני-הים
מסעדה מומלצת
192,800
מטסומוטו, יפן
1,288 מטר
136,500
בוקה דל ריו, מכסיקו
1,312 מטר
115,000
צ'נגדו, סין
1,387 מטר
Ruby River Steakhouse
111,500
ווטקינסק, רוסיה
1,333 מטר
94,600
-----------------
1,455 מטר
93,900
פיידרס נגרס, מכסיקו
1,356 מטר
85,400
-----------------
1,310 מטר
80,900
-----------------
872 מטר
74,500
-----------------
1,326 מטר
67,800
-----------------
1,353 מטר

אגם המלח המפורסם, השוכן כ-20 ק"מ מערבה לסולט-לייק-סיטי, הוא מקווה המים הגדול ביותר בין האוקיינוס השקט לבין אזור האגמים הגדולים בצפון-מזרח ארה"ב. אמנם עבור ישראלים המורגלים במראות סדום וים-המלח, האטרקטיביות של המקום קלושה משהו, אך עדיין כדאי לצפות בשקיעות הנהדרות של אגם זה ולכל הפחות לבקר באחד מעשר האיים שבתוכו. האי היפה ביותר הוא אי אנטלופ - Antelope Island.

שמורת הברייס קניון - Bryce Canyon National Park, נמצאת בחלק הדרומי של מדינת יוטה, ממש באמצע הדרך בין סולט-לליק-סיטי לבין לאס-וגאס. אי-אפשר לתאר את יופיו של המקום וגם תמונות פנורמיות של צלמים מקצועיים אינן ממחישות עד תום את עוצמתו של הטבע. כדי להבין, צריך לעמוד באחת מנקודות התצפית של הברייס קניון ולהכיל מלוא העין את נופי הסלעים שיצרה הארוזיה, את הגוונים ובני הגוונים של האדום הבוהק, הניבט מיצירות המופת שנוצרו כאן באותו מפגש מופלא בין הרוח, המים והאבן.

השמורה קטנה יחסית וניתן להשלים את הסיורים במקום במהלך שעות ספורות. בכניסה לשמורה, כנהוג בשמורות המסודרות של אמריקה, נמצא מרכז המבקרים, המספק מידע ביעילות אופיינית. מרבית המטיילים נעים במכונית על הכביש המסומן שלאורכו מספר נקודות תצפית ויוצאים לגיחות קצרות כדי לצלם ולהשקיף על הנוף. אחרים משלבים הליכה רגלית, במסלולי ההליכה הנעים לאורך המצוקים. השביל הפופולארי ביותר מוביל את הצועדים, בנינוחות יחסית, מנקודת ברייס - Bryce Point ועד נקודת השקיעה - Sunset Point.

בשכנות לברייס נמצאת השמורה הלאומית "ציון" - Zion National Park. נהר הבתולה - The Virgin River זורם במרכז השמורה, בתוך ערוץ צר, לצלו של נוף דרמטי, מוקף קירות סלע המתנשאים לגובה של מאות מטרים. הנהר המרשים, כמו גם העמק הדשן והירוק וכן הקניונים החצובים בין הצוקים אדירי המימדים, מושכים אליהם מאות אלפי מטיילים בשנה ושמורת ציון נחשבת לאתר הפופולארי ביותר ביוטה. מלבד הטבע השגיב והוד נופיו, גם עולם החי העשיר של השמורה מושך למקום  סקרנים רבים.

העיר סדאר - Cedar City, משמשת כתחנת יציאה וכמקום לינה עבור המטיילים באזור השמורות הדרומיות, אבל גם היא כשלעצמה מהווה יעד מעניין. כשלושה ק"מ מהישוב פרוש על רמת מרקגונט - Markagunt Plateau, מעין אמפיתיאטרון טבעי (Cedar Breaks National Monument) שנוצר מתהליך הבליה והוא עשיר במרבצי מינרלים היוצרים מראה ססגוני, בטווח צבעים נרחב במיוחד.

סדאר מארחת בכל שנה בקיץ פסטיבל של מחזות שייקספיריים - Utha Shakespearean Festival. המלון המומלץ ביותר בעיר הנו: Iron Gate.

בחלקה המזרחי של המדינה, ליד הישוב מואב - Moab, שתי שמורות נוספות: שמורת הקשתות - Arches National Park וארץ הקניונים - Canyonlands National Park. שתיהן נהדרות ומאפשרות פעילות אתגרית נרחבת, הן לרוכבים, הן לשייטים והן למטפסים. וממש בקצה הדרום-מזרחי, בחיבור המרובע של המדינות: יוטה, אריזונה, ניו מכסיקו וקולורדו, מצוי אתר המכונה: Four Corners Monument, זהו המקום היחיד בארה"ב כולה, בה יכול אדם להניח יד ויד, רגל ורגל, בארבע מדינות בו זמנית.

 

מרחקי נסיעה מסולט לייק סיטי: לבויסי איידהו 555 ק"מ, ללאס וגאס 684 ק"מ, לדנוור 863 ק"מ, לאלבוקרקי 960 ק"מ, לפיניקס אריזונה 1,059 ק"מ, ללוס אנג'לס 1,109 ק"מ, לסן פרנסיסקו 1,184 ק"מ, לפורטלנד 1,234 ק"מ, לסיאטל 1,352 ק"מ, לונקובר 1,567 ק"מ, לסנט לואיס 2,125 ק"מ, לשיקגו 2,250 ק"מ, ליוסטון 2,378 ק"מ, לניו-יורק 3,495 ק"מ, למיאמי 4,079 ק"מ.


054-4701631

 

 

יוטה

Utah

אתרי אינטרנט נוספים הקשורים ליוטה:

©

menu