מכסיקו-סיטי היא אחת הערים המאוכלסות בעולם ואחת מערי-הבירה הגבוהות על הגלובוס שלנו (2,200 מ' מעל פני-הים). בעיות קשות הנובעות משאיבת יתר של מי בארות, גורמות לבירה המכסיקנית לשקוע בקצב של כ-20 ס"מ בכל שנה. העיר שוכנת בחלקה הדרומי של מכסיקו, בקו רוחב 19°, צפונית לקו המשווה. מכסיקו-סיטי, מלבד היותה עיר הבירה והמרכז הכלכלי והתרבותי של המדינה, מהווה גם חלק מתוך אזור פדרלי (Distrito Federal), בלתי-תלוי ובעל מעמד ייחודי.

מכסיקו מורגלת בדרמות: רעידות אדמה, מפגעים תברואתיים, ובעיקר התמודדות עם כנופיות של פושעים אלימים. באפריל 2009 התגלו לראשונה נגיפים של שפעת החזירים בבני-אדם. מספר אזרחים מכסיקנים נדבקו במחלה. עניין זה עורר בהלה עצומה באותה שנה ותנועת התיירות למכסיקו נפגעה באורח חמור.

השעה עכשיו במכסיקו:

שער החליפין של הפזו המכסיקני, נכון להיום :

שדה-התעופה הבינלאומי של מכסיקו - Benito Juárez, נמצא 15 ק"מ מזרחית ממרכז העיר. התקופה הנוחה לביקור במקום היא בין החודשים אוקטובר ועד אפריל, אז כמעט ולא יורד כאן גשם. ביולי ואוגוסט מזג-האוויר חם וגשום ובנוסף, מכסיקנים רבים נמצאים בחופשה. בדצמבר וינואר, מציפים נופשים אמריקאים את אתרי התיירות וכך יוצא שאוקטובר ומארס-אפריל הם החודשים המועדפים עבור מטיילים, אם כי יש לקחת בחשבון שבימי האביב, זיהום-האוויר גרוע אף יותר מאשר בשאר ימות השנה. המטבע המקומי נקרא פזו מכסיקני. הקידומת הטלפונית של מכסיקו היא 52 ושל העיר מכסיקו-סיטי היא 55.

העיר שהוקמה באמצע המאה ה-16 על חורבות ישוב אצטקי קדום, שימשה עבור הכובשים הספרדים, כמרכז שלטוני ממעלה ראשונה. מכסיקו-סיטי שוכנת בעמק, לצלם של שני הרי געש והיא בנויה בצורה אליפטית על-פני למעלה מ-60 ק"מ, כאשר חלק משטח העיר יושב על אדמות ביצה. למעשה, עיר הבירה של מכסיקו, גדולה עד כדי-כך, שהיא בעצם אגד של ערים אחדות ומהווה גוש אורבני אימתני. ההתמצאות בכרך אינסופי שכזה, נדמית תחילה כבלתי-אפשרית, אבל עד מהרה מסתבר לתייר, שמוקדי העניין מרוכזים, באזורים מצומצמים יחסית.

התנועה בתוך העיר היא מקור להרבה "כאבי-ראש" עבור המבקרים הזרים. מחד, אי-אפשר כמעט להקיף את כל האתרים המעניינים בהליכה רגלית ומאידך סיפורי-האימה והמוניטין הגרועים שיצאו לנהגי המוניות המקומיים - גם אם מוגזמים במעט - יש להם בסיס עובדתי מוצק. למרות הצפיפות והדוחק, בעיקר בשעות-השיא, הרכבת התחתית, היא ככל-הנראה הפתרון המתאים להתניידות במרכז העיר. בנסיעות במטרו, כדאי להיות ערניים ולהישמר מכייסים.

כיכר זוקאלו - Zocalo מציינת את המרכז ההיסטורי של מכסיקו-סיטי. הכיכר נבנתה על שרידי העיר האצטקית המפוארת טנוצ'טיטלן והכובשים הספרדים אף השתמשו באבנים מתוך חורבות אותה עיר, כדי לרצף ולהקים את המבנים סביב זוקאלו. כיום, הכיכר רחבת-הידיים והמתחם המקיף אותה, משמשים כאתר ביקור ראשון, כמעט עבור כל תייר המגיע לכאן.

