054-4701631

מדינת אוריסה - Orissa, שוכנת במזרח הודו, לחופו של מפרץ בנגל, במחוזות בהם השמש קרובה לאדמה. זהו חבל ארץ שמרבית תושביו עוסקים בחקלאות ובדיג, וחיים בצניעות מופלגת, בכפרים קטנים. אוריסה, שאפילו שמה של עיר הבירה שלה: בובנשוואר - Bhubaneshwar, אינו מוכר למרבית הישראלים, רחוקה ממוקדי התיירות והכלכלה ונדמה שזהו אזור שכוח-אל, אם-כי לא שכוח-אלים...ואכן אוריסה מצטיינת במספר אתרי-מקדשים מופלאים ובמרכזי-דת הינדיים, בעלי חשיבות גדולה. אוריסה היא מדינה מאוכלסת מאד עם 42 מיליון תושבים. היא גם אחת המדינות האחרונות בהודו, בהן חיים אנשי שבטים שזיקתם לציביליזציה המודרנית, קלושה למדי.

בסוף שנת 2011, שונה שמה של אוריסה וכעת היא נקראת באופן רשמי: אודישה.

לבובנשוואר, הנמצאת 480 ק"מ דרום-מערבית לכלכותה - Calcutta,  שדה-תעופה קטן המקשר אותה לערים הגדולות בהודו והיא גם מהווה צומת מרכזי על קווי הרכבת המהירים מכלכותה למדרס ולבנגלור.מטיילים צעירים וחסכנים הנעים במרחבי המזרח באוטובוסים המקומיים העצלים, ימצאו את התחנה המרכזית של העיר כחמישה ק"מ מן המרכז - Baramunda Bus Stand.

עם כל נידחותה של בובנשוואר, היא מונה יותר תושבים מאלו החיים בתל-אביב ובבאר-שבע גם יחד. העיר מחולקת לשני חלקים עיקריים, זה העתיק - בו מרוכזים המקדשים ושרידים של ערי העבר המפוארות -  וזה החדש, שבו שוכנים מבני השלטון, בתי-המלון והמסעדות וכן תחנת-הרכבת החשובה. מלבד הינדי ואנגלית, השפות המדוברות בכל רחבי הודו, כאן מדברים גם את השפה הייחודית לאוריסה: שפת האוריה - Oriya.

קומפלקס המקדשים של לינגארז' - Lingaraj, מהווה את גולת הכותרת של הביקור בבהונשוואר, אשר מכונה בפי ההודים: "עיר המקדשים". המקדש המרכזי מוקדש לאל שיווה והוא נבנה במאה ה-11 בסגנון אופייני לאזור, עם המגדל המעוצב שלו המתנשא לגובה של 55 מטר ועם קירות חיצוניים עליהם מגולפים פסלי-האלים ביד אומן ובחן רב. בשל היותו מקום תפילה פעיל, אין למבקרים שאינם בני-הדת ההינדית אפשרות כניסה אל ההיכל הפנימי. הקומפלקס מונה עוד כ-150 מבנים קטנים יותר, חלקם יפים להפליא.  מקדשי לינגארז' נחשבים מופת הארכיטקטורה של מדינת קלינגה ההיסטורית. קלינגה הוא שמה הקדום של אוריסה המודרנית.

לעומת מקדשי לינגארז' אדירי התהילה, מקדש מוקטשוואר - Mukteswara, מצטיין דווקא במימדיו הצנועים והוא ידוע גם בזכות שער-כניסה ולו קשת אבן אמנותית הנתמכת בידי שני עמודים. מקדשים מעניינם נוספים בעיר הם ראג'הראני - Rajarani, צ'יטרהקאריני - Chitrakarini, פארסומסוואר - Parsurameswara מן המאה השביעית ואולי המעניין שמבין המקדשים הפחות-ידועים, הוא וייטאל - Vaital.

מעט מערבה מבובנשוואר נמצאות שתי גבעות ובהן המערות של  אודאייגירי - Udaygiri וקנדהגירי - Khandagiri. המערות נחצבו בסלע על-ידי המלך קארוולה ושימשו כמקום מגוריהם של נזירים בני הדת הג'אינית.

בדרך-כלל כאשר משתמשים במינוח "משולש הזהב" בהקשר לתיירות בהודו, מתכוונים כמובן למשולש בעל הקודקודים הידועים: דלהי-אגרא-ג'אייפור, אבל אנשי אוריסה אימצו את המינוח הזה עבור המשולש הקטן שלהם הכולל את בובנשוואר-קונרק-פורי.

