ראו גם דפי-מידע נוספים:

פנום-פן - Phnom Penh, הבירה המתאוששת של קמבודיה, מעוררת רגשות מעורבים. יש בה את החן האסיאתי הקדום, שנמוג זה מכבר מן הערים המודרניות של תאילנד ושל וייטנאם והיא משמרת קסם רומנטי מימי הקולוניאליזם הצרפתי, אבל מאידך, העיר טרם קמה מהריסותיה, גורמים מפוקפקים מערערים את ביטחונם של הזרים, בעיקר בשעות הערב המאוחרות, ואם לא די בכך, פנום-פן חושפת בהתרסה, בפני המבקרים בה, את המאורעות האכזריים שהיא חוותה בתקופתו של אותו פול פוט.

שדה-התעופה הבינלאומי של פנום-פּן - Pochentong, נמצא כעשרה ק"מ ממרכז העיר. השדה מחובר בטיסות סדירות, בתדירות גבוהה, לבנגקוק, סינגפור וסייגון ובתדירות נמוכה יותר להאנוי, הונג-קונג וקנטון אשר בסין. בנוסף מתבצעות מכאן טיסות יומיומיות לסיאם-ריפ.

מבין האתרים הבולטים של העיר: קומפלקס ארמון המלך, אשר נבנה באמצע המאה ה-19 ובו מצויה גם פגודת-הכסף המרהיבה וכן המוזיאון הלאומי, הממוקם ממש מצפון לארמון. מחוץ לעיר נמצאים אתרי הנצחה לנרצחים ובהם בולט בית-הכלא האימתני - Tuol Sleng, בו עונו למוות אלפים וגם "שדות הקטל" אשר שימשו מוקד לפעילות רצחנית של שלוחי החמר-רוז'. בדרום העיר, בדרך אל שדות הקטל, כדאי לעצור ב"שוק הרוסי".

הערים הגדולות בקמבודיה

העיר
מספר תושבים
כמות גשם שנתית
מרחק ממקדשי אנגקור
גבול יבשתי קרוב
פנום פן
1,504,500
1,412 מ"מ
325 ק"מ
צ'או דוק - וייטנאם
טה קמאו
208,100
1,228 מ"מ
333 ק"מ
מוק באי- וייטנאם
באטמבנג
198,300
1,364 מ"מ
174 ק"מ
צ'נטבורי - תאילנד
סיסופון
190,500
1,380 מ"מ
106 ק"מ
אראן - תאילנד
סיאם ריפ
189,900
1,405 מ"מ
5 ק"מ
אראן - תאילנד
קמפונג צ'אם
119,000
1,721 מ"מ
263 ק"מ
מוק באי- וייטנאם
סיהנוקוויל
101,800
2,210 מ"מ
536 ק"מ
טין ביאן - וייטנאם
פויפט
89,200
1,315 מ"מ
154 ק"מ
אראן - תאילנד

כ-40 ק"מ צפון מערבה לפנום-פן שוכנים שרידי הבירה העתיקה Phnom Oudong. כאן במעלה הגבעה נמצאים מספר מקדשים, שמהם ניבטת תצפית מרשימה על העמק.

חופיה של קמבודיה אינם מפותחים כמו אלו של שכנותיה, אבל בכך טמון קסמם. עיר הנמל סיהנוקוויל - Sihanoukville מרכזת סביבה את אתרי הנופש של המדינה. מספר חופים מעטרים את חצי-האי שהעיר נמצאת בסמוך אליו ובהם רצועות חול לבנות ואקזוטיות. בעתיד הקרוב, ייהפך האזור כולו, למוקד עליה-לרגל עבור הנופשים המערביים. בשלב זה קיימים כאן גסט-האוזים לצעירים וכן מלונות צנועים. רק למלון אחד Sokha Beach Resort דירוג של ארבעה כוכבים, אלא שמלון הבוטיק: Independence הוא המלון הייחודי של סיהנוקוויל. אפשר להגיע לכאן בנסיעה במונית מפנום-פן הבירה, או מהעיר השוכנת לחופי מפרץ סיאם: Koh Kong. בשני המקרים, משך הנסיעה כארבע שעות.

