הגלפגוס הם קבוצה של איים וולקניים הממוקמים בצמוד לקו המשווה, כאלף ק"מ מערבית לחופיה של דרום-אמריקה. האיים המצויים בתחום שיפוטה של אקוודור נחשבים לאחד מפלאי הטבע בתבל. הגיוון המופלא של עולם החי והצומח מעניק למקום ייחוד שמותיר את רישומו על כל מבקר בגלפגוס. איי הגלפגוס נחשבים לאחד מאתרי הצלילה הטובים בעולם.

להלן אפשרות להצצה ראשונית במראות האופיניים לאיים, באמצעות אלבום תמונות.

קבוצת האיים מונה 13 איים גדולים, 6 איים קטנים יותר, ועוד 107 איונים, ובסך-הכל שטח יבשה של 8,000 קמ"ר. רק חמישה מתוך האיים מיושבים והם מונים כשלושים אלף תושבים, רובם ככולם דוברי ספרדית. עיר הבירה היא פוארטו בקריזו מורנו - Puerto Baquerizo Moreno, שנמצאת באי סן קריסטובל - San Cristobal למרות שהעיר הגדולה ביותר היא פוארטו איורה בסנטה קרוז.

לעיונכם מפה של גלפגוס. מבין האיים החשובים של הארכיפלג ניתן למנות את איזבלה, אספניולה, פרננדינה, סן-קריסטובל, באלטרה, דארווין וסנטיאגו.

התקופה הטובה ביותר לצפות בעולם החי היא בין החודשים ינואר עד מאי, אם כי זוהי תקופה גשומה יותר וניתן כמובן לבקר במקום גם בחודשי השנה האחרים. בכל מקרה לפני כל נסיעה, רצוי לבדוק את תחזית מזג-האוויר.

המסע אל הגלפגוס מתחיל בדרך-כלל בשדה-התעופה של קיטו או גויאקיל. הטיסות נוחתות בשדה-התעופה של פוארטו איורה. פעמיים בשבוע – בימי ב' וד' – נוחתות טיסות המגיעות מאקוואדור, גם באי סן קריסטובל. רחפות יוצאות מדי יום לאי בלטרה. משם התיירים מועברים באוטובוס או במעבורת לפוארטו איורה. באופן פחות סדיר מפליגות יאכטות מפוארות מהנמל של גויאקיל אל האיים. לדוגמא אפשר לראות באתר האינטרנט הבא מסלול בן 8 ימים לגלפגוס. מי שחפץ לתור את איי הגלפגוס בטיסות, באמצעות מטוסים קלים - במקום במסעות השייט הפופולאריים יותר - יוכל להשתמש בשירותי החברה המקומית: Emetebe.

גלפגוס מהווה מקום משכן לחיות נדירות רבות. אולי הידוע שבין חיות אלו, הינו הצב הענק, שהפך גם לסמל של הארכיפלג. זוחלים נוספים החיים כאן הם האיגואנה של גלפגוס, שחייה מתנהלים בעיקר על עלי הקקטוסים והיא התפתחה באופן אבולוציוני ייחודי לזן של האיגואנה הימית, לטאת הלבה ונחשים מסוגים שונים. מבין עופות הים ראויים לציון הקורמורן, זנים ייחודיים של שחף ופינגווין מיוחד, המסוגל לחיות באקלים הטרופי.

השעה כעת באיי הגלפגוס:

את האלבטרוס ניתן למצוא רק באי אספניולה - Espanola, בעוד שלהקות  של כחולי ואדומי הרגליים ניתן לראות בכל מקום. אריות-ים וכלבי-ים רובצים על החופים. הדולפינים, הלוויתנים וצבי הים כמובן הם מחזה נפוץ ביותר בגלפגוס וכמעט אין צורך לתור אחריהם.

באי המערבי ביותר בארכיפילג: פרננדינה - Fernandina, מצויה מושבת האיגואנות הימיות הגדולה ביותר.מעט מזרחה שוכן האי הגדול ביותר בגלפגוס: איזבלה - Isabela. מלבד היותה גן-עדן לצפרים, איזבלה מזמנת למבקרים בה, מסלולי הליכה רגליים מעניינים במיוחד.

איי הגלפגוס, הוכרזו כאתר מורשת של אונסקו.

ספינות המפליגות לסיורים בגלפגוס

שם הספינה
דרגת תיירות
מספר נוסעים
שנת השקה
New Flamingo
Economy Class
10
1994
King of The Seas
Economy Class
12
2012
Floreana
Tourist Class
12
1998
Darwin
Tourist Class
16
1995
Superior Class
16
1996
Daphne
Superior Class
16
1997
Alia
First Class
16
2017
First Class
18
2007
First Class
90
2002
Isabela II
Luxury Class
40
1979
Luxury Class
48
2007
Eclipse
Luxury Class
48
1982
Luxury Class
100
2014
Super Deluxe
12
1987

054-4701631

 

 

גלפגוס


אתרי אינטרנט נוספים הקשורים לאיי הגלפגוס:


מזג-האוויר בגלפגוס, ברגעים אלו ממש:

©

menu