טיבט שוכנת למרגלות הפסגות השגיבות של רכס הרי ההימליה, בארץ טרשים קשה ומחורצת. הדרכים המובילות מנפאל וממחוזות סין אל להסה הבירה, חוצות נופים דרמטיים, כמו גם ערבות צחיחות ולא מאוכלסות. בין לבין שזורים אגמים ומנזרים, וטיבט מסתורית כתמיד, היא עדיין יעד החלומות של מטיילים סקרנים.

התרבות הטיבטנית, ששורשיה הרוחניים נטועים במורשת ההודית, התפתחה והתעצמה במאות השנים האחרונות והיא מרתקת אליה בני מערב צמאי-דעת. טיבט היא גם ארץ מריבה, שסועה בין נחישותה של האימפריה הסינית לספח אותה אליה לנצח, לבין כמיהתם של תושביה לרכוש להם עצמאות מחודשת.

האולימפיאדה, אשר התקיימה בשנת 2008 בבייג'ין, העלתה ביתר-שאת את בעיית טיבט, על סדר היום העולמי. במשך תקופה ארוכה אחרי האולימפיאדה, הכניסה לטיבט הייתה כרוכה בקשיים רבים. נכון למחצית הראשונה של שנת 2018 הרשויות מאפשרות כניסה לתיירים בקבוצות של ששה נוסעים ומעלה, וזאת מלבד אישור מיוחד שיש להסדיר מבעוד מועד.

ניתן להגיע לטיבט, באוויר או ביבשה מקטמנדו אשר בנפאל. ניתן לטוס ללהסה מבייג'ין, מצ'נגדו. מז'ונגדאין אשר בחבל יונאן או מהעיר שיאן. אחת הדרכים הפופולאריות והמיוחדות להגיע לטיבט מתוך סין עצמה, היא באמצעות רכבת האקספרס. הרכבת יוצאת מבייג'ין לקראת ערב וחולפת על-פני 4000 ק"מ בתוך 48 שעות. עלות של כרטיס נסיעה במושבים פשוטים כ-$60 ובדרגש רך לשינה כ-$200.

אנחנו מביאים כאן מילון מקוצר למושגי-יסוד הנוגעים לטיבט. זהו מילון בסיסי ותמציתי, ערוך בשטחיות וכוונתו איננה לשפוך אור על טיבט, אלא רק להצביע על המקום אליו כדאי לכוון את הפנס...

מה השעה עכשיו בטיבט ?

שער החליפין של היואן הסיני (נכון להיום):

 

אום מאני פדמה אום - Om Mani Padme Hum: המנטרה אותה מדקלמים בחרש, בעת תפילה, כדי לעורר את נדיבותו של הכוח הרחום ולקבל את ברכתו.

בארדו - Bardo: מצב ביניים בו שרויה הנשמה בין המוות לבין התחייה.

בארקור - Bharkor: רחוב בלהסה המקיף את מקדש ג'וקהנג. יום ולילה פוסעים כאן צליינים אדוקים, במסלול מעגלי וממלמלים תפילות.

גולמוד - Golmud: עיר קטנה בצפון הרמה הטיבטית, משמשת תחנה הכרחית למטיילים הרפתקנים המגיעים ללהסה בנסיעה קרקעית מחבל סצ'ואן.

ג'וקהנג - Jokhang: המקדש בן ארבע הקומות נבנה במאה ה-7 והוא ממוקם ברובע העתיק של להסה. כיפתו המוזהבת ופסלי הבודהה היחודיים שהוא מכיל הופכים אותו לאחד המקדשים הבולטים בעיר. טקס מיוחד של גלגול נשמותיהם של הלאמות נערך מול הג'וקהנג.

גיאנצה - Gyantse: עיר קטנה היושבת בגובה של 4,000 מ', על אם הדרך ההיסטורית מהודו ללהסה  והיא ידועה בזכות המבצר והמנזר העתיקים ששרידיהם נותרו במצב טוב. בגיאנצה מיוצרים גם שטיחי צמר טיבטים בעבודת-יד אמנותית.