בחלקה המזרחי של כיכר זוקאלו שוכן משכן הנשיאים - Palacio Nacional ובו ממוקמים חלק ממוסדות השלטון. בקומה השניה של המשכן, ניתן לחזות בציורי הקיר הנהדרים של האומן הנודע דייגו ריברה שטרח, ביחד עם צוות עוזרים, במשך 16 שנה וצייר בצבעים עזים את תולדות ההתיישבות במכסיקו, לאורך עשרות מטרים.

צפונית לכיכר, ממוקמת קתדרלת מטרופוליטנה. זוהי הקתדרלה העתיקה ביותר באמריקה הלטינית, שבנייתה נפסקה והתחילה מחדש בתקופות שונות ובשל-כך היא בנויה מגיבוב של סגנונות. חזית הבארוק של הקתדרלה היא מן היפות ביבשת. צמוד למטרופוליטנה, המקדש-הגדול - Templo Mayor והמוזיאון שלו. מדובר באתר אצטקי שנחשף מחדש לפני כשלושים שנה, בעת חפירות להנחת קו טלפון. המקדש, שהיה בנוי בצורה של פירמידה, היווה מוקד עלייה-לרגל למאמינים האצטקים, אשר סגדו לאלת-הירח ולפולחן המוות. בינתיים הצליחו החופרים לשחזר בשקדנות ראויה לציון, חלק ניכר מהשרידים ולהעביר אוסף מוצגים עשיר אל המוזיאון.

באותה הזדמנות, כאשר מסיירים בקתדרלה ובמקדש, כדאי לסור גם אל כנסיית סנטה תרזה הסמוכה ואל המבנים הקולוניאלים מן המאה ה-18: Casas Del Mayorazgo de Guerrero הידועים גם בכינוי: "בתי השמש והירח".

דרומית לזוקאלו אפשר להתרשם מהמבנה של בית-המשפט העליון ושני בלוקים נוספים דרומה, לא הרחק משדרות ה-20 בנובמבר, מצוי המוזיאון העירוני.

המשכן לאמנויות יפות - Palacio de Bellas Artes, מהמבנים המרשימים של מכסיקו-סיטי, מצופה בשיש איטלקי ובתוכו הוא בנוי בסגנון הארט-דקו. במשכן מוצגות תערוכות אמנות מתחלפות והוא משמש במה למופעי תיאטרון ובלט וכן מושמעים בו הקונצרטים של מיטב התזמורות בעולם. המבנה נמצא בשכנות לפארק אלמדה - Alameda Park.

גם הסופרלטיבים הנלהבים ביותר אינם מוגזמים כאשר מצמידים אותם למוזיאון האנתרופולוגיה של מכסיקו-סיטי. זהו המקום המציג באופן המוחשי והמרשים ביותר את תולדות הציביליזציות של מרכז אמריקה. המוזיאון משתרע על-פני 23 אולמות ואי-אפשר כמובן להקיף את כולו בביקור אחד בודד. הכתובת: Avenida Paseo de la Reforma, Chapultepec Polanco, Metro: Auditorio or Chapultepec. המוזיאון סגור בימי ב'.

המוזיאון שוכן לצלו של גורד השחקים הגבוה ביותר במכסיקו: Torre Mayor.

בתוך פארק Chapultepec נמצאת גם הטירה - Castillo de Chapultepec ובה המוזיאון הלאומי להיסטוריה. מהגבעה עליה בנויה הטירה קיימת תצפית יפה על העיר. בין הטירה לבין מוזיאון האנתרופולוגיה משתרע אחד משני האגמים המלאכותיים של הפארק. המוזיאון לאמנות מודרנית מצוי גם הוא במרחק הליכה קצר מן האגם.