בקונרק - Konarak,  נמצא מקדש-השמש המונומנטלי, שהוא בלא ספק אחד מאתרי-החובה של מזרח הודו. מבנה המקדש קרס אל תוך חול הים עליו הוא בנוי ונותרו במקום רק חורבות, אך בעבר היה מקדש-השמש גדול ובולט עד כדי כך שיורדי הים שהתקרבו אל החוף, השתמשו בו כנקודת-ציון כאילו היה זה מגדלור ואף העניקו לו את הכינוי "הפגודה השחורה". המקדש נבנה במקורו בצורת מרכבה והוקדש לאל השמש סוריה - Surya שבאותה תקופה, במאה ה-13, נחשב לאחד האלים החשובים בממלכה. העיצוב הארכיטקטוני המופלא, הפיסול והגילוף באבן הפכו את המקדש ליצירה נהדרת שאף הוגדרה על-ידי המשורר ההודי טאגור: "פואטיקה של האבן". מבין שפע הפסלים בולטים גלגלי האבן המייצגים את מחזור הזמן ונחשבים לסמל של מקדש-השמש. גלגל כזה מופיע אגב, גם במרכזו של דגל הודו.

פורי - Puri נחשבת ליעד התיירותי והמוכר ביותר של מדינת אוריסה. מלבד היותה מוקד עליה-לרגל עבור צליינים הינדים, היא גם נהנית מרצועת חוף רחבה הצופה מזרחה ומעניקה לשוהים במקום, מראות זריחה מרהיבים. בשנים האחרונות, בנוסף על התיירים המערביים, מציפים את חופי פורי גם עשירי כלכותה ומערב-בנגל. הים כאן סוער ובלתי צפוי ומטיילים הכמהים לאקזוטיקה כמו זו של חופי גואה או קראלה, עלולים להתאכזב.

מקדש ג'גנאט - Jagannath, הוא המקום הקדוש, אחד מבין ארבעה הפזורים על-פי רוחות השמים (Dhamas), אליו נוהרים המאמינים. זהו מבנה גדול שגם אליו הכניסה אסורה לנו - ולכן כדי להתרשם ממנו ניתן לטפס אל גג בניין-הספריה הנמצא ממול. אם איתרע מזלו של מישהו ומסיבה בלתי ברורה הוא נקלע לפורי באמצע הקיץ, בימים החמים והלחים ביותר של השנה, הוא יכול לכל הפחות ליהנות מפסטיבל המרכבה (Rath Yatra), הנמשך שלושה שבועות רצופים והוא אחד הפסטיבלים הצבעוניים של הודו.

אגם צ'ילקה - Chilka Lake, הוא בעצם לגונה מלוחה הסכורה על-ידי שונית חול והוא נמצא במרחק שעתיים נסיעה מפורי. כדאי להגיע לכפר סטאפדה - Satapada וממנו לצאת לשייט בלגונה שצמחייתה עשירה ועשרות זנים של צפורים מקוננות בה. במהלך השייט תעגון הספינה מדי פעם לחופו של אי קטן ואז צפויים לצוץ משום-מקום דייגים מקומיים ולהציע את דגתם למאכל. הצעה מפתה מחד ומסכנת בריאות מאידך. מטיילים המעוניינים גם ללון בסביבות האגם - בניגוד לאלו המגיחים עם בוקר מפורי ושבים אליה בלילה - ימצאו אכסניות בישוב ברקול - Barakul.

באזור זה אתר נופש בשם גופלפור-און-סי - Gopalpur-on-Sea לשפתו של הים והוא מהווה תחליף צנוע לחופים העמוסים של פורי.

העיר קוטאק - Cuttack ידעה ימים מפוארים יותר עת שימשה כבירת החבל. היא יושבת בסמוך לאפיק הנהר החשוב מהאנדי - Mahanadi, כ-30 ק"מ מבובנשוואר ושרידי האתרים העתיקים כמו גם מספר מקדשים שעומדים עדיין על תלם, הם בעלי עניין מצומצם למי שאין לו זיקה אקדמאית להיסטוריה ולארכיאולוגיה של מדינת אוריסה.

