ראו כתבה נפרדת ונרחבת על העיר בנגקוק:

כניסות של תיירים לתאילנד, במהלך שנת 2016, לפי מדינת מוצא

המדינה
מספר תיירים
המדינה
מספר תיירים
המדינה
מספר תיירים
1
סינים
8,757,466
11
גרמנים
835,506
21
שבדים
332,866
2
מלזים
3,523,866
12
וייטנאמים
830,394
22
איטלקים
265,532
3
קוריאנים
1,464,218
13
אוסטרלים
791,631
23
קנדים
244,268
4
יפנים
1,439,629
14
הונג-קונג
749,694
24
הולנדים
235,708
5
לאוסים
1,409,456
15
צרפתים
738,763
25
שוויצרים
208,967
6
הודים
1,193,922
16
קמבודים
686,682
26
ספרדים
168,843
7
רוסים
1,089,882
17
אינדונזים
535,625
27
דנים
165,548
8
אנגלים
1,003,386
18
טייואנים
522,231
28
ישראלים
161,502
9
אמריקאים
974,632
19
בורמזים
341,641
29
פינים
134,223
10
סינגפורים
966,909
20
פיליפינים
339,486
30
נורבגים
131,036

האי פוקט - Phuket משתרע על-פני 543 קמ"ר, והוא הגדול שבאיי תאילנד. היה צורך במידה מופרזת של אופטימיות, בסוף דצמבר 2004, מיד לאחר אסון הצונמי, כדי להאמין שפוקט, שהייתה בעין הסערה, תשוב בחלוף אחת-עשרה שנים למשוך אליה כל-כך הרבה נופשים. גם אירועים דרמטיים נוספים אינם מעיבים על רצונם של המטיילים להגיע למקום. כך למשל כאשר החל מנובמבר 2013 נחסמו כבישים על-ידי מפגיני האופוזיציה, אשר דרשו לפזר את הממשלה, בטענה שהיא ממשיכת דרכו של ראש-הממשלה המודח והמושמץ, טאקסין שינווטרה. גם ההפיכה הצבאית ב-20 למאי 2014, לא הצליחה לבלום את התיירים הכמהים לנופש. לא זו בלבד שפוקט מקיימת פעילות מלאה, היא וקו-סאמוי מוגדרות היום, כשני אתרי הנופש המבוקשים ביותר באסיה. יחד עם זאת, הנוסעים לתאילנד מתבקשים להיות ערניים וקשובים לכל התפתחות. שדה-תעופה בינלאומי מחבר את פוקט, בטיסות ישירות, לסינגפור, הונג-קונג, בנגקוק וצ'יאנגמאי.

גבעות מיוערות תופסות חלק ניכר משטחו של האי. העיר הקטנה, הקרויה גם היא פוקט, מהווה מרכז אורבני בודד באזור. חופי החול הדרום-מערביים, הם עיקר העניין כאן. שלושה חופים מהוללים פרושים מדרום לצפון: Kata, Karon ו-Patong, כשהאחרון הוא הבולט והמרכזי שבחופי תאילנד. בתי-מלון ברמות שונות, משובצים לאורך רצועת-החוף. עלותם של החדרים משתנה בהתאם לעונת-השנה, ובכל מקרה המחירים כאן גבוהים בהרבה ממחירם של מלונות דומים בבנגקוק. מבין המלונות הצנועים-יחסית, כדאי לשים-לב ל-Patong Sea-View החביב. בסמוך אליו מצוי מלון Amari Coral Beach האיכותי והמיוחד. עלותו, מעל 200 $ לחדר, בעונה. עוד הלאה במעלה הדירוג, מצוי Le Meridien שישראלים רבים מתארחים בו. האמידים שבאמידים יוכלו לחוות שהות, במלון Amanpuri, אחד מהמלונות היוקרתיים באסיה. כאן כבר מחשבים את הלינות באלפי דולרים... מטיילים, המבקשים להתרחק מעט מההמולה של פטונג, יוכלו להשתכן במלון  Cape Panwa, המצוי לספו של מפרץ עם שם זהה.

מלבד פעילויות מתבקשות: שיזוף-שחיה-מסז'-אננס-ערסל, מציעה פוקט גם שפע של טיולים. יש כאן יערות גשם ומפלים, נקודות תצפית נהדרות, ואפשרויות שייט לאיים קרובים. מבין אתרי הבילוי של פוקט, שניים מעוררים עניין רב: Phuket Fanta Sea, שהוא מעין שילוב של קרקס, מרכז בידור ופארק שעשועים. וכן Simon Cabaret שבו מופע קברט מרהיב, מבוצע על-ידי רקדניות חטובות, עליהן נכתבה שורת השיר של שלום חנוך: "זו לא גברת, זה אדון...".