גלוג-פה - Gelug-Pa: הזרם המוביל בבודהיזם הטיבטני. הדלאי-לאמה בעצמו משתייך למסדר גלוג-פה,  "מסדר צהובי-המצנפות".

גלגלי תפילה - Chokhor גלילי מתכת או עץ, עליהם חקוקה המנטרה: אום מאני פדמה אום. המאמינים עוברים על פניהם ומסובבים אותם תוך כדי שינון המנטרה.

גנדן - Ganden: קומפלקס מופלא של מקדשים, 60 ק"מ מזרחית ללהסה. למקום חשיבות עצומה בתולדות "מסדר צהובי-המצנפות" ולאחרונה שופצו חלקים נרחבים שלו, לאחר שנהרסו בימי מהפכת התרבות בסין.

גסר - Gesar: גסר הוא מלכה המיתולוגי של ממלכת לינג וספורים אודותיו הפכו כבר לאגדה. המלך גסר הוא חלק מהאפוס הלאומי של טיבט.

דהרמה - Dharma: הפעילות הדתית היומיומית המלווה את חייו של כל בודהיסט מאמין בדרכו הנכספת אל ההארה או אל הנירוונה.

דהרמסלה - Dharmsalla: ישוב בצפון הודו אליו גלו הטיבטים - אשר נסו מפני הסינים - ומשמש כמקום מושבו של הדלאי לאמה. המקום ידוע גם בכינוי "טיבט הקטנה". בשנים האחרונות, בנוסף לקהילה הטיבטית, קמה בדהרמסלה גם מושבה ישראלית מכובדת.

דלאי לאמה - Dalai Lama: שושלת המנהיגים הרוחניים של "צהובי המצנפות" שנשמתם מתגלגלת מאחד לשני. הדלאי-לאמה הנוכחי, ה-14 במספר, הפך ברבות השנים גם למנהיג פוליטי בעל השפעה ומהלכים ברחבי העולם, והוא מייצג את העם הטיבטי כולו.

דרפונג - Drepung: מנזר מן המאה ה-15, השוכן בעיבורי עיר הבירה על מדרונותיו של הר גיאנפו-ווזרי. הוא אחד המנזרים הגדולים של טיבט ובחדר התפילה המרכזי שלו יכולים לשהות בו-זמנית, מעל 7,000 נזירים.

הר האוורסט - Quomolangma: ההר הגבוה בעולם. ידוע יותר בזכות השתייכותו לממלכה הנפאלית אך ניתן להגיע אליו גם מהצד הטיבטי שלו.

הר קאילש - Kang Rinpoche: הר בעל מבנה ציורי המתנשא לגובה של 6,700 מ' ופסגתו עטויה בשלג-עד. הוא קדוש למספר דתות אסיאתיות ומהווה נקודת מוצא לנהרות חשובים כמו הגנגס, הברהמהפוטרה והאינדוס.

ז'אנגמו - Zhangmu: עיר קטנה הידועה גם בשמה הנוסף קאסה, מעט לאחר הגבול הנפאלי. מהווה תחנה חשובה לתיירים החוצים את הגבול קרקעית. הישוב מוקף יערות ויש בסביבתו מספר מפלים יפהפיים.

חמאת יאק: מופקת מחלב יאק. רוויה בשומן. החמאה נחשבת למעדן בקרב הטיבטים, אך טעמם אינו בהכרח זהה לזה של התיירים המערביים.

טיבטית: השפה הטיבטית שייכת למשפחת השפות הטיבטו-בורמזיות והיא מדוברת גם בבהוטן ובחלקים של נפאל ושל צפון הודו.

טסדאנג - Tsedang: ערש התרבות הטיבטית. שוכנת 200 ק"מ מעיר הבירה. האזור גדוש באתרים היסטוריים, כשהאטרקציה העיקרית בביקור בטסדאנג, מצויה בעמק המלכים הסמוך.

יאנבו לאקנג - Yanbu Lakhang: ממוקמת חמישה ק"מ דרום-מזרחית לנדונג, במחוז שאאן-נאן. יאנבו לאקנג נחשב למקום הקדום ביותר בטיבט. יאנבו שמשמעותו נקבת הצבי, בא לתאר את צורתו של ההר שבקרבת מקום ואילו פירוש המילה לאקנג הינו: קדוש.

יאק - Yak: בהמת המשא הטיבטית המככבת בתשבצים בעברית. הצמר שלה משמש כסות מחממת לתושבי טיבט. הבשר שלה ומוצרי החלב המופקים מבהמה זו מרכיבים חלק ניכר מתזונת המקומיים.

ימדוק יאמצו - Yamdok Yamtso: אגם רחב ידיים, שטחו 600 קמ"ר ויופיו המרהיב מצדיק חניה ממושכת בדרך בין להסה לגיאנצה. באגם מספר איים קטנים והוא מהווה בית ללהקות של ברווזי-פרא.

לאמה - Lama: מורה ומנהיג רוחני. תרגום המילה גורו משפת הסנסקריט.

להסה - Lhasa: עיר הבירה של טיבט והמרכז המסחרי והרוחני שלה. העיר נמצאת בגובה 3,800 מ' מעל פני-הים.

נאמקו - Namco: אגם נאמקו עם מי הטורקיז שלו משתרע למרגלות רכס הרים בערבת שיאנגטאנג, בגובה של 4,700 מ', באוויר צלול ונקי והוא מוקף באוהלים של נוודי-ההרים.

נינגמה-פה - Nyingma-Pa: "מסדר אדומי-המצנפת". זרם לימודי בבודהיזם שהובא לטיבט במאה השמינית מהודו, על-ידי המורה הרוחני פדמהסמבהווה.

נצ'ונג - Nechung: מעין מדיום או אורקל בעל יכולות חיזוי וריפוי. חשיבותו בתרבות הטיבטית כל-כך גבוהה שהדלאי לאמה ומנהיגים פוליטטים אחרים מתייעצים אתו.

סאמיה - Samye: המנזר העתיק ביותר בטיבט. נבנה בימיו של המלך טיסיונג דצן והוא משתייך לזרם נינגמה.

ספר המתים והחיים הטיבטי: ספר מרתק העוסק בהרחבה בשאלת המוות, מזווית-ראיה פילוסופית, טיבטית. נכתב על-ידי סוגיאל רינפוצ'ה ותורגם לעברית.

סרה - Sera: נחשב על-ידי רבים כמנזר היפה ביותר בטיבט. הוא נמצא בפאתי להסה ומשתרע על שטח של מעל 11 קמ"ר. מנזר סרה נבנה במאה ה-15 והוא אחד מאתרי החובה בכל ביקור בטיבט.

פאנצ'ן לאמה - Panchen Lama: המנהיג הרוחני השני בחשיבותו בהיררכיה הטיבטית. מקום מושבו בשיגאצה. הפאנצ'ן לאמה הנוכחי - ה-11 במספר -  נחטף על-ידי הסינים ב-1995, בהיותו בן 6 והוא נחשב לאסיר הפוליטי הצעיר בעולם.

פארק אבן החן - Norbuglinkha: הפארק הנעים והירוק, בו שוכן ארמון הקיץ של הדלאי לאמה, נמצא שני ק"מ מחוץ ללהסה. מכאן נשקפת העיר במלוא הדרה.

פוטלה - Potala: אחד הארמונות היפים בתבל. משמש סמל טיבטי מובהק ומקור גאווה לבני המקום. המבנה המרהיב מתבלט בארכיטקטורה ייחודית וקירותיו הלבנים והאדומים מתנשאים לגובה של 115  מ'. זה יהיה מעונו הרשמי של הדלאי-לאמה כאשר ישוב מגלותו הממושכת.

פסטיבל סאגה דאווה - Saga Dawa: הפסטיבל החשוב ביותר של טיבט, חל בחודשי האביב. הפסטיבל מציין את תאריך הולדתו של בודהה.

פסטיבל שוטון - Shooton: חשוב בעיקר למצנפות הצהובות. חל בחודשי הקיץ. מציינים אותו בשירה ובריקודים.

צונגקאפה - Tsongkhapa: חי במאה ה-14. מייסד "מסדר המצנפות הצהובות". מורה בחסד עליון. הקים את מקדשי גנדן ועד היום דמותו מופיעה במקום בעשרות תמונות ופסלים.

צ'נרזיג - Chenerzig: הבודהה של החמלה. עיניו קולטות את כל ברואי הטבע והוא מרעיף עליהם מחמלתו. לחמלה ערך בל-ישוער בבודהיזם הטיבטי.

קורה - Kora: מסלול מעגלי אותו עורכים עולי-הרגל סביב האתרים המקודשים, בדרך-כלל תוך כדי השתחוויות והשתטחויות. פופולארי במיוחד סביב מקדש ג'וקהנג.

ראמוצ'ה - Ramoche: מקדש בעל חשיבות משנית, בחלק הצפוני של להסה. לעתים משווים אותו למקדש ג'וקהנג.

רימפוצ'ה - Rimpoche: מנהיג רוחני של כל אחד מהמסדרים הגדולים (הדלאי-לאמה והפאנצ'ן-לאמה הם הרימפוצ'ה הבולטים). על-פי האמונה המנהיג הרוחני הוא גלגול של מנהיג קודם לו.

שאקיה - Shakya: מנזר חשוב הניצב על שני גדותיו של נהר דונגצ'ו. הוא מהווה מרכז דתי למאמיני זרם השאקיה ("המסדר הלבן").

"שבע שנים בטיבט": סרט אמריקאי בינוני-מינוס, בכיכובו של בראד פיט. מבוסס על סיפור אמיתי שהתרחש בטיבט באמצע המאה הקודמת, אלא שלמרבה הצער הסרט צולם בדרום-אמריקה והוא אינו משקף את נופיה האמיתיים של טיבט.

שגאר - Xegar: עיירת מחוז מרוחקת. זהו ישוב חדש יחסית שהוקם על-ידי הסינים וחשיבותו היא כבסיס יציאה של משלחות היוצאות למסעות טיפוס אל האוורסט.

שנגרי-לה - Shangri-La: ארץ מיתולוגית שמצויה בהרי טיבט, מעין גן-עדן חבוי. מבוסס על סיפורי אגדות של עמי האזור שהאמינו שבעמקי ההרים מצויה השלווה המוחלטת. הפך למושג המייצג הרמוניה.

שיגאצה - Xigatze: העיר השניה בגודלה בטיבט. היא מחוברת ללהסה בקו רכבת. משך הנסיעה כשעתיים וחצי. שיגאצה ידועה בזכות מנזר טשילונפו אשר בתחומיה. זהו מקום מושבו של הפאנצ'ן-לאמה. בשיגאצה אחד השווקים הססגוניים ביותר של טיבט.

תה טיבטי: ידוע בסגולותיו המרגיעות. בטיבט שותים אותו מעורבב עם חמאת יאק ולכן הוא מקבל גוון צהבהב עכור ומירקם שמנוני בלתי-מפתה בעליל.

מרחקים בקו אווירי מלהסה : קטמנדו 600 ק"מ, כלכותה 830 ק"מ, קונמינג 1250 ק"מ, ניו-דלהי 1350 ק"מ, ינגון 1500 ק"מ, האנוי 1750 ק"מ, בנגקוק 2000 ק"מ, הונג-קונג 2440 ק"מ, בייג'ין 2560 ק"מ, שנחאי 2900 ק"מ, תל-אביב 5300 ק"מ.

לבירור פרטים ולקביעת מועד לפגישה, למתעניינים בטיולים פרטיים לסין, הנכם מוזמנים להתקשר אל חגי להב

054-4701631

 

טיבט


אתרי אינטרנט נוספים הקשורים לטיבט
היסטוריה על קצה המזלג
מפה  של להסה.
ביוגרפיה של הדלאי-לאמה.
האתר הרשמי של ממשלת טיבט בגולה.
האתר הבינלאומי לתמיכה בטיבט.
הזכות להגדרה עצמית של טיבט.
כתבה ב- ynet: טיבט. 
מדריך "לונלי-פלנט": טיבט. 
טיבט, באתר ויקיפדיה
ידידי טיבט בישראל. 
רפואה טיבטית. 
המטבח הטיבטי. 
 

מזג-האוויר בלהסה, ברגעים אלו ממש:

 


©

menu