העולם כולו בהישג-יד. כתבות ומידע מקיף על מאות יעדים בדרום-אמריקה.

054-4701631

 

מקסיקו-סיטי היא אחת הערים המאוכלסות בעולם ואחת מערי-הבירה הגבוהות על הגלובוס שלנו (2,200 מ' מעל פני-הים). בעיות קשות הנובעות משאיבת יתר של מי בארות, גורמות לבירה המכסיקנית לשקוע בקצב של כ-20 ס"מ בכל שנה. העיר שוכנת בחלקה הדרומי של מקסיקו, בקו רוחב 19°, צפונית לקו המשווה. מקסיקו-סיטי, מלבד היותה עיר הבירה והמרכז הכלכלי והתרבותי של המדינה, מהווה גם חלק מתוך אזור פדרלי (Distrito Federal), בלתי-תלוי ובעל מעמד ייחודי.

מקסיקו מורגלת בדרמות: רעידות אדמה, מפגעים תברואתיים, ובעיקר התמודדות עם כנופיות של פושעים אלימים. באפריל 2009 התגלו לראשונה נגיפים של שפעת החזירים בבני-אדם. מספר אזרחים מכסיקנים נדבקו במחלה. עניין זה עורר בהלה עצומה באותה שנה ותנועת התיירות למקסיקו נפגעה באורח חמור. נכון לקיץ 2018 מכסיקו בטוחה יחסית מפני מחלות זיהומיות חמורות. מכסיקו, ביחד עם טורקיה, הן שתי המדינות עם ההשקעה הנמוכה ביותר במערכת הבריאות, מבין מדינות ה-OECD. זו גם המדינה השניה בעולם (אחרי ארה"ב) הסובלת מהשמנת יתר של האוכלוסיה.

הערים הגדולות במקסיקו

העיר
מספר תושבים
כמות גשם שנתית
גובה מעל פני הים
מרחק מיוסטון, טקסס
מחוז
מקסיקו סיטי
8,556,700
846 מ"מ
2,250 מ'
1,609 ק"מ
מקסיקו סיטי
1,742,100
840 מ"מ
2,248 מ'
1,586 ק"מ
מדינת מקסיקו
1,503,300
1,003 מ"מ
1,566 מ'
1,513 ק"מ
חליסקו
פואבלה
1,498,500
969 מ"מ
2,135 מ'
1,728 ק"מ
פואבלה
חוארז
1,401,900
220 מ"מ
1,137 מ'
1,177 ק"מ
צ'יוואווה
1,351,000
231 מ"מ
20 מ'
2,381 ק"מ
באחה קליפורניה
1,277,800
681 מ"מ
1,815 מ'
1,391 ק"מ
גואנחואטו
ספופן
1,202,400
984 מ"מ
1,571 מ'
1,520 ק"מ
חליסקו
1,173,600
591 מ"מ
540 מ'
732 ק"מ
נואבו לאון
צ'יוואווה
985,100
385 מ"מ
1,415 מ'
1,290 ק"מ
צ'יוואווה

שדה-התעופה הבינלאומי של מקסיקו - Benito Juárez, נמצא 15 ק"מ מזרחית ממרכז העיר. התקופה הנוחה לביקור במקום היא בין החודשים אוקטובר ועד אפריל, אז כמעט ולא יורד כאן גשם. ביולי ואוגוסט מזג-האוויר חם וגשום ובנוסף, מכסיקנים רבים נמצאים בחופשה. בדצמבר וינואר, מציפים נופשים אמריקאים את אתרי התיירות וכך יוצא שאוקטובר ומארס-אפריל הם החודשים המועדפים עבור מטיילים, אם כי יש לקחת בחשבון שבימי האביב, זיהום-האוויר גרוע אף יותר מאשר בשאר ימות השנה. המטבע המקומי נקרא פזו מכסיקני. הקידומת הטלפונית של מקסיקו היא 52 ושל העיר מקסיקו-סיטי היא 55.

העיר שהוקמה באמצע המאה ה-16 על חורבות ישוב אצטקי קדום, שימשה עבור הכובשים הספרדים, כמרכז שלטוני ממעלה ראשונה. מקסיקו-סיטי שוכנת בעמק, לצלם של שני הרי געש והיא בנויה בצורה אליפטית על-פני למעלה מ-60 ק"מ, כאשר חלק משטח העיר יושב על אדמות ביצה. למעשה, עיר הבירה של מקסיקו, גדולה עד כדי-כך, שהיא בעצם אגד של ערים אחדות ומהווה גוש אורבני אימתני. ההתמצאות בכרך אינסופי שכזה, נדמית תחילה כבלתי-אפשרית, אבל עד מהרה מסתבר לתייר, שמוקדי העניין מרוכזים, באזורים מצומצמים יחסית.