קו פי-פי - Phi-Phi, מרחק 50 ק"מ שייט מפוקט, מורכב משני איים מיושבים, וגם הוא נושא את צלקות הצונמי. לכאן יגיעו בדרך-כלל מטיילים סולידיים, מחפשי המרגוע, פליטי עומס-העבודה, או סתם זוגות רומנטיים. האי הגדול : Phi-Phi Don, איבד מעט מזוהר גן-העדן שדבק בו. עדיין נסוכה פה שלווה גדולה, ותחושה של ניתוק נעים שורה על המבלים במקום (והם רבים, כחול אשר על שפת-הים), אבל הפיתוח המואץ של אכסניות ובתי-מלון – בעיקר בסמיכות למפרץ Ton Sai - מעיב על "אווירת רובינזון קרוזו". מצוקים תלולים תוחמים את שוליו של קו-פי-פי דון ועליהם צמחיה פראית. בין מצוק למצוק, רצועות חול לבנבנות, מוצלות בצמרות עצי הדקל. האי הקטן יותר, הוא קו-פי-פי Ley. כאן ב-Maya Bay המפורסם, צולם הסרט: "החוף", עם ליאונרדו דיקפריו.

את מקומו של קו-פי-פי, כיעד אקזוטי מאוורר, תופס אט-אט הארכיפלג של קו-לנטה - Koh Lanta. נכון ליולי 2017 האי אינו סובל ממתיחות בטחונית, כפי שקיימת באזורים אחרים בפרובינציה זו המאוכלסת במיעוט המוסלמי. ההגעה ל-Ban Saladan, הישוב הגדול ובו מעגן,  מתבצעת באמצעות מעבורת מקראבי או מפוקט. גם עיר השדה Trang שבה שדה-תעופה, משמשת כשער-כניסה לקו-לנטה. האי הרלוונטי לנופשים  Koh Lanta Yai מוארך וצר, והחופים הנהדרים שלו, מצויים כולם בצדו המערבי. מקומות הלינה בקו-לנטה, הם ברובם בקתות קש ו"גסט-האוזים" המותאמים לתרמילאים, אבל יש כאן גם מלונות סבירים, ובהם: Layana Resort וכן Twin Lotus Resort, במרכזו של חוף קלונג-דאו היפהפה. למי שכמה להתנתקות במהלך החופש, הרי שמלון La Laanta יהווה פתרון מצויין.

איי סימילאן - Similan, מעברו המערבי של פוקט, מושכים אליהם את הצוללנים. מדובר בתשעה איים הבנויים סלע גרניט, מכוסים בצמחייה טרופית, ומוקפים בשוניות אלמוגים. איי סימילאן הוכרזו כשמורת-טבע לאומית. החודשים המועדפים לצלילות צלולות, הם דצמבר עד פברואר, אם-כי מביני עניין טוענים שבמארס ואפריל העולם התת-מימי עשיר ופראי יותר.

עוד באזור פוקט: Koh Yao ו-Koh Racha. בקו-ראצ'ה, המצויה בסך-הכל 20 ק"מ דרומית מפוקט, שוכן אחד ממלונות הנופש (The Racha) המופלאים של תאילנד. מי שרוצה לשכוח מהצרות  (וגם לשכוח ממספר מאות דולרים, עבור נופש בן ימים אחדים), שיבוא לכאן. מי הטורקיז, החול האבקתי, שקיעות החלמון וכל הקיטש הזה, נראים בקו-ראצ'ה במיטבם.

קו-סאמוי - Koh Samui, האי שיש בו מכל וכל, והוא טוב לכולם. תרמילאים וסטלבטנים ימצאו את עצמם באי, וכך גם חובבי הטבע, הגולשים, הצוללנים והמרחפים למינהם, וכן תיירים ממוסדים. סאמוי הוא מן האתרים שמתפתחים בקצב מסחרר, ולא ירחק היום שבו רצף המלונות לאורך הטיילת, יסתיר את אור השמש. החוף המרכזי נקרא Chaweng והוא שוכן בקירבת שדה-התעופה, בצפון-מזרח סאמוי. מבין המסעדות והמועדונים, ברצועת הבילויים השוקקת הזו, צצים כבר שלטים בעברית, ופה ושם אזרחים ישראלים, נמשכים בכל-זאת לחוויות עבריות, דווקא בימים הקצרים שהוגדרו על-ידם כ"ניקוי ראש" ו"בריחה מהלחץ בארץ". יש כאן אפילו "בית חב"ד"... מעט דרומה, מצוי חוף Lamai. פחות עמוס מצ'אוונג, אך בוודאי, לא מקום להתבודד בו. עם כל הפיתוח והבינוי, עדיין עצי הדקל נטועים בצפיפות על אדמת האי, והקוקוס הוא סמלה של קו-סאמוי. במרכז האי מספר מפלים יפים, ובדרומו הפחות תיירותי, ניתן לטייל בנחת. למי שמחפש לינה בדרגת תיירות צנועה, כדאי לבדוק את Lamai Wanta. בדרגה גבוהה יותר First House Samui. מלונות "פירסט קלאס" מומלצים: Amari Palm Reef ו-Imperial. הטובים שבמלונות סאמוי:  Four Seasons ובעיקר Tongsai Bay האגדי. מלון Sala Samui הסמוך לטונגסאי ביי, בחלקו הצפון-מזרחי של האי, זוכה במשאלים רבים בתואר: המלון הרומנטי ביותר בתאילנד !