ראו כתבה נפרדת ונרחבת על העיר ג'איפור:

http://www.golden-lotus.co.il/archive/asia/jaipur.php

מעבר לאתרים המוזכרים כאן למעלה אוריסה מציעה גם מסלולי טיול אל שמורות-הטבע בצפון ובמערב וכן אפשרות לבקר אצל בני השבטים בדרום המדינה. לחלק ניכר מסיורים אלו יש להצטייד באישורים מיוחדים בלעדיהם אין אפשרות לבצע את הנסיעה לאותם מקומות.

בצפון המדינה, בשטח מיוער והררי, פרושה שמורת סימפליפל - Simplipal, אחת משמורות הטבע הוותיקות של הודו, בתחומיה משוטטים בין-היתר פילים, ביזונים, נמרים בנגלים וטיגריסים. הכניסה הנוחה ביותר לשמורה היא דרך פיטבטה - Pithabata הנמצאת כ-20 ק"מ מהישוב באריפדה - Baripada. התנועה בשבילי סימפליפל מתבצעת בג'יפים.

לא הרחק מהשמורה אפשר לסור גם אל צ'אנדיפור - Chandipur כשאת שני היעדים האלו משרתת אותה תחנת רכבת: זו של באלסור - Balasore. בצ'אנדיפור מספר מלונות פשוטים ועיקר העניין פה בגאות ובשפל של הים שלעתים נסוג מספר קילומטרים מקו החוף.

דרומה מכאן, לאורך החוף, בחזרה לכיוון פורי, ליד הישוב הקטן רטנגירי - Ratnagiri כדאי לבקר בשמורת ביטרקאניקה - Bhitarkanika sanctuary, בה ניתן לצפות בתנינים, אך האטרקציה הגדולה של המקום מתבטאת בדמותם של הצבים הענקיים שניווטו את דרכם למפרץ בנגל מדרום-אמריקה הרחוקה.

שמורה נוספת שחובבי-טבע ישמחו לכלול במסלול הטיול שלהם היא טיקרפארה - Tikarapara המכוסה ביערות עבותים, שם אפיק הנהר חורץ ערוץ מפותל בתוך הגבעות. בנופים הדראמטיים של טיקרפארה, ימצאו מחפשי-האתגרים, פעילויות מגוונות שיתאימו לרוחם האיתנה.

באזור היערות של דרום-מערב אוריסה, חיים מיליוני אנשי-שבטים בתנאים שלא השתנו בהרבה מאז ימי-קדם. הקידמה באה פה לידי ביטוי במעבר איטי והדרגתי מפעילות ציד לעיסוק בסיסי ביותר בחקלאות. אורח-החיים המרתק וניתוקם של האנשים מן התרבות ההינדית המפותחת, יוצר קונפילקט שקשה לגשר עליו. התאווה המובנת של מטיילים סקרנים לפגוש את בני המקום, רצוי לה שתהיה מרוסנת עד אשר נושא האישורים ובניית המסלול יוסדרו באופן מוחלט.

מרחקי נסיעה מבובנשוואר - אוריסה: לקוטאק 30 ק"מ, לפורי 61 ק"מ, לאנגול 133 ק"מ, לברהמפור 174 ק"מ, לבלאנגיר 327 ק"מ, לרורקלה 336 ק"מ, לוישקפטנאם 437 ק"מ, לכלכותה 480 ק"מ, לורנאסי 933 ק"מ, לדרג'ילינג 980 ק"מ, להיידרבאד 1,019 ק"מ, לבהופל 1,200 ק"מ, לצ'נאי 1,235 ק"מ, לאינדור 1,280 ק"מ, לבנגלור 1,440 ק"מ, לאגרא 1,542 ק"מ, לניו-דלהי 1,745 ק"מ.

לבירור פרטים ולקביעת מועד לפגישה, למתעניינים בטיולים פרטיים להודו, הנכם מוזמנים להתקשר אל חגי להב

054-4701631

אוריסה

Odisha


אתרי אינטרנט נוספים הקשורים לאוריסה:
היסטוריה על קצה המזלג.
מפה  של חבל אוריסה.
מפת  עיר הבירה בובנשוואר.
האתר הרשמי  של חבל אוריסה.
הזמנת בתי-מלון במדינת אודישה.
רשימת החגים והפסטיבלים.
המטבח של אוריסה.
ריקוד האודיסי -  Odissi Dance.
תחזית מזג-אוויר של העיר בובנשוואר.
לונלי פלנט: Odisha State.
אוריסה  באתר ויקיפדיה
האתר הרשמי של   לשכת התיירות
 
 

מזג-האוויר בבונשוואר, ברגעים אלו ממש: 

השעה עכשיו באוריסה

©

menu