התנועה בתוך העיר היא מקור להרבה "כאבי-ראש" עבור המבקרים הזרים. מחד, אי-אפשר כמעט להקיף את כל האתרים המעניינים בהליכה רגלית ומאידך סיפורי-האימה והמוניטין הגרועים שיצאו לנהגי המוניות המקומיים - גם אם מוגזמים במעט - יש להם בסיס עובדתי מוצק. למרות הצפיפות והדוחק, בעיקר בשעות-השיא, הרכבת התחתית, היא ככל-הנראה הפתרון המתאים להתניידות במרכז העיר. בנסיעות במטרו, כדאי להיות ערניים ולהישמר מכייסים.

כיכר זוקאלו - Zocalo מציינת את המרכז ההיסטורי של מקסיקו-סיטי. הכיכר נבנתה על שרידי העיר האצטקית המפוארת טנוצ'טיטלן והכובשים הספרדים אף השתמשו באבנים מתוך חורבות אותה עיר, כדי לרצף ולהקים את המבנים סביב זוקאלו. כיום, הכיכר רחבת-הידיים והמתחם המקיף אותה, משמשים כאתר ביקור ראשון, כמעט עבור כל תייר המגיע לכאן.

בחלקה המזרחי של כיכר זוקאלו שוכן משכן הנשיאים - Palacio Nacional ובו ממוקמים חלק ממוסדות השלטון. בקומה השניה של המשכן, ניתן לחזות בציורי הקיר הנהדרים של האומן הנודע דייגו ריברה שטרח, ביחד עם צוות עוזרים, במשך 16 שנה וצייר בצבעים עזים את תולדות ההתיישבות במקסיקו, לאורך עשרות מטרים.

צפונית לכיכר, ממוקמת קתדרלת מטרופוליטנה. זוהי הקתדרלה העתיקה ביותר באמריקה הלטינית, שבנייתה נפסקה והתחילה מחדש בתקופות שונות ובשל-כך היא בנויה מגיבוב של סגנונות. חזית הבארוק של הקתדרלה היא מן היפות ביבשת. צמוד למטרופוליטנה, המקדש-הגדול - Templo Mayor והמוזיאון שלו. מדובר באתר אצטקי שנחשף מחדש לפני כשלושים שנה, בעת חפירות להנחת קו טלפון. המקדש, שהיה בנוי בצורה של פירמידה, היווה מוקד עלייה-לרגל למאמינים האצטקים, אשר סגדו לאלת-הירח ולפולחן המוות. בינתיים הצליחו החופרים לשחזר בשקדנות ראויה לציון, חלק ניכר מהשרידים ולהעביר אוסף מוצגים עשיר אל המוזיאון.

שער החליפין של הפזו המכסיקני, נכון להיום :

באותה הזדמנות, כאשר מסיירים בקתדרלה ובמקדש, כדאי לסור גם אל כנסיית סנטה תרזה הסמוכה ואל המבנים הקולוניאלים מן המאה ה-18: Casas Del Mayorazgo de Guerrero הידועים גם בכינוי: "בתי השמש והירח".

דרומית לזוקאלו אפשר להתרשם מהמבנה של בית-המשפט העליון ושני בלוקים נוספים דרומה, לא הרחק משדרות ה-20 בנובמבר, מצוי המוזיאון העירוני.

המשכן לאמנויות יפות - Palacio de Bellas Artes, מהמבנים המרשימים של מקסיקו-סיטי, מצופה בשיש איטלקי ובתוכו הוא בנוי בסגנון הארט-דקו. במשכן מוצגות תערוכות אמנות מתחלפות והוא משמש במה למופעי תיאטרון ובלט וכן מושמעים בו הקונצרטים של מיטב התזמורות בעולם. המבנה נמצא בשכנות לפארק אלמדה - Alameda Park.

גם הסופרלטיבים הנלהבים ביותר אינם מוגזמים כאשר מצמידים אותם למוזיאון האנתרופולוגיה של מקסיקו-סיטי. זהו המקום המציג באופן המוחשי והמרשים ביותר את תולדות הציביליזציות של מרכז אמריקה. המוזיאון משתרע על-פני 23 אולמות ואי-אפשר כמובן להקיף את כולו בביקור אחד בודד. הכתובת: Avenida Paseo de la Reforma, Chapultepec Polanco, Metro: Auditorio or Chapultepec. המוזיאון סגור בימי ב'.