ללילות ירח מלא בקו-פנגאן - Koh Pha Ngan, יצאו מוניטין מסוימים ברחבי היבשת. באותם לילות נערכים בחוף Had Rin Nok, מסיבות רבות משתתפים: Full Moon Party, שמושכות אליהן מטיילים צעירים ובליינים.

האי קו-טאו - Koh Tao, משלים את תחנות הנופש של אזור דרום מפרץ סיאם. הוא מרוחק, והנגישות אליו בעייתית. הוא נחמד אך לא מעבר לזה. קו-טאו טוב לצוללנים ולכאלו שנשבו בקסמיו. חיבתו של המטייל לחוף זה או אחר, תלויה בחוויות האישיות ובנקודת הזמן בה שהה באי הספציפי, ולאו-דווקא ביופיו האובייקטיבי של המקום.

קו-צ'אנג - Koh Chang, במחוז טראט, הוא אי רחב ידיים, שני בגודלו רק לפוקט. למעשה, מדובר בארכיפלג בן למעלה מ-50 איים, שקו צ'אנג הוא הבולט שבהם. מרבית שטחו של האי ההררי הזה, מכוסה ביערות-גשם. הצמחייה העשירה ועולם החי המגוון, עם עשרות זנים של יונקים וציפורים, הופכים את קו-צ'אנג ליעד המאפשר שילוב בין נופש לבין טיולי-טבע. אמנם חלפו הימים בהם האי היה מנותק מחשמל, וכעת גם סוללים כאן כבישים, אלא שעדיין קו-צ'אנג שומר על המראה הבתולי שלו ובמרחק קצר מאתרי הנופש, שוכנים כפרים קטנים, אשר תושביהם השאננים מתפרנסים מדייג. ניתן גם לערוך טרק מרתק ביערות, לרכוב על פילים ולצוד פרפרים. לבו של האי שורץ נחשים.

רחוק יותר, כדאי לשים-לב לקו-קוד - Koh Kood. מתאים לאלו ששוחים נגד הזרם...

למי שזמנו קצוב, והוא מחפש לעצמו אי, במרחק נסיעה קצר יחסית מבנגקוק, קו-סאמט - Koh Samet יהווה פתרון מעולה. האי הקטן הזה, הנראה כמו ראש של פיל, עם חדק ארוך וצר, שימש בשנות ה-80 אחד מאתרי הנופש הפופולאריים בתאילנד. עם השנים דבק בו דימוי של מקום תיירותי וממוסחר מדי, והישראלים הורידו אותו מהמפה. אבל האין פוקט, פטאייה וסאמוי ממוסחרים לפחות כמוהו ? קו-סאמט מפתיע ביופיו. חופיו מצטיינים בחול לבן בוהק, ועדיין ניתן ללון כאן בבונגלוס ובבקתות עץ משובבות נפש. מיותר לציין שהאי מציע גם מלונות מאובזרים למשעי.

לבירור פרטים ולקביעת מועד לפגישה, למתעניינים בטיולים פרטיים למזרח-הרחוק, הנכם מוזמנים להתקשר אל חגי להב

054-4701631

 

איי

תאילנד

אתרי אינטרנט נוספים הקשורים לאיי תאילנד :
מפה של איי תאילנד.
מפה של האי פוקט.
מפת קו-סאמוי.
מפת קו-סאמט.
מפת קו-צ'אנג.
כתבה ב-ynet: קוסמוי, סיפור אהבה.
תחזית מזג-האוויר לימים הקרובים, בקו-סאמוי.
תחזית מזג-האוויר לימים הקרובים, בפוקט.
עתון מקומי מקוון: Phuket Gazette
אלבום צילומים מפוקט.
מדריך פרומר'ס: Frommer's guide: Phuket.
אתר אינטרנט עם מידע מקיף: Thailand Islands.com
האתר הרשמי של לשכת התיירות של תאילנד: מלונות, מפות, טיולים.
מדריך לונלי פלנט של תאילנד.
 

הטמפרטורות בפוקט, ברגעים אלו ממש:

The Weather Network

השעה עכשיו בפוקט

©

menu