ניקרגואה שוכנת במרכז-אמריקה, בין הונדורס מצפון לבין קוסטה-ריקה בדרום. זוהי מדינה רוויה במים, משובצת באגמים רבים ובהם מקווה המים-המתוקים הגדול במרכז אמריקה (Lago de Nicaragua). ניקרגואה היא הגדולה שבמדינות האזור (130,600 קמ"ר) והיא נהנית גם מרצועות חוף ארוכות, כאשר מערבה לה האוקיינוס השקט וממזרחה הים הקאריבי.

המחתרת הסנדיניסטית שהפכה אחר-כך למפלגה פוליטית, תקפה בשנות ה-60 את משטרו של אנסטסיו סומוזה וגררה את המדינה, לשרשרת של הפיכות והפיכות-כנגד. דימויה הלא-יציב של ניקרגואה נגזר גם מפעילותם של הסנדינסטים, אך גם מרפיסותם של מנהיגים לא מוצלחים אחרים, ששלטו עשרות שנים במדינה. בשבע השנים האחרונות, עושה רושם שרוח חיובית יותר נושבת ממנגואה, בהנהגתו של הנשיא דניאל אורטגה.

מנגואה היא עיר הבירה. המטבע המקומי נקרא קורדובה. הקידומת הטלפונית של ניקרגואה היא 505 ושל העיר מנגואה היא 2זרם החשמל הוא 110 וולט. העונה המועדפת לטיולים היא בין נובמבר לאפריל. בחודשים מאי עד אוקטובר יורדים כאן גשמים.

שדה-התעופה הבינלאומי של מנגואה מחובר בטיסות ישירות למרבית הערים החשובות במרכז אמריקה, כמו גם למיאמי וליעדים נוספים בארה"ב. השדה נמצא 12 ק"מ צפונית לעיר. חברת המוניות Las Mercedes  מסיעה תיירים למרכז העיר בעלות של כ-15 $ לכיוון.

מנגואה, שמעולם לא הצטיינה ביופי רב, נהרסה ברעידת-אדמה בשנת 1972 ומלבד מספר מבנים קולוניאלים ששרדו את האסון, אין בה עניין רב מדי לתיירים שאינם אנשי-עסקים. למעשה, מרבית המטיילים מעדיפים לנוע משדה-התעופה היישר אל האתרים המעניינים של המדינה. המוזיאון הלאומי במנגואה שוכן בכיכר המהפיכה, בסמוך לאגם. המוזיאון סגור בימי ב'.

גרנדה לעומת מנגואה, יכולה לשמש תחנה ראשונה מוצלחת, למי שמגיע לניקרגואה בטיסה. זוהי עיר חיננית במיוחד, השוכנת לחופו המערבי של האגם הגדול, בצלו של הר-הגעש מומבאצ'ו - Mombacho. גרנדה נבנתה במאה ה-16 על-ידי הכובשים הספרדים ושמרה מאז על אופייה הנעים. לעיר מספר כנסיות יפות: סן-פרנסיסקו, מרסד ו-Xalteva והיא ראויה להיות בסיס נוח ליציאה לטיולים באזור האגם ובכל החלק הדרום-מערבי של המדינה. מלבד השמורה של מומבאצ'ו, בה שוכנים בעלי-כנף ופרפרים מרהיבים, אפשר לסייר מגרנדה גם אל הר-הגעש הפעיל של מאסייה - Masaya ואל יערות-הגשם בדרום הרחוק.

אגם ניקרגואה רחב-הידיים מאכלס באופן מפתיע גם כרישים ודגי-טונה, שמעדיפים בדרך-כלל סביבת קיום מלוחה יותר. במרכז האגם מצוי האי הנהדר אומטפה - Isla de Ometepe וממנו מתבלטים שני הרים יפהפיים. לנו הישראלים, עילה מוצדקת לתבוע זכויות יוצרים על-שם מותג, אותו סיפחו המקומיים ככינוי לאי הזה: "הארץ המובטחת".

סן-חואן-דל-סור - San Juan del Sur- היא עיירת דייגים פסטורלית, השוכנת לחופו של מפרץ טבעי, במרחק קצר מהגבול עם קוסטה-ריקה. זהו אחד המקומות המומלצים לנופש, בצד הפאסיפי של ניקרגואה.

צפונה יותר, נמצאת העיר הקולוניאלית לאון והיא מהווה את אחד ממוקדי התיירות החשובים של המדינה. לאון סומנה תמיד כמרכז אינטלקטואלי ואמנותי - ומלבד מיקומה האסטרגי בין רכס ההרים - Cordillera Isabelia לבין חוף הים הסמוך אליה - יש בה את הקתדרלה הגדולה ביותר במרכז-אמריקה, מבצר ומנזר מימי הספרדים וכן מספר אתרים לזכרו של גדול המשוררים של המדינה: רובן דריו - Rubén Dario. במרכז ההיסטורי של העיר ממוקמת מסעדת El Sesteo שהפכה זה מכבר לאתר חובה בפני עצמו, עבור התיירים המגיעים ללאון.

הר הגעש סרו נגרו שוכן מזרחית ללאון, בקירבת העיר Malpaisillo. מדובר בהר בצורת חרוט הבנוי חצץ בזלתי. ההר השחור מהווה מוקד משיכה למטיילים בני כל הגילאים, אך יש לקחת בחשבון שהטיפוס הרגלי התלול בשביל האפר, עלול להיות מתיש. מתוך המכתש המרשים אשר בלוע ההר, נפלטים גזים ואדי עשן. הירידה מהפיסגה למטה, מתבצעת בדרך כלל בצד התלול של הסרו נגרו, בישיבה על הישבן, המכונה כאן: "גלישת חול".

טיסיי-אסטנזואלה - Tisey-Estanzuela היא שמורת-טבע במבואות העיר אסטלי המתאימה לטיולי הליכה ביערות ירוקים של עצי מחט המתפלשים במורדות הקורדילירה. באותה הזדמנות, כדאי לבקר במפעל המקומי לייצור סיגרים. מי שרוצה לערוך טרקים הרפתקנים יותר, ימשיך מכאן מזרחה לעבר "הר המים" (Cerru Musun). תחנת היציאה למסלולי ההליכה באזור הררי זה היא בעיירה ריו-בלאנקו. השלטונות מחייבים לצאת לדרך בליווי מדריך מקומי מוסמך - בתשלום כמובון -  ובכך מסרסים מעט את הספונטניות, אבל יחד-עם-זאת הנופים המרהיבים, שפע המפלים ונקודות-התצפית, מצדיקים את ההגעה למקום. הפסגה הגבוהה ביותר בניקרגואה (Cerru Mogoton) משקיפה על שמורה זו ממרחק קילומטרים ספורים בלבד.

במזרח ניקרגואה, בחוף הקאריבי, העיר החשובה ביותר היא בלופילדס - Bluefields. החלק המזרחי של המדינה הרבה פחות מפותח. אין כאן כמעט כבישים סלולים, הישובים קטנים יותר ונחשלים ומעט מאוד תיירים חורגים מרצועת החוף אל פנים הארץ.

מבלופילדס ניתן לשוט או לטוס אל שני איי התירס - Islas del Maiz  האקזוטיים. האיים שזכו לאחרונה לרענון התשתיות שלהם ערוכים כעת לארח גם תיירים מפונקים. אין כמעט הבדל בין אי התירס הגדול יותר לבין אתרי הנופש האחרים בארצות הקריביים. האי הקטן יותר מיוער ופראי, ובאופן טבעי הוא מתאים יותר לתרמילאים.

מרחקי נסיעה ממנגואה : לגרנדה 45 ק"מ, לסן חואן דל סור 133 ק"מ, לאסטלי 147 ק"מ, לליבריה - קוסטה-ריקה 224 ק"מ, לבלופילדס 364 ק"מ, לטגוסיגלפה 379 ק"מ, לסן-חוסה - קוסטה-ריקה 422 ק"מ, לסן סלבדור 538 ק"מ, לגואטמלה סיטי 767 ק"מ, לאנטיגואה - גואטמלה 778 ק"מ, לבליז סיטי 1,152 ק"מ, למרידה 1,650 ק"מ, למכסיקו סיטי 2,206 ק"מ.

054-4701631

 

 

ניקרגואה


אתרי אינטרנט נוספים הקשורים לניקרגואה:

 

מזג-האוויר במנגואה, ברגעים אלו ממש: 

השעה עכשיו בניקרגואה

החופים הטובים ביותר בניקרגואה

1

San Juan del Sur

2
Playa Madera
3
Playa Majagual
4
Playa Casares
5
La Flor
6
Playa Pochomil
7
Las Penitas

©

menu