באזור החוף, בעל האופי המדברי, יושבות הערים המרכזיות של המדינה: לימה הבירה, טרוחיו - Trujillo, איקה - Ica וטקנה - Tacna.

האזור השני הוא הסיארה, עם שרשרת הרכסים של הקורדילירה האנדית, המשתרעת מדרום לצפון והפיסגה הגבוהה ביותר שלה היא הווסקראן - Huascaran המתנשאת לגובה של כמעט 7,000 מ'. גם קוזקו, עיר הבירה של ממלכת האינקה שייכת לאזור זה.

הערים הגדולות בפרו

העיר
מספר תושבים
גובה מעל פני הים
נוסדה בשנת
עיר תאומה בולטת
9,886,800
גובה פני הים
1536
בורדו, צרפת
869,500
2,335 מטר
1540
שארלוט, ארה"ב
801,000
34 מטר
1534
600,400
27 מטר
1835
437,600
104 מטר
1624
אלבסן, אלבניה
436,900
55 מטר
1532
באיה בלנקה, ארגנטינה
427,400
3,399 מטר
1100
קיוטו, יפן
371,900
גובה פני הים
1835
מדריד, ספרד
364,500
3,259 מטר
1572
309,800
154 מטר
1845

שדה-התעופה הבינלאומי של לימה (Jorge Chavez Aeropuerto), מודרני ונוח והוא מחובר בטיסות ישירות למרבית היעדים החשובים בדרום אמריקה, כמו גם ליעדים באירופה ובארה"ב.

לימה סואנת וצפופה והיא מכוסה בדרך-כלל באוויר דחוס והביל. היא נוסדה בשנת 1535 על-ידי הכובש הספרדי פרנסיסקו פיזארו ובשל מיקומה לחופו של האוקינוס השקט, הפכה במהרה לעיר המרכזית של המושבות הספרדיות באמריקה הדרומית. במהלך השנים היא זכתה לכינוי "עיר המלכים". סיור בלימה הקולוניאלית, יכלול בדרך-כלל את  ארמון הממשל ובית העירייה. אפשר להתרשם מכנסיית סן-פרנסיסקו שנבנתה במאה ה-17 בסגנון בארוק וכן לערוך ביקור במוזיאון אנתרופולוגי - Museo Nacional de Antropologia, שבו אוספים של מגוון תרבויות פרו. בנוסף,  כדאי לסור אל מוזיאון הזהב - Museo de Oro, ברחוב אלונסו מולינה. שימו-לב גם למוזיאון לארקו, המציג אוספים מרהיבים של כלי חרס.

כמו כל עיר לטינית מכובדת, גם בלימה חשיבות גדולה לכיכרות - Plazas, הן מבחינת הפעילויות המתרחשות כאן והן מבחינה ארכיטקטונית ותעבורתית. הכיכרות המשמעותיות בעיר הן: פלאזה דה-ארמס, פלאזה מאיור, פלאזה סן-מרטין ופלאזה בוליבאר. אחד הבתים היפים בדרום אמריקה: בית אליאגה - Casa de Aliaga, שוכן 200 מטר צפונית לפלאזה מאיור.

רובע מירהפלורס מציג זווית שונה של הכרך הענק. כאן אין מדובר במבנים היסטוריים מהתקופה הקולוניאלית, אלא בגנים ובפארקים. טיילת נהדרת (El Malecon) משתרעת מעל המצוקים הגולשים אל הים, לאורך חמישה ק"מ, והיא מוקפת פארקים וגנים. באזור זה ניתן גם לערוך גיחה אל מרכז הקניות לרקומר.

העיר איקה נמצאת במרחק 300 ק"מ דרומית ללימה, בארץ חולות מדברית. לאחר שעתיים נוספות של נסיעה מגיעים לנזקה - Nazca. כאן בלב ערבה צחיחה, שורטטו קווים מסתוריים באורך של מאות מטרים. את הקווים של נזקה יצרו, לפני למעלה מאלפיים שנה, בני-תרבות קדומה. הציורים מעוצבים ומדויקים וניתן לקלוט את מלוא היקפם ולהתרשם מהם רק מגובה רב. מכיוון שהאזור שטוח לחלוטין וטכניקת התכנון והביצוע שלהם אינה ברורה, נותרו קווי נזקה כתעלומה שטרם נפתרה, למרות תיאוריות רבות שנרקמו בעניין זה (ראו הספר: "מרכבות האלים").

צפונית ללימה שוכנת העיר הוארז (ואראס) - Huaraz בגובה של 3,000 מ' מעל פני הים, בלב רכס האנדים. הוארז, מלבד היותה עיר תיירותית נעימה, מהווה בסיס יציאה לטרקים מלהיבים, בשבילי ההרים. מסלול ההליכה הפופולארי ביותר הוא "טרק סנטה-קרוז" הנמשך כארבעה ימים.

המרכז ההיסטורי של העיר ארקיפה - Arequipa, בדרום המדינה, בסמוך לחופי האוקיינוס, נכלל בין אתרי המורשת של אונסקו. הארכיטקטורה הקולוניאלית בשילוב מוטיבים מקומיים באה כאן לידי ביטוי באופן המרשים ביותר. מסלול מרתק שאינו כלול במרבית הטיולים הוא קניון קולקה המרהיב, הנמצא צפונית לארקיפה. מלבד הנופים עוצרי הנשימה של המדרונות והטרסות, בקניון מספר ישובים היסטוריים מעניינים וצמחיה עשירה. כשמביטים אל-על מתוך הקניון קיים סיכוי טוב לראות נשרים (קונדורים).  הפרואנים משווים את הערוץ הזה לגרנד-קניון של אריזונה.