מחוזותיה המזרחיים של קמבודיה מאכלסים את העניים שבעניים, את החלכאים והנדכאים. למעשה, מזרחית למקונג, בואכה הגבול הוייטנאמי, הארץ דלה ועלובה. למעט השייט הפופולארי במעלה הזרם, מעיר הגבול צ'או-דוק ועד פנום-פן, רצוי לו למטייל הסביר, להדיר רגליו ולנוע מערבה לכיוון סיאם-ריפ, או צפונה אל הג'ונגלים העמוסים והבתוליים של גבעות רטנקירי - Rattanakiri.

במחוז הצפוני Preah Vihear, ממש בסמוך לגבול התאילנדי, מצוי מקדש מן המאה ה-11, המהווה מוקד מריבה בין שתי המדינות. בית המשפט הבינלאומי בהאג קבע את עמדתו בסכסוך והעניק את המקדש - שאף הוכרז כאתר מורשת של אונסקו - לקמבודיה. לאורך השנים התפרצו עימותים נשנים בין החיילים התאילנדים לבין חיילי קמבודיה. באפריל 2011 התלקח במקום קרב יריות, אך בנובמבר 2013 נתקבלה החלטה סופית לפיה על שלטונות תאילנד להוציא את כל נציגיהן מן המקום.

מעל 100 מקדשים, ארמונות ומבנים אחרים, משתרעים על-פני עשרות קילומטרים רבועים, מוקפים צמחיה עבותה ותעלות מים. העיר אנגקור, בירתם של מלכי החמר, שגשגה בין המאות ה-9 וה-13 - אז נבנו המונומנטים שלה - ואחר-כך דעכה ונעלמה. במשך מאות שנים נחשבה העיר האבודה, לאגדה דמיונית ורק במאה ה-19 נחשפה מחדש על-ידי חוקר צרפתי. הסתבר שאוצרותיה של אנגקור עולים על כל דמיון.

יש צורך ביומיים מלאים, כדי לבקר במקדשים המרכזיים של אנגקור והמהדרין, יוכלו לשוטט יום נוסף, באתרים שחשיבותם משנית. מי שיעדיף להסתפק במועט ולהתרכז במיטב בלבד, כדאי לו לבקר במתחם אנגקור-ואט ובעיר אנגקור-טום, בה בולט המקדש הנהדר: באיון - Bayon. דמותו המסתורית והמופלאה של הבודהה המפוסל בחזית המקדש, הפכה זה מכבר, לאחד מסמליו של אנגקור.

הישוב סיאם-ריפ נמצא 10 ק"מ מהאנגקור-ואט והוא משרת את הבאים למקום. מלבד שדה-תעופה, יש כאן בתי-מלון ומסעדות שבחודשים נובמבר עד פברואר כורעים תחת נטל המבקרים.

המלונות המשובחים של סיאם-ריפ הם: Raffles, La Residence d'Angkor, וכן סופיטל רויאל אנגקור . אחריהם בדירוג: Angkor Village ו-Angkor Hotel וגם Prince d'Angkor.

בדרך לגבול התאיי, ניתן לערוך חניה קצרה בעיר בטמבנג - Battambang, עיר-שדה קמבודית המצדיקה סיור בן שעות אחדות.

השעה עכשיו בקמבודיה

מרחקי נסיעה מפנום-פן: לצ'או דוק 139 ק"מ, לסיהנוקויל 174 ק"מ, לוין לונג 315 ק"מ, לסיאם ריפ 319 ק"מ, לסייגון 334 ק"מ, לטראט 391 ק"מ, לפאקסה 587 ק"מ, לבנגקוק 660 ק"מ, לנה-טראנג 701 ק"מ, להויאן 927 ק"מ, להאנוי 1,512 ק"מ.

לבירור פרטים ולקביעת מועד לפגישה, למתעניינים בטיולים פרטיים למזרח-הרחוק, הנכם מוזמנים להתקשר אל חגי להב

054-4701631

 

קמבודיה


אתרי אינטרנט נוספים הקשורים לקמבודיה :
מפה  אינטראקטיבית של קמבודיה. 
לשכת התיירות   של קמבודיה. 
קמבודיה: מספרים ועובדות יסוד.
מדריך המלונות של פנום-פן.
המטבח הקמבודי.
תחזית מזג-אוויר לימים הקרובים, בפנום-פן.
תמונות מקמבודיה. 
מדריך תיירות של ynet: קמבודיה מתעוררת לחיים.
אודות המלך סיהנוק.
רשימת החגים והפסטיבלים

מזג-אוויר ברגעים אלו, בפנום פן

Cambodia Right now

©

menu