הוואנה תמשוך אליה - ככל הנראה - יותר ויותר מטיילים מישראל, במהלך השנים הקרובות. זו העיר הכי רומנטית במרכז-אמריקה, הכי קולוניאלית ממערב לאירופה, הכי לטינית בקאריביים והכי קצבית בעולם.

הוואנה, בירת קובה, שוכנת בחלקה המערבי של המדינה, בקו רוחב 23°, צפונית לקו המשווה. העיר נושקת למפרץ מכסיקו ולמיצרי פלורידה והיא ממוקמת כ-350 קילומטרים בלבד, מהעיר האמריקאית מיאמי.

שדה-התעופה הבינלאומי של קובה (Jose Marti), נמצא במרחק חצי-שעת נסיעה ממרכז הוואנה. התקופה המועדפת לביקור במקום היא בין החודשים נובמבר ועד מאי, אז כמעט ולא יורד כאן גשם. המטבע המקומי נקרא פזו קובני. הקידומת הטלפונית של קובה היא 53 ושל העיר הוואנה היא 7.

העיר שנוסדה בתחילת המאה ה-16 מחולקת לשני חלקים עיקריים: הוואנה העתיקה La Habana Vieja - זאת שהוכרזה על-ידי אונסקו כנכס מורשת עולמי - והעיר החדשה - La Habana Moderna.

החלק העתיק מתאפיין בכיכרות ובבניינים בסגנון הספרדי הקלאסי. חזיתות המבנים ידעו עבר מפואר יותר. כיום, למרות מאמצים ניכרים לשקם את חלקם, מרבית הבניינים ההיסטוריים מתפוררים ומתקלפים. התפאורה השלטת ברחובות כוללת את אותן מכוניות אמריקאיות מיושנות שכל-כך מזוהות עם חוסר-האונים הכלכלי של משטרו הממושך של פידל קסטרו. קסטרו פרש מהשילטון בפברואר 2008. יורשו של פידל היה אחיו: ראול קסטרו. מאז עלה ראול קסטרו לשלטון יושמו רפורמות שונות בתחום הכלכלה כדי להציל את המשק הקובני מקריסה. באפריל 2015 נפגש ראול קסטרו עם הנשיא ברק אובאמה. זה היה מיפגש היסטורי, אשר סימל את התפנית הגדולה שחלה במדיניות הקובנית. מאז אפריל 2018 מיגל דיאס קאנל הוא נשיא קובה.

העיר החדשה בנויה בגיבוב של סגנונות מן המאה ה-20, עם שכונות מגורים צפופות ועם שיכונים המיועדים בעיקר לתושביה קשי-היום של עיר הבירה. אחת השכונות המאוכלסות ביותר היא ודאדו - Vedado החצויה על-ידי רחוב מספר 23 שגולש לכיוון הים. ודאדו הוא אחד האזורים המרתקים, בו ניתן לחזות באזרחים המקומיים מבלים באתרי הבילוי הפופולאריים שלהם.

מרבית האתרים החשובים של הוואנה מרוכזים בחלק העתיק. שתי פלאזות מרוצפות, מהוות את מוקדי המשיכה העיקריים: פלאזה דה ארמס - Plaza de Armas שממנה גם יוצא המדרחוב המרכזי של העיר - Calle Obispo המתמשך עד Parque Central אשר מציין את הגבול של העיר העתיקה עם המרכז החדש - Centro Habana וכן הפלאזה של הקתדרלה - Catedral de San Cristobal. הקתדרלה עם חזית בסגנון בארוק, מפורסמת בזכות שני המגדלים הלא-סימטריים שלה. יש כאן לפחות שלושה מוזיאונים בעלי חשיבות רבה: מוזיאון המהפיכה - Museo de la Revolucion הממוקם בבית הנשיאות הישן, המוזיאון העירוני בסמוך לפלאזה דה ארמס ומעל הכל, המוזיאון לאמנויות יפות - Museo Nacional de Bellas Artes.

במרכז הוואנה, אין להחמיץ את Callejon de Hammel. זוהי סמטא מוקפת בתים יפהפיים, צבועים ומצוירים ביד אומן. אמנם המקום הפך תיירותי מעבר לרצוי, אך יופיו והמוסיקה האפרו-קובנית שמנוגנת כאן, נותרו קסומים כפי שהיו בימי הזוהר הרחוקים. תחנה נוספת ובלתי-נמנעת מצויה בכתובת: Calle Industria 524. מדובר בבית-החרושת הותיק לייצור סיגרים אשר שמו Fabrica de Tabaco Partagas. המפעל עורך סיורים מודרכים בין השעה 10:00 בבוקר לבין השעה 14:00. באזור זה ניתן גם לראות את בניין הקפיטול - El Capitolio, גירסא קובנית לקפיטול של וושינגטון.

אחד משיאי הביקור בעיר הזו, מתבטא בסיור על הטיילת המונומנטלית - El Malecon. הטיילת נמתחת לאורך של כשבעה ק"מ, בין שפך נהר אלמנדרס, על גבול שכונת Miramar ועד מבצר סן-סלבדור. לאורך כל היום והערב נוהרים לכאן אלפים מהקובנים, מתערבבים בתיירים ויוצרים דינמיקה מהפנטת ועל-כן רבים מהמטיילים שבים לכאן מספר פעמים כדי ללכת ולשוב ללא מטרה, או סתם לבהות במתרחש סביבם.

הוואנה היא כמובן עיר של מוסיקה ושל ריקודים. הסרט הדוקומנטרי המספר על חברי להקת Buena Visata Social Club עורר את המודעות למקצבים הנהדרים של קובה. ריקוד הסלסה שנולד בארץ זו הוא חלק מההווי של באי המועדונים ומרכזי הבילוי המקומיים.

ואי-אפשר כמובן לדבר על הוואנה מבלי להזכיר את ארנסט המינגווי. המינגווי שקובה שימשה לו מולדת יותר מאשר מישיגן, בה נולד, הוא דמות אהודה במיוחד על בני קובה ועקבותיו הותירו חותם על כל שעל, החל ממלון אמבוס מונדוס שליד הקתדרלה, שם כתב חלק מספוריו הנודעים, המשך בחוות Finca Vigia, אליה עבר להתגורר עם אחת מנשותיו וכלה במוזיאון הקרוי על-שמו.

השעה כעת בקובה:

מרחקי נסיעה מהוואנה: לפינאר דל ריו 208 ק"מ, לסנטה קלרה 277 ק"מ, לטרינידד 319 ק"מ, לקמגואיי 541 ק"מ, לפוארטו פדרה 679 ק"מ, לבאימו 748 ק"מ, ליארה 760 ק"מ, למנסניו 761 ק"מ, לאולגין 816 ק"מ, לגואנטנמו 977 ק"מ, לברקואה 1,000 ק"מ.

054-4701631

 

הוואנה


אתרי אינטרנט נוספים הקשורים להוואנה:

 

מזג-האוויר בהוואנה, ברגעים אלו ממש:

©

menu