בערוב ימיו, לאחר פרק חיים סוער במיוחד, יושב השליט המוגולי שה ג'האן - Shah Jahan מבודד, תשוש ומסוגר בעצמו, באחד האולמות רחבי-הידיים של המבצר האדום באגרה, כלוא על-ידי בנו המורד ומנותק מן ההתרחשויות בעיר. ספק אם שה ג'האן מכיר את הספור על דוד בן-ישי וספק אם הוא מודע לקווי הדמיון בינו לבין המלך הג'ינג'י. שניהם מצביאים קשוחים ושניהם נאלצים להיאבק בבניהם המורדים. דוד ושה ג'האן, כל-אחד בדרכו, סוגדים לערכי המשפחה ונעים כל ימיהם על ציר של אהבות ובגידות. כמו אבשלום לדוד, כך ארונגזב - Aurangzeb לשה ג'האן. מאשנב קטן באולם צופה שה ג'האן בטאג' מהאל - מפעל חייו המרהיב, הניבט אליו מעבר לגדת הנהר - Yamuna.

שער החליפין של הרופי ההודי (נכון להיום):

 

העיר אגרה (Agra), בחלקה המערבי של מדינת אוטאר-פרדש - Uttar Pradesh, שוכנת 200 ק"מ דרומית לעיר הבירה ניו-דלהי והיא נחשבת לאחד היעדים התיירותיים, האטרקטיביים ביותר בתת-היבשת ההודית. התקופה הטובה ביותר לבקר כאן היא בחודשים אוקטובר עד פברואר, מיד לאחר שוך גשמי המונסון.

לאגרא שדה-תעופה קטן - Kheria Airport המהווה תחנה בנתיב המאוד פופולארי: דלהי-אגרה-קג'ורהאו-וראנסי-קטמנדו. הטיסות הסדירות לקג'ורהאו אינן מתבצעות בשנים האחרונות, ועל-כן מרבית הנוסעים מתקדמים מאגרא ודרום-מזרחה, בתחבורה קרקעית. מאידך, בתחילת שנת 2014 נחנך קו תעופה לג'אייפור ולג'ודהפור וכן חודש הקו לוראנסי, בטיסה דו שבועית.

קווי רכבת מאגרה ליעדים שונים בהודו

יעד הנסיעה
שעת היציאה
שעת ההגעה
משך הנסיעה בשעות
שם הרכבת
ניו דלהי
17:50
19:30
1:40
Gatimaan Exp
ג'איפור
18:00
22:50
4:50
Kurj Udz Exp
בהופל
08:02
13:50
5:48
Shatabdi Exp
ורנאסי
22:40
12:20
13:40
Kota PNBE Exp
מומבאי
17:51
11:45
17:54
Nizamuddin Ltt

הטאג' מהאל, מאתרי המופת ביקום, מעורר השתאות ושואב סופרלטיבים, ובלא-ספק מהווה את אחת היצירות הארכיטקטוניות המופלאות בעולם, אם לא המופלאה שבהן. זהו מעין מקדש-אהבה או מאוזילאום שהוקם לזכרה של מוּמְטַז מהאל - Mumtaz Mahal במאה ה-17, על-ידי בעלה האוהב - המוזכר כאן למעלה - הקיסר שה-ג'האן. לשם בנייתו של הטאג' הועסקו למעלה מעשרים אלף פועלים, במשך כעשרים שנה. הטאג' בנוי משיש לבן ומבהיק והוא שוכן על גדת הנהר. השתקפותו במימי הבריכה המלבנית שלמרגלותיו המיסה לאורך הדורות לבבות רבים ומשוררים וציירים זכו להשראה באמצעות המבנה. הטאג' מחליף צבעים וגוונים על-פי מיקום השמש והירח בשמים, אך נותר מלא הוד בכל שעות היממה. בבוקר, עם זריחה, הוא צהוב חלמוני, בערב לעת שקיעה הוא תכול חלומי. בימי ערפל נוסף לטאג' נופך ייחודי המזכיר ספורי אגדות. הטאג' סגור בימי ו' ופתוח בשאר הימים החל משעה 06:00 בבוקר. עלות הכניסה לתיירים 750 רופי.

ראו כתבה נפרדת ונרחבת על הישוב דרמסלה:

http://www.golden-lotus.co.il/archive/asia/dharamsala.php

בניגוד משווע לקווים הנקיים וההרמוניים של הטאג', הרחובות הסמוכים אליו עלובים ומטונפים. רבים מתושבי אגרה מעוניינים במיוחד להתפרנס מהתיירים הפוקדים את עירם והם נוקטים לעתים בשיטות אסרטביות למדי (נוגדות במידה רבה את הפילוסופיה ההינדית שעל ברכיה צמחו); שיטות המעוררות אי-נחת בקרב מטיילים שאינם בקיאים ברזי ההתנהלות מול רוכלים / מדריכים / מתווכים מקומיים. מטיילים כאלו, בעיקר אם ימיהם בהודו קצובים, לא מן הנמנע שייטיבו לעשות אם יזמינו שירותי הדרכה עוד בטרם צאתם את הארץ. לפרטים אודות טיול מאורגן לנוסע העצמאי אנא התקשרו אלינו.

המבצר האדום, נמצא כאמור בטווח ראיה מהטאג'. זהו מבנה מאסיבי מן המאה ה-16, בנוי אבן-חול אדומה ומוקף בחומה אדירה המתפתלת לאורך של 3 ק"מ. בימיו של הקיסר אקבר שימש המקום כמצודה צבאית, אבל מאוחר יותר הוסב לצרכים שונים ובימי הזוהר של המבצר, היו כאן ארמונות, מרחצאות, חצרות וגנים. הכניסה משער Amar Singh כאשר שני אולמות ראויים לציון: Diwan-i-Am ו- Diwan-i-Khas. כדאי לשים-לב גם ל"מסגד הפנינה".

