אנחנו מתמחים בתכנון טיולים בתת-היבשת ההודית: לזוגות, למשפחות, לחברים, לקבוצות סגורות

רג'סטאן, אגרה, קג'ורהאו, ורנאסי, אמריצר, דהרמסלה, ההימליה ההודית, דרום הודו, גואה, גוג'ראט, אוריסה, סיקים, בהוטן, נפאל, סרי-לאנקה, ועוד

054-4701631

לו היה עלינו לבחור בעיר אחת בלבד, בה ניתן לבקר בהודו כולה – ורנאסי הייתה קרוב לוודאי, הבחירה המוצלחת ביותר. ורנאסי (לשעבר בנרס) מתמצתת בקרבה חלק ניכר מן ההוויה ההודית. הסמטאות הצרות, השווקים המאובקים, הריקשות התזזיתיות,  הפרות הקדושות, וכן חיי הרחוב התוססים - ומעל הכל נהר הגנגס מטהר-הנשמות. מדריגות ארוכות מובילות אל הנהר. ממדריגות אלו יורדים יום-יום אלפי צליינים בני דת ההינדו, לטבול בנהר. רבים באים למות כאן. פיזור האפר של המת במי הגנגס, יביא על-פי האמונה את אותה מוקשה נכספת, לנפש היגיעה מן הגלגולים. פעילות ערנית, מטלטלת ומהפנטת, מתנהלת במשך היום לאורך הגדה. התייר הלום החוויות יזדקק לרגעי צפייה ארוכים, כדי לעכל את המחזות.

ורנאסי היא אחד הישובים הקדומים ביקום, ולה עבר דתי מפואר. קדושתה והאגדות שנקשרו לשמה, הפכו את העיר לאחד מיעדי התיירות החשובים של דרום-מזרח אסיה. ההודים מכנים את וראנסי בשם החיבה: קאשי. העיר שוכנת במדינת אוטאר-פרדש, המדינה המאוכלסת ביותר בהודו.

המדינות המאוכלסות ביותר בהודו

המדינה
מספר תושבים
בירת המדינה
שפת המדינה
שטח המדינה
מאכל בולט
אוטאר פרדש
202,820,000
לוקנאו
הינדי ואורדו
243,290 קמ"ר
טאלי
מהרשטרה
112,374,000
מומבאי
מראטהית
307,713 קמ"ר
פוראן פולי
ביהר
104,110,000
פטנה
הינדי ואורדו
94,163 קמ"ר
ליטי צ'וקה
בנגל המערבית
91,690,000
קולקטה
בנגלית
88,752 קמ"ר
דוי מאאש
מאדיה פרדש
72,920,000
בהופל
הינדי
308,252 קמ"ר
פאלאק פורי
טאמיל נאדו
72,697,000
צ'נאי
טאמילית
130,060 קמ"ר
מדו ואדה
רג'סטאן
68,429,000
ג'איפור
הינדי
342,239 קמ"ר
דל בט קורמה
קרנטקה
61,227,000
בגלור
קנאדה
171,791 קמ"ר
מסאלה דוסה
גוג'ראט
60,551,000
גנדינגאר
גוג'רטי
196,024 קמ"ר
קיצ'די
אנדרה פרדש
50,243,000
היידרבאד
טלוגו
162,968 קמ"ר
צ'יקן ביריאני

לורנאסי שדה-תעופה המקושר, בטיסות יומיומיות לדלהי, קג'ורהאו וקטמנדו. מידע נוסף ניתן למצוא באתר של חברת-התעופה איר-אינדיה. רשת מסועפת של קווי רכבות מחברת את העיר ליעדים שונים בהודו. רוחות חמות במיוחד המנשבות באזור, וכן גשמי המונסון, הופכים את החודשים מאי עד אוגוסט לתקופה בלתי נסבלת כמעט. מאידך, בחודשי החורף – בעיקר דצמבר וינואר – קר כאן מאוד, ולא אחת מכסה ערפל סמיך את הנהר. אוקטובר ונובמבר וכן מארס, הם אולי החודשים המועדפים לביקור במקום.

למרות היותה מוקד משיכה לתיירים מכל רחבי תבל, ורנאסי סובלת ממחסור בבתי-מלון מדרגה גבוהה. דווקא המלונות המשובחים, כדוגמת: The Gateway ומלון רדיסון, שוכנים במתחם המנותק של Cantonment, וכדי להגיע מהם אל הגנגס, יש להשתמש בתחבורה המקומית. מלונות אחרים, שרמתם מניחה את הדעת הם Rivatas by Ideal, Ramada Plaza, ומלון -Hindustan. התרמילאים יעדיפו ללון באכסניות לאורך הגדה של הנהר, ולעתים גם מטיילים בורגניים יותר, יעדיפו להתפשר מעט ולשהות באכסניות אלו – ובלבד שיוכלו לבלות שעות ארוכות  בסמוך למוקדי הפעילות. הבולטים מבין ההוסטלים הצנועים, הם ה-Sita Guest House וכן ה-Ganga View.