המוזיאון שוכן לצלו של גורד השחקים הגבוה ביותר במקסיקו: Torre Mayor.

בתוך פארק Chapultepec נמצאת גם הטירה - Castillo de Chapultepec ובה המוזיאון הלאומי להיסטוריה. מהגבעה עליה בנויה הטירה קיימת תצפית יפה על העיר. בין הטירה לבין מוזיאון האנתרופולוגיה משתרע אחד משני האגמים המלאכותיים של הפארק. המוזיאון לאמנות מודרנית מצוי גם הוא במרחק הליכה קצר מן האגם.

הציירת פרידה קאלו היא מן הדמויות המכסיקניות, המסקרנות ביותר. במהלך חייה הסוערים נודעה בעיקר בזכות בן-זוגה, האומן דייגו ריברה. רק לאחר מותה החלו עבודותיה הנפלאות לזכות בכבוד הראוי להן וסרט ביוגרפי משנת 2002, בכיכובה של סלמה הייק, העצים את דמותה ועורר עניין מחודש באמנית. הבית בו נולדה וחיה פרידה קאלו, משמש כמוזיאון על-שמה - Museo de Frida Kahlo. בשכונה זו - Coyoacan אפשר לבקר גם במעונו של המהפכן הגולה, ליאון טרוצקי. טרוצקי, יריבו הגדול של סטלין, הגיע למקסיקו-סיטי לאחר דרך-תלאות ומאבקים ובסופו-של-דבר נרצח על-ידי מתנקש קומוניסט, מטעמו של סטלין, בבית מגוריו.

את הביקור בשני המוזיאונים האחרונים, רצוי לשלב עם שוק השבת - Bazaar del Sabado. מביתה של פרידה קאלו פוסעים אל Plaza Hidalgo וממנה אל Plaza San Jacinto. בסמוך לכיכר נמצא השוק.

בחלקה הדרומי של העיר, בקומפלקס אדיר מימדים, נמצאת קרית האוניברסיטה ולידה הכפר האולימפי. חלק מהמבנים המשתייכים לאוניברסיטה הם בעלי עניין ארכיטקטוני, אבל דווקא הגנים הבוטניים הם שמצדיקים גיחה למקום. הלאה מכאן, בפרוורים המרוחקים, ליד אגם ולאורך תעלות, כדאי במיוחד לבקר באתר צ'וצ'ומילקו - Xochimilco. אמנם השייט בספינות - trajineras הפך בשנים האחרונות לתיירותי מדי וממוסחר באופן מחריד, אלא שזו הדרך היעילה לחזות בגנים היפהפיים של צ'וצ'ומילקו.

אם-כי הכנסיה של גואדלופ - Guadalupe, ממוקמת דווקא באזור הצפוני של מקסיקו-סיטי, במרחק רב משאר האתרים המעניינים והיא מחייבת גיחה מיוחדת, תהיה זו החמצה גדולה עבור תיירים שלא יגיעו למרכז דתי זה שחשיבותו העצומה לנוצרים המקומיים, אינה ניתנת כמעט לתיאור. ארבעה-עשר מיליון איש פוקדים את הכנסיה מדי שנה.

רובע הבילויים הפופולארי ביותר של העיר - Zona Rosa, שוכן מערבית למרכז ההיסטורי. למעשה, זהו האזור הפעיל ביותר מבחינת הזרים. כאן מרוכזים בתי-מלון רבים, מסעדות, פאבים ומוקדי בילוי נוספים.

השעה עכשיו במקסיקו:

זריחת השמש ושקיעתה, נכון למחר :

Time in Mexico City:

מרחקי נסיעה ממקסיקו סיטי: לאקפולקו 379 ק"מ, לורה קרוז 397 ק"מ, לגואדלחרה 545 ק"מ, לטוקסטלה גוטיארז 827 ק"מ, למרידה 1,306 ק"מ, לגואטמלה סיטי 1,374 ק"מ, לסן סלבדור 1,549 ק"מ, לקנקון 1,608 ק"מ, ליוסטון טקסס 1,632 ק"מ, למנגואה 2,126 ק"מ, לטוסון אריזונה 2,167 ק"מ, ללוס אנג'לס 2,949 ק"מ.

054-4701631

 

 

מקסיקו-סיטי


הטמפרטורות במקסיקו-סיטי, ברגעים אלו ממש: 

The Weather Network

©

menu