מעבר לנהר, לאחר שחוצים גשר צר ועוברים דרך משכנות העוני, מגיעים אל האתר שההודים מכנים בחיבה "בייבי טאג'", או בשמו המלא: איטמד-אוד-דאולה - Itmad-Ud-Daulah. זוהי אחוזת-קבר שהוקמה עבור אחד הווזירים בעלי ההשפעה בחצרו של הקיסר ג'הנגיר ואלמלא היתה שוכנת באגרא, היו מדברים הכל בשבחה. העיטורים האמנותיים על הקירות עשויי-השבכה, השיש הלבן, האור הנעים הנשפך אל הגן המטופח, הצניעות הנשקפת מן המבנה. יופי של אתר - ולמרות שהוא חוסה בצלו הכבד של הטאג', רצוי שלא להחמיץ את הביקור במקום.

באגרה מספר בתי-מלון איכותיים. הבולט שבהם הוא Amar Villas. כל החדרים במלון אמאר צופים על הטאג'-מהאל ועלותם היא החל מ-550 $ לחדר, ללילה. אגב, למתעניינים, סוויטת קוהינור במלון זה עולה 2500 $, אך הסיכוי לשריין בה מקום קלוש...היא תפוסה כמעט תמיד. מלונות מעולים נוספים: Mughal Sheraton, Jaypee Palace, Hotel Taj View. להזמנות, אנא פנו למוקד ההזמנות של לוטוס-הזהב. גם מלון Trident Hilton מספק שירותי-תיירות ברמה גבוהה. Clarks Shiraz הוא מלון בינוני יותר ומי שרוצה מלון ולא גסט-האוז, אך תקציבו צנוע, יוכל להסתפק במלון Athiti העממי.

מרבית האכסניות בהן משתכנים התרמילאים נמצאות דרומית לטאג' מהאל, באזור הקרוי Taj Ganj. מומלץ להגיע לאכסניות אלו ולטפס לקומה העליונה שלהן שכן למרביתן בית-קפה על הגג ממנו תצפית נהדרת על הטאג'. המוכרות שבין האכסניות הן שנטי לודג' הוותיקה ו-Hotel Sidhartha.

שני אתרי-חובה נוספים מצויים מחוץ לעיר: האחד סיקנדרה, ממש במבואות אגרה, על אם-הדרך לדלהי. שוב קומפלקס של קברי שליטים, מוקף מגדלים ושערים, והשני פטיפור-סיקרי - Fathepur-Sikri, "העיר הנטושה" האגדית, מרחק 40 דקות נסיעה מאזור הטאג'. פטיפור-סיקרי, אשר נבנתה בסוף המאה ה-16 על-ידי מיודענו אקבר, יועדה לשמש כבירת האימפריה המוגולית, אך ננטשה באופן פתאומי בשל מחסור במים. העיר הנטושה על ארמונותיה, מבניה ומקדשיה נשתמרה בצורה נפלאה. הכניסה הראשית, במעלה גרם המדרגות הכביר, דרך השער הנרחב של בולנד דארווזה - Buland Darwaza אל אתר ג'אמה מאג'יד - Jama Masjid ואל הקבר המרשים של שייך סאלים. בתוך העיר כדאי בין היתר לבקר בדיוואן-א-קאס - Diwan-I-Khas ובדיוואן-א-אם - Diwan-I-Am (אין להתבלבל עם האולמות עם השם הזהה במבצר האדום של אגרה), האולם בו אקבר שפט את נתיניו בכל בוקר לאחר הזריחה.

אגב, אין להתפלא, מהמפגש עם דובים חומים בדרך מאגרה אל העיר הנטושה. הדובים המבויתים - בעידודם האקטיבי מאוד של בעליהם - ישמחו להצטלם עם תיירים מזדמנים. הלאה מכאן, בדרך לג'אייפור, בירת רג'אסטן, שוכנת שמורת הציפורים בהרטפור - Bharatpur.

מרחקי נסיעה מאגרה: לגווליאור 119 ק"מ, לניו-דלהי 218 ק"מ, לג'אייפור 232 ק"מ, לקנפור 280 ק"מ, ללוקנאו 295 ק"מ, לקוטה 367 ק"מ, לפושקאר 380 ק"מ, לג'ודהפור 563 ק"מ, לוראנסי 577 ק"מ, לאינדור 770 ק"מ, לג'איסלמר 800 ק"מ, למומבאי 1200 ק"מ, לכלכותה 1250 ק"מ, לבנגלור 1858 ק"מ.

לבירור פרטים ולקביעת מועד לפגישה, למתעניינים בטיולים פרטיים להודו, הנכם מוזמנים להתקשר אל חגי להב

054-4701631

 

אגרה

Agra


מזג-האוויר באגרה, ברגעים אלו ממש: 

מה השעה עכשיו באגרה ?

עשרת האתרים המתויירים ביותר בהודו:

1
הטאג' מהאל
2
נהר הגנגס - ורנאסי
3
קוטאב מינאר- דלהי
4
מקדש הזהב - אמריצר
5
חופי גואה
6
העיר הוורודה - ג'אייפור
7
מבצר אמבר
8
פטיפור סיקרי - העיר הנטושה
9
ארמון העיר - אודאייפור
10
מקדש מינקשי - מדוראי

©

menu