עם זריחה חלה ההזדככות על-פי האמונה ההינדית, אז יורדים המאמינים במדריגות אל תוך מי נהר-הגנגס, ומתרכזים בפעילות דתית. רצוי לנצל הזדמנות זו כדי לצאת לשייט על הנהר ולהתבונן בעולי-הרגל המתפללים בדביקות. לאורך גדתו המערבית של הנהר עשרות שערי כניסה הנקראים גאתות (Ghats), ומהם יורדים אל הנהר. השערים הראויים לציון באופן מיוחד הם דסוומא -Dashashwamedha - הגאת המרכזי והידוע ביותר, ממנו מומלץ להגיע בפעם הראשונה אל הגדה. הגאתות של מאן מאנדיר ושל לאליטה מתאפיינים במקדשים היפים הצמודים אליהם. באסי גאת המציין את הנקודה הדרומית ביותר של העיר, אחד מפסלי הלינגם המרשימים של וראנסי. הלינגם הוא סמלו הפאלי של האל שיווה, והעיר משופעת בפסלים מסוג זה. וכמובן מאניקרניקה גאת Manikarnika Ghat שער השריפות, בו שורפים גופות של נפטרים ומפזרים את האפר על- פני המים, לעיני המשפחות האבלות ולעיני קהל מזדמן. מסוג הטקסים שרצוי לצפות בהם מטווח בטחון מסוים, ועל קיבה ריקה...

צפו בסרטון וידאו תמציתי - נהר הגנגס עם שחר:

מלבד נהר הגנגס, יש בעיר מספר אתרים מעניינים נוספים: האוניברסיטה ההינדית של וראנסי הממוקמת בלב פארק נרחב, המקדש של דורגא - Durga מן המאה ה-19, הידוע גם בכינוי "מקדש הקופים", המקדש של שיווה וכן מסגד ארונגזב - Aurangzeb. דרומית לאסי גאת שוכן מבצר ראם-נגאר. וכמובן אין להחמיץ את מקדש הזהב  בלב העיר-העתיקה. ההגעה אל המקדש, ובכלל התנועה בעיר העתיקה, כרוכה במעבר בגאליס, אותן סמטות צרות ומעופשות, היוצרות מבוך מרתק בחלק זה של העיר. שמונה ק"מ מורנאסי , בדרך אל שדה-התעופה, נמצאת סרנאט - Sarnath. במקום זה לפי האמונה חלה ההארה של בודהה. חורבות המנזרים נותרו כאן מלפני יותר מאלפיים שנה. זהו אתר עלייה לרגל בעל חשיבות עצומה לבודהיסטים.

כמרכז מיסטי ודתי, ורנאסי היא יעד מצויין לשוחרי הרוחניות. ניתן ללמוד ולעסוק במקום במדיטציה, ביוגה ובפעילויות נוספות. העיר מפורסמת גם בזכות חנויות לבדי משי, לרקמות, ולשמלות הסארי.

מרחקים וזמני נסיעה ברכבת מורנאסי: ללוקנאו 300 ק"מ (שש שעות וחצי של נסיעה ברכבת), לאגרא 620 ק"מ (12 שעות), לניו-דלהי 750 ק"מ (12 שעות), לכלכותה 760 ק"מ (13 שעות), לג'אייפור 860 ק"מ (18 שעות), למומבאי 1500 ק"מ (27 שעות).

לבירור פרטים ולקביעת מועד לפגישה, למתעניינים בטיולים פרטיים להודו, הנכם מוזמנים להתקשר אל חגי להב

054-4701631

 

ורנאסי

אתרי אינטרנט הקשורים לוראנסי:
היסטוריה על קצה המזלג.
האתר הרשמי של ורנאסי.
מפה של העיר ורנאסי
אתר ויקיפדיה: ורנאסי
לנגן טאבלא וסיטאר בורנאסי
מפת דרכים של מדינת אוטאר פרדש
המקדשים של ורנאסי
לשכת התיירות המקומית
מיומנו של נוסע וגם מיומנה של נוסעת.
אלבום צילומים.
תחזית מזג-אוויר של העיר.

מזג-האוויר בורנאסי, ברגעים אלו ממש:

 

השעה עכשיו בהודו

 

©

 

menu