הציירת פרידה קאלו היא מן הדמויות המכסיקניות, המסקרנות ביותר. במהלך חייה הסוערים נודעה בעיקר בזכות בן-זוגה, האומן דייגו ריברה. רק לאחר מותה החלו עבודותיה הנפלאות לזכות בכבוד הראוי להן וסרט ביוגרפי משנת 2002, בכיכובה של סלמה הייק, העצים את דמותה ועורר עניין מחודש באמנית. הבית בו נולדה וחיה פרידה קאלו, משמש כמוזיאון על-שמה - Museo de Frida Kahlo. בשכונה זו - Coyoacan אפשר לבקר גם במעונו של המהפכן הגולה, ליאון טרוצקי. טרוצקי, יריבו הגדול של סטלין, הגיע למכסיקו-סיטי לאחר דרך-תלאות ומאבקים ובסופו-של-דבר נרצח על-ידי מתנקש קומוניסט, מטעמו של סטלין, בבית מגוריו.

את הביקור בשני המוזיאונים האחרונים, רצוי לשלב עם שוק השבת - Bazaar del Sabado. מביתה של פרידה קאלו פוסעים אל Plaza Hidalgo וממנה אל Plaza San Jacinto. בסמוך לכיכר נמצא השוק.

בחלקה הדרומי של העיר, בקומפלקס אדיר מימדים, נמצאת קרית האוניברסיטה ולידה הכפר האולימפי. חלק מהמבנים המשתייכים לאוניברסיטה הם בעלי עניין ארכיטקטוני, אבל דווקא הגנים הבוטניים הם שמצדיקים גיחה למקום. הלאה מכאן, בפרוורים המרוחקים, ליד אגם ולאורך תעלות, כדאי במיוחד לבקר באתר צ'וצ'ומילקו - Xochimilco. אמנם השייט בספינות - trajineras הפך בשנים האחרונות לתיירותי מדי וממוסחר באופן מחריד, אלא שזו הדרך היעילה לחזות בגנים היפהפיים של צ'וצ'ומילקו.

אם-כי הכנסיה של גואדלופ - Guadalupe, ממוקמת דווקא באזור הצפוני של מכסיקו-סיטי, במרחק רב משאר האתרים המעניינים והיא מחייבת גיחה מיוחדת, תהיה זו החמצה גדולה עבור תיירים שלא יגיעו למרכז דתי זה שחשיבותו העצומה לנוצרים המקומיים, אינה ניתנת כמעט לתיאור. ארבעה-עשר מיליון איש פוקדים את הכנסיה מדי שנה.

רובע הבילויים הפופולארי ביותר של העיר - Zona Rosa, שוכן מערבית למרכז ההיסטורי. למעשה, זהו האזור הפעיל ביותר מבחינת הזרים. כאן מרוכזים בתי-מלון רבים, מסעדות, פאבים ומוקדי בילוי נוספים.

זריחת השמש ושקיעתה, נכון למחר :

Time in Mexico City:

מרחקי נסיעה ממכסיקו סיטי: לאקפולקו 379 ק"מ, לורה קרוז 397 ק"מ, לגואדלחרה 545 ק"מ, לטוקסטלה גוטיארז 827 ק"מ, למרידה 1,306 ק"מ, לגואטמלה סיטי 1,374 ק"מ, לסן סלבדור 1,549 ק"מ, לקנקון 1,608 ק"מ, ליוסטון טקסס 1,632 ק"מ, למנגואה 2,126 ק"מ, לטוסון אריזונה 2,167 ק"מ, ללוס אנג'לס 2,949 ק"מ.

אנחנו מתמחים בתכנון טיולים למכסיקו. אתם מוזמנים להתקשר:

054-4701631

דף הבית

 

מכסיקו-סיטי

אתרי אינטרנט נוספים הקשורים למכסיקו:
תחזית מזג-אוויר לימים הקרובים
מפה אינטראקטיבית של מכסיקו-סיטי
מפת מכסיקו-סיטי, באתר גוגל
מפה אינטראקטיבית של מכסיקו
האתר הרשמי של לשכת-התיירות המכסיקנית
רשימת בתי-המלון של מכסיקו-סיטי
רשימת המסעדות בעיר
מתכונים מן המטבח המכסיקני
מדריך עולמי של ynet: מכסיקו
הקהילה היהודית.
הבנק המרכזי של מכסיקו
חברת התעופה המכסיקנית

הטמפרטורות במכסיקו-סיטי, ברגעים אלו ממש: 

חפשו והזמינו טיסות לכל היעדים במכסיקו - פשוט, ידידותי, ובמחירים האטרקטיביים ביותר:

Mexico

©

menu