קוזקו מהווה יעד מרכזי עבור מרבית המטיילים המגיעים לפרו. אין עוד מקום ביבשת, בו נפגשות, מצטלבות ומתנגשות תרבות האינקה והמורשת הקולוניאלית באופן דרמטי כל-כך. כך למשל הפלאזה דה ארמס - Plaza de Armas המרכזית עם הקתדרלה הקתולית שלה, מחוברת באמצעות סמטאות אל החומות שבנו בעיר, בני-האינקה. חומות אלו ניתן לראות בעיקר ב-Calle Loreto. מלבד הקתדרלה, קוזקו משופעת בכנסיות וכן יש בה מספר מוזיאונים מעניינים. הרחוב הראשי של העיר הוא האוונידה דל סול. קוזקו, המכונה בפי אנשי התיירות המקומיים כ"בירת הגרינגוס", מציעה מבחר רב של מוקדי-בילוי, לתיירים הרבים הפוקדים אותה.

במרחק לא רב מהעיר מספר אתרים חשובים, אשר חלקם קשורים בתרבות האינקה, ובהם: שרידי מקדש-השמש סקסוומאן - Sacsayhuaman, צ'וקאקייראו - Choquequirao, המבצר פוקה-פוקרה - Puka Pukara ועיירת השוק פיסאק - Pisac. אך מעל הכל נמצאת העיר האבודה , מאצ'ו-פיצ'ו, שהיא בלא-עוררין, אחד היעדים האגדתיים ביקום.

העיר נבנתה בבידוד מוחלט על-ידי אנשי האינקה, במעבה הרי האנדים, מוסתרת מעיני כל. תושביה נטשו אותה מסיבה שאינה ידועה וספורים על קיומה התגלגלו מפה לאוזן במהלך הדורות, עד אשר חוקר אירופאי, מלווה בנווט פרואני, גילה את מיקומה המדהים, בשנת 1911. ניתן להגיע למאצ'ו-פיצ'ו ב"דרך האינקה" המיתולוגית. זוהי הליכה של ארבעה ימים באחד המסלולים היותר נדיבים בנופי-פלא. לקראת סיום מסלול-ההליכה, נגלית לפתע, אל מול עיניהם המשתאות של הצועדים, מעבר לאחד העיקולים, העיר מאצ'ו-פיצ'ו המוסתרת בין קפלי ההר. בעלי רוח מעט פחות ספורטיבית, או מטיילים שעתותיהם קצרות, יוכלו להגיע למקום (לאגואס-קליאנטס, שלמרגלות האתר) בנסיעה בת שלוש שעות, ברכבת.

בין קוזקו לבין אגם טיטיקקה משתרעים מישורי האלטיפלנו, זרועים בכפרים עלובים שתושביהם האינדיאנים ועדרי הלאמות שלהם, מסתובבים מרבית היום ללא תעסוקה. האגם עצמו, על גבול בוליביה, נחשב למקווה המים הגבוה בתבל, עליו מתקיימים חיי מסחר ותעבורה. העיר הגדולה והחשובה לשפתו של האגם, נקראת פונו - Puno. על האגם מספר איים צפים, שהמפורסם שבהם הוא טקילה - Taquile.זהו אי שהקהילה החיה בו ניהלה בעבר חיים מטריארכלים אמיתיים. היום נדמה שהגברים הסורגים והנשים היוצאות לשדות, יורדים מהבמה ברגע שהתיירים נעלמים ומנהלים מאחורי הקלעים חיים הדומים לאלו של אזרחי פרו האחרים.

איקיטוס - Iquitos היא עיר הג'ונגלים ותחנת המוצא למסעות על נתיב האמזונס. נקודה נוספת ממנה יוצאים לטיולים

בג'ונגלים היא פוארטו-מלדונדו - Puerto Maldonado, הממוקמת על מזלג-הנהרות: מדרה-דה-דיאוס וטמבופאטה.

לקריאה פחות פרקטית, אך כזו שתשרה מאווירתה של פרו, כדאי לקרוא את ספריו של גדול סופריה של פרו, מריו ורגס יוסה. הבולטים שבספריו: העיר והכלבים, הדברן, שבחי האם החורגת וכן חלומו של הקלטי.

המרחק בנסיעה מלימה: לפיסקו 242 ק"מ, להואנקיו 307 ק"מ, להוארז 400 ק"מ, לנזקה 453 ק"מ, לטרוחיו 554 ק"מ, לקוזקו 1,000 ק"מ, לארקיפה 1,020 ק"מ, לפונו 1,316 ק"מ, לגואיקיל 1,500 ק"מ, ללה פז 1,508 ק"מ.

054-4701631

 

 

פרו

Peru


אתרי אינטרנט נוספים הקשורים לפרו:
מפה של פרו.
לשכת התיירות של פרו.
מידע מעשי.
תחזית מזג-אוויר, לעיר לימה.
מדריך בתי-המלון של פרו.
אכסניה לתרמילאים בלימה.

מלונות צנועים ומומלצים בקוזקו:

El Grial

Los Aticos

מדריך עולמי של ynet בעברית: לימה.
פרו באתר ויקיפדיה
פרו באתר לונלי פלנט
חיסונים נדרשים.
מפה של מרכז קוזקו.
כל מה שרצית לדעת על תרבות האינקה.
עמק אורובמבה.
צ'אווין, ערש התרבות האנדית.
הצד הקולינרי של פרו.
מזג-האוויר בקוזקו, ברגעים אלו ממש:  
The Weather Network

השעה עכשיו בלימה